http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201110130205318_ul.shtml
Aamuuutisissa (14.10) hälytettiin myös Phuketissa lomaansa viettäviä varautumaan tulviin. Joten passi ja rahat koko ajan mukana ja saatavilla.
Myös Phukettia uhkaa tulvat; varautukaa !
22
1416
Vastaukset
- koillispasaati
Hei,
kiitos yhteydenotostasi.
Olen Seutulassa passi ja rahat koko ajan mukana ja saatavilla ja ja ja:
Kärkyn lähtöä Phukeen !!
ihan Sika Amalian kiusaksi.........ja omaksi nautinnoksi.......... - entä jos?
Entä jos on niin rikas että rahaa on enemmän kuin Roope ankalla, tarvitseeko kaikki rahat pitää koko ajan mukana, vai voiko osa olla pankkitilillä?
- nuotion sytykkeet
Pakkaa reppuun nuotion sytykkeet kun juokset maratoonin vuoristoon.
Voi yöselkään alkaa vähän paleltaa.
- no panic
Minä väitän että Phuketissa ei ole mitään hätää. Katsotaan kumpi on oikeassa...
- mihin kätket rahasi
Kerro ihan luottamuksellisesti.
- tuota tuota
Kyllä suomen lähetystö Bangkokissa varoittaa mutavyöry vaarasta phuketin alueella. Elikkä varovaisuutta.
- tuota tuota 2
tuota tuota kirjoitti:
Kyllä suomen lähetystö Bangkokissa varoittaa mutavyöry vaarasta phuketin alueella. Elikkä varovaisuutta.
Eikös mutavyöryvaara ole yhdyssana??? Että näin...
- Kätken rahani
mihin kätket rahasi kirjoitti:
Kerro ihan luottamuksellisesti.
Kalsareihini, joten jos olet 18-22 v nainen, tervetuloa tutkimaan
- sinnepäin puhuttua
tuota tuota 2 kirjoitti:
Eikös mutavyöryvaara ole yhdyssana??? Että näin...
täällä olis mukava vaihtaa mielipiteitä ja kokemuksia,kirjoittaa niin että kaikki ymmärtää ilman kieliopillisia saivarteluja,asiahan tässä on pääasia,ollaan kohteliaita toisiamme kohtaan.
- saivartelija aina
Saivartelu piristää päivää, joten nyt kaikki saivartelemaan ja kielioppivirheitä vahtimaan!
- phukettilainen
Ei huolta. Täällä Phuketissa aurinko paistaa taas lähes pilvettömältä taivaalta upeasti. Monta päivää jatkuneet rankat monsuunisateet loppuivat toissapäivänä ja nyt keli on mitä hienoin. Pari pienehköä maanluisumaa oli noilla jyrkillä rinteillä. Muunmuassa Patong Beachilta vuoren yli Phuket towniin johtavan tien ulompi kaista hieman notkahti pieneltä matkalta mutta liikenne sujuu tiellä edelleen. Elämä jatkuu täällä normaalisti mutta pohjoisemmassa Thaimaassa tulvat kuuluvat olevan isompi ongelma. Tosin siitä ei ole omakohtaista kokemusta.
- sataako/paistaako
Kiva että tuli asiallinen tiedote, ollaan kohta tulossa sinne ja hiukan alkoi arveluttamaan tämä voukaaminen täällä mediassa, mitä siellä oiken tapahtuu. Täällä siitä on revitty kaikki irti ja ihmiset peloiteltu täysin.
- ketä kiinnostaa
lopeta jo...
- Säästä lisää...
Mitä säätiedotuksia täältä Suomesta käsin on katsellut, niin tosi sateiselta näyttää.. Itse en koskaan oo ollu Thaimaassa, Phuketiin ollaan lähdössä 31.10. Mies on ollut useita kertoja, sadekaudellakin, ja sanoo, ettei todennäköisesti sada edes koko päivää, ehkä vain muutamia rankkasadekuuroja silloin tällöin.
Mutta nyt muakin on alkanu mietityttää noi tulvat. Osaakohan joku asiallisesti kertoa, minkälainen tilanne Phuketissa on nyt? :)- just joo ...
"Mies ollut useita kertoja, sadekaudellakin"... Ja tollaista ukkoa sinäkin sitten siedät ! Pane huonompas kiertoon. Ottaa vaikka joku ex-horonsa taikkulassa.
- niinpä...
just joo ... kirjoitti:
"Mies ollut useita kertoja, sadekaudellakin"... Ja tollaista ukkoa sinäkin sitten siedät ! Pane huonompas kiertoon. Ottaa vaikka joku ex-horonsa taikkulassa.
En katsoisi pätkääkään miestä, joka ilmoittautuu käyneensä Thaimaassa
"poikien kanssa " tai olisi harrastanut thaihieromalaitoksia Suomessa.
Taso on sentään hieman korkeampi. - samasta syystä
niinpä... kirjoitti:
En katsoisi pätkääkään miestä, joka ilmoittautuu käyneensä Thaimaassa
"poikien kanssa " tai olisi harrastanut thaihieromalaitoksia Suomessa.
Taso on sentään hieman korkeampi.suomalainen mies ei halua näitä Turkin matkaaja "naisia". Siksi ne näillä palstoilla haukkuu thaimaata, vaikka ei koko maassa ole edes käyneet.
- Ihan oikeesti
Thaimaa on pitkä maa niinkuin suomikin. Jos lapissa sataa lunta, niin koskeeko se esim Vantaata??? Bangkokin ja Phuketin välimatka on yli 800 km.
- tammikuussa menoks
Phuket ihan eri paikassa kuin bankokki eikä siellä edes jokia joka voisi tulvia :]
toisella puolta maata koko paikka...... - weather*
Tulvista en tiedä, mutta säätiedotteet lupaavat kuitenkin Phuketiin joka päivälle esim. ensi viikolla sadetta ja/tai ukkosta. Eivätkö ne siis pidä ollenkaan paikkaansa?
- PHUKET FANIT
Kaksi kertaa jo käyty puolison kanssa ja vielä kerran on lähdettävä. Kovasti säästetään.
Kun niitä asiallisia säätiedotuksia paikanpäältä pyydettiin niin tässä sitä olis:
Itse oon ollu Phuketissa (Patong beach & Kathu) viimeset puoltoist kuukautta.
Viimesen reippaan viikon aikana tullu muistaakseni yks pikkanen kuurosade illalla. Muuten aurinkoista ja lämmintä.
Ei todellakaan siis tulvi, eikä oo sadettakaan suuremmin.
Tälläkin hetkellä ulkona yli 30 astetta lämmintä, vähän pilvistä ja kello paikallista aikaa noin kymmentä vaille kaks päivällä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004373
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422026- 631703
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706