Voisiko joku ystävällisesti kertoa minulle tietämättömälle että jos nyt olen viikoilla 8 3 niin miten tietää esimerkiksi hedelmöityksen ajankohdan jos on ollut täysin epäsäännölliset kuukautiset yms..
Olen aivan hukassa..
Olen aivan hukassa..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mistä tuo 8 3 on? Ultrallako se on saatu?
http://vau.fi
Jos tiedät että olet viikoilla 8 3 niin sinulla on sitten LA:kin tiedossa.. Laske siitä. UÄ heittää pari pv., ei enempää.
http://www.vau.fi/Laskurit/raskauslaskuri/
Raskausviikkoja aletaan laskemaan viimeisten kuukautisten alkamispäivästä, joten hedelmöitys on tapahtunut noin pari viikkoa sen jälkeen.
Tämähän pitää paikkansa vain niillä, joilla on kierron pituus on se oppikirjamainen 28. Jos on epäsäännöllinen (pitkä) kuukautiskierto, niin hedelmöitys tapahtuu myöhemmin kuin tuon pari viikkoa kuukautisista.
Hedelmöittymisestä syntymään vie keskimäärin 266 päivää. Joten kun olet käynyt ultrassa mistä saat tietää tarkan lasketun ajan, niin laske siitä taakseppäin tuon 266 päivän verran, näin saat aika tarkalleen tietää hedelmöittymispäivän. Itse kokeilin tuota laskutoimitusta ja minulla piti tasan paikkansa, sillä tiedän koska lapsi saanut alkunsa.