Minkälaista, -tasoista Panoraamakuvaa tulee, niillä kun yleensä

sitä tulee ??

Sony kameroissa on panoraamakuvaus, onko se suunnilleen arkistointikelpoista, vai onko se paljonkin virheellistä ? Onko sillä oikeaa arvoa ?

Ainakin minun nyky-kamerani (ei Sony) ja sitten sen tietokoneohjelma tuottaa aivan kaarevaa kuvaa ja kuvia päällekkäin, jos siitä haluaa suoran, tulee vain 1/4 kuvan korkeudesta, korkeintaan.
Itse teen vieläkin leikkaamamaalla, Feather/Häivytysetäisyys ja resoluutiota muuttamalla ja muilla tarpeellisilla työkaluilla ja hyviä tulee.


Esimerkiksi SONY HX9V, luvataan seuraavia kokoja, 2D-panoraama
7 152 x 1 080, 4 912 x 1 920, HR (10 480 x 4 096, 196 astetta

1

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole moista kokeillut mutta ihan ilmaisohjelmalla muistaakseni neljästä kuvasta tule tällainen. Opin senkin, että pitää ottaa kaikki kuvat samoilla arvoilla jotta taivasta ei tarvitse korjailla niin paljoa.

      https://picasaweb.google.com/107111916669909334962/KesamatkaPohjoiseen2010#5501501932400377490

      Kuvassa seison selkä tiehen ja kuvat alkavat oikeasta reunasta. Auto joka siellä tulee on vasemmassa laidassa jo menossa. Aika avaraa maisemaa vai mitä?

      Tarkastin vielä ja muistin väärin, kuva on koostettu Elements 8 versiolla ja on alkuperäisenä 15351x2256 pixeliä. Alkuperäinen korkeus on ollut 2848 pix joten liehuhelmoja on hiukan leikelty ylä ja ala reunasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2288
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2043
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1495
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1424
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      121
      1371
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1055
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      954
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      107
      904
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      78
      886
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      873
    Aihe