Maailman oudoin flunssa...

Janne R.

Mitäköhän ihmettä tää voisi olla...

Tuossa vajaa 2 viikkoa sitten alkoi lievällä kurkkukivulla ja pienellä nuhalla. Sitten oli pari päivää lievää kuumetta ja sen jälkeen hyvin kuivaa yskää. Nyt viikonloppuna ja tällä viikolla mä olen ollut ihan käsittämättömän jumissa... En saa oikeasti mitään tehtyä, koska vaikka fyysisiä oireita ei ole hirveästi, niin tauti on lamaannuttanut henkisesti kokonaan. Vähän ku kääntää päätä, tulee huimausta/näkökenttä sumenee, pää/aivot tuntuvat olevan ihan tukossa, ahdistaa hirveästi (paniikinomaisia tuntemuksia), ihmisten ilmoilla on pelottavaa olla, tunnen oloni ihan kehitysvammaiseksi. Kävin tänään lääkärillä, hän totesi että voi olla keuhkoputkentulehdus. Kysyin myös mahdollisuutta mykoplasmalle, otettiin verikokeet, tulokset selvinnee ens viikolla. Tulehdusarvot olivat ok. Huh huh... tulen hulluks tämän taudin kanssa, kun pitää olla koko ajan neljän seinän sisässä. Normiflunssat kun ovat aina olleet sellaisia, että aluksi kurkkukipua/nuhaa, sitten yskää, mutta olo normalisoituu viimeistään 4 päivässä myös henkisesti suht normaaliksi. Nyt tuntuu että päivä päivältä henkinen vointi romahtaa, vaikka fyysiset oireet vähenevät. Tuntuu kohta että tää "flunssa" äityy kohta mielenterveystaudiksi. Onko kellään ollut samanalista? Antibiootitkin määrättiin, mutta ajattelin vielä odotella tuota mykoplasmatulosta.

5

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääketiede ei sinua

      pysty auttamaan, MUTTA terveystiede pystyy: Ota nuo 1.L-a, 2.L-b ja 3.Bif bakteerit käyttöön heti!

      ............................jolloin ohutsuoleen päätyy ainoastaan kuolleita Prob.bakteereita joista ei kuolleina ole hyötyä - ainoastaan elävistä Prob.bakteereista on hyötyä!

      Ja silloin kun raakamaito pastöroidaan ja siitä poistetaan kaikki Prob.bakteereita suojaava rasva, niin tällaisessa maidossa ei voi olla Prob.bakteereita, jolloin ainoaksi keinoksi jää palauttaa po Probiootti bakteerit limakalvoille syöden (Prob.jauhe/jauhekapseli) näitä riittävästi! 3-tärkeimmän Probiootti bakteerin saantisuositus on 3×2-miljardia bakteeria/vrk muut Probiootti-bakteerit joita Prob.tuote saa sisältää:
      1.(1.)Lactobacillus asidophilus - jonka saantisuositus=2 miljardia bakteeria/vrk.
      2.(2.)Lactobacillus bulgaricus - jonka saantisuositus=2 miljardia bakteeria/vrk.
      3.(7.)Bifidobacterium - jonka saantisuositus=2 miljardia bakteeria/vrk.
      - Joita on yhteensä saatava limakalvoille jatkuvasti päivittäin vähintään 3×1(suositus on 3×2)-miljardia bakteeria/vrk muut Probiootit => joten tee näiden bakteereiden saannista elämäntapa.
      Se miksi limakalvojen parantaminen on tosi hidasta puuhaa, selviää kun suhteutat nämä kaksi asiaa:
      1. Mikroskooppisen pienillä bakteereilla parannetaan;
      2. >>>>>>Elimistön valtavaa-lievästi tulehtunutta (CRP on alle 12, ns normaali!?!) limakalvo aluetta. Tulehduksen hoitoon juuri tarvitaan 2.(2.)Lactobacillus bulgaricus bakteeria, jolloin olet pitkällä-turvallisella “antibiootti-kuuri lla”!.............
      jatkuu:
      http://pappasmurffi.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-kadonneiden-elamaa-yllapitavien-probiootti-bakteerienmhb-arvoitus-ja-homeiden-antibiootti/

      • köhitty pitkään

        Kerro oliko mykoplasmaa ja saitko lääkekuuria. Tämän syksyn flunssat ovat tosi sitkeitä, yskää nuhaa ja kuumetta sekä voimattomuutta viikko tolkulla.
        Yleensä flunssista selviää parissa viikossa, mutta tämän syksyn flunssat suoraan sanoen hirveitä.


    • kyllästynytyskijä

      Mulla samaa kuin aloittajalla jo neljättä viikkoa. Just olen menossa taas kerran terveydenhoitajan pakeille. En tiedä mitä enää voisin itse tehdä (levännyt saikulla, ohjeiden mukaan särkylääkkeet, lihasrelaksantit, yskänlääkkeet). Välillä tuntuu paremmalta, seuraavan päivänä taas paljon pahemmalta. Urheilla ei voi, ja mitään ei oikein voi tehdä :(

    • Janne R.

      Hei taas,

      Ei ollut mykoplasmaa, eivätkä tulehdusarvot koholla. Olo on parantunut, kun on päässyt hieman liikkumaan taas. Eilen illalla tosin kurkku tuli taas kipeäksi ja nyt se on karhea. Olo ei ole onneksi enää niin voimaton, olen jo käynyt töissä ja koulussakin:)

      • Pillerit auttaa

        Mykoplasmassa mulla ainakin tulehdusarvo crp oli ihan normaali, mutta
        mykoplasma kokeet näytti kahteen otteeseen positiivista, Yksityislääkäri määräs antibioottia nyt olo on ok. Mykoplasma on sellainen että välillä muutaman päivän olo on kuin terveellä, ja yht äkkiä taas onkin ihan flunssainen olo, joten kannatta käydä yksityisellä lekurilla ja sanoa että olo on sahaava.
        Bakteeri kun jää jylläämään elimistöön niin benisiliiniä tai antibioottia tauti tarvitsee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4612
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1887
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1580
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      123
      1110
    5. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1036
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1031
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      933
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      886
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      862
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      828
    Aihe