Voiko ulkomailla kouluttautua turvallisuusalalle ilman kansalaisuutta? Haluaisin tietoa mahdollisista oppilaitoksista lukuunottamatta pohjoismaita ja Viroa? Minulla on Lukion päättötodistus.
Turvallisuusala ulkomailla
TyömiesPekka
9638
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mee nyt ees yliopistoon tai töihin johonkin firmaan ensin.. tolla 40h kursilla saa jo jonkinsortin eväät alalle ja jos sen kurrsin jälkeen kiinostaa ala niin ja pääse töihin niin näkee mitä tää on.
veikkaan vaan tai pelkään että alat katumaan sitä jossain koulussa koko valintaa. ja suomessa on ihan varmasti alansa parhaat opettamassa. eli taso on ihan riittävän hyvää..
eli
-40h kurssi
-töihin
-60h kurssi
-lisää töitä
-jatko koulutukset
-eteneminen esimiestehtäviin
-lisää töitä
-lisää töitä 24/7
-vitutuksen purku alaisiin
-töitä..
-eläke
-hauta
Kiitosta vastauksesta. En kuitenkaan tarkoita, etteikö Suomessa olisi tarpeeksi laadukasta koulutusta vaan olen lähdössä pois ihan muista syistä. Haluaisin tietoa kaikista mahdollisista turvallisuusalle kouluttavista oppilaitoksista Euroopassa, joihin suomalainen voi hakea. Alalla minua ei kiinnosta niinkään ihmisten teilaaminen vaan vappamuotoinen liikkuminen, koska minulla on tarkkaavaisuushäiriö.
Haluaisin tietoa erityisesti oppisopimuskoulutuksista.
http://www.legion-recrute.com/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ranskan_muukalaislegioona
Legioonassa ei tietääkseni ylene kuin ranskalaiset. Viiden siellä vietetyn vuoden jälkeen ollaan taas lähtöpisteessä.
Kyllä siellä ylenee, jos osaa ranskaa riittävästi.
Ja Ranskan kansalaisia ei muukalaislegioonaan päästetä.
Legioonaan hyväksytään ranskan kansalaisia upseeritehtäviin, ei miehistöön.
Ranskan kansalainen voi astua palvelukseen kun vaan muutetaan kansalaisuus esim. belgia, kanada. Miehistöstä voi yletä aliupseerin tehtävään, mutta upseerit tulevat paikallisesta väestöstä. Kansallisuuden muuttaminen on traditio sekä tapa kiertää maan laki. Pieni paradoksi siinä on, että 3 vuoden jälkeen sinulla on mahdollisuus hakea Ranskan kansalaisuutta eli jos saat sen niin joukoissa palvelee ranskalaisia muutenkin kuin upseerin tehtävissä. Älä kuitenkaan elättele haaveita, että pääset 2èmeREP...kun vaan teit hommat täysillä niin voi olla, että pääset sinne.
En kuitenkaan suositelle legioona jos tavoitteenasi on päästä ulkomaille turvallisuustehtäviin, koska legioona aloittaa perusteista ja se omistaa sinut. Jos et mukaudu niin se on sinun ongelmasi ja jokainen ei pääse taistelutehtäviin. Legioona vaatii täyden omistautumisen ja hyviä hermoja! Helvetisti on puuduttavaa työtä, jossa punnitaan sun hermot ja käskyjen totteleminen. Saattaa vierähtää helposti 3 vuotta ennen kuin mahdollisuuksia taistelutehtäviin edes tarjotaan. Se ei kuitenkaan tarkoita, että pääsisit automaattisesti tehtäviin.
Legioona soveltuu niille, jotka ovat hakemassa uutta alkua ja kotia. Legioona on elämätapa, ei hetkellinen seikkailu.