KREIKKA on

KUNTAVERO.
Kuntaveroa pitää nostaa, että ei käy niin kuin Kreikassa.
Kreikassahan kuntatalouden palkat ovat kestämättömällä tasolla ja niitä varten on otettu ja otettu lainaa.
Kuntataloudet joissa suurin menoerä on palkkakustanukset joutuvat velkarahalla "elättämään" Kreikan malliin kuntatyöntekijöitä.

KAKKA PUHETTA, että kuntaveroa pitää nostaa (Kokkolassa ym.)
Suomen kansainvälistä kilpailukykyä estää ns. kestävyysvaje.
Kestävyysvaje syntyy kun tulot eivät riitä menoihin.
Kuntaveron korotuksella ei pidä lisärasittaa kunnan veronmaksajia, vaan menoja pitää pienentää.

Kokkolassa kaupunki korottaa ja lisää kaikenlaisilla maksuilla ihmisten perustarpeisiinkin kuuluvia menoja.

Kokkolassa eletään Kreikan malliin.
Onko oikein, että jokaisesta kuntaveron eurosta yli puolet menee kunnan työntekijöiden palkkamenoihin ja kun eurot eivät riitä niin otetaan lisää lainaa?

Jossakin on MÄTÄÄ, mitenkä pienennetään veronmaksajien rasittamista.
Pienituloisten puolesta voisin sanoa, että tämä ei ole terveellistä, se vain lisää sairautta ja kuten hyvin tiedetään sairastaminen on kallista.
14178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Yhdyn edelliseen, vaikka luonossa siitä ei tule lisärasitetta.

Äänestä

Ylen uutisten:
tekemän kyselyn mukaan joka neljäs kunta korottaa kunnallisveroa ensi vuonna. Monessa kunnassa korotukset ovat isoja, ja uusia on tulossa. Näköpiirissä on jopa 30 prosentin kunnallisvero.

Kunnallisista maksuista nousevat esimerkiksi veden ja jäteveden hinta ja energia ja lämmitys. Korotuslistalla on myös kiinteistövero.

Suomesta löytyy kuntia, joissa korotetaan kaikkia niitä maksuja, joiden tasoa lainsäädännöllä ei ole määrätty.

Korotuspaineita kunnille luo valtion budjettiesitys, jossa leikataan kuntien tuloja ja kasvatetaan menoja.

Pikaisia korotuksia hillitsevät kuitenkin tulossa olevat kuntavaalit. Monessa kunnassa päättäjät ottavat nyt mieluummin lisää velkaa.

Per/cccccccccctä

Kuntaloiset suhde muut veronmaksajat, se ei ole kestävä suhde.
Kuntaloisille pitää riittää se mikä tulee kilpailukyiseltä yksityisen-alan toiminnasta.

Äänestä
  • Lopettakaa heti uutisten toistamiset tällä sivustolla!
    Niitä tulee muutenkin joka "tuutista"!

    Äänestä

  • Tosirealisti Kokkola kirjoitti:

    Lopettakaa heti uutisten toistamiset tällä sivustolla!
    Niitä tulee muutenkin joka "tuutista"!

    Tosirealisti Kokkola
    14.10.2011 11:01

    Lopeta heti tälle sivustolle tuleminen, sinusta on saatu jo tarpeeksi.

    Yritä perehtyä avaukseen ja siihen, että miksi kaikki nousee, ylen jutusta löytyy mitä on korotuslistalla.

    En minä ainakaan niele sitä, että eletään velkarahalla, siksi tuutistani tulee tosiasiaa, eikä niinkuin sinun epärealistisia kommentteja ja mielipiteitä.

    Äänestä

Ensinnäkin sinun, T K, pitäisi muuttaa sisämaahan, kun et merestä pidä. Toiseksi, olet lipevä rikkaiden hännystelijä.
Sinä et ole tämän keskustelupalstan sheriffi, joten et myöskään määrää, miten tänne ihmiset keskustelunsa laittaa. Mieti tarvettasi kieltää, ehkä sen kautta pystyt rakentamaan itsestäsi suvaitsevamman ihmisen?

Äänestä

OK-------> TK ei ole tehnyt "oikeaa" työtä ja on alle kuuskymppisenä ollut eläkkeellä jo pitkän aikaa.

T K elää siis Kreikanmalliin toisten piikkiin, vaikka luulee, niin luulee mitä luulee.

No jospa laitan taas joskus Tosirealisti Kokkola.lle kakat suuhun, alla olevalla nimimerkillä.

Äänestä

taidat olla kataisen jyrkin miehiä? sen haistaa heti ei Suomesa tarvii veroja nostaa ainakaan peinituloisten vaan suuritloisten verotusta voitaisiin kiristää alv voitaisiin kotimaisten tuotteiden osalta laskea 18% ja ulkomailtya tuotujen esim elintarvikkeet 28% alv siten saataisiin lisättyä puhtaiden kotimaisten elintarvikkeiden myyntiä:) samalla voitaisiin suurille päivittäis kauppaketjuille määrätä ympäristövero,polttoaineiden osalta olisi järkevää siirtyä jo käytössä muaallakin euroopassa olevaan maalliin että saisi ajaa vapaasti ilman dieselautoilta perittävää dieselveroa,verohan peritään jo valmiiksi polttoaineen hinnassa eli kyseessä on ainoastaan byrokraattinen muinaisjäänne on aika muuttaa Suomessa asioita kansan on tullut aika nousta hallitusta vastaan!

Äänestä
  • Anteeksi vaan minä joka kirjoitin tosirealistin nimmarilla en todellakaan ole katala kataisen miehiä.
    Siitä packa Tosirealisti Kokkolasta ei ole mitään "hyvää" sanottavaa.

    on aika
    16.10.2011 11:03

    Oikeudenmukainen verotus tarkoittaa, että suuriin tuloihin pitäisi lisätä progressiivista verotusta, mutta sehän estäisi tuloerojen kasvua, eikä tasaveromiehet hyväksy tuollaista oikeudenmukaisuutta.

    ALV:lla (välillisillä veroilla) kerätään kolme kertaa enemmän kuin ansiotuloveroilla.

    Nytpä laitan oikean nimmarin ei enää TK:ta

    Äänestä

Kansa nousee kapitalismia ("hyvinvointivaltioiden" hallitukset) vastaan nyt paraikaa ympäri maailmaa. Miten itse ole aikonut kantaa kortesi kekoon?

Äänestä
  • Olisit laittanut Suomikin lypsää.

    Kyllä suomessa tapahtuu samaa kansalaisten lypsämistä kuin muuallakin.

    Äänestä

  • KoKKoTyyPPi oletko koskaan ottanut osaa viralliseen mielenosoitukseen?

    Kansainvälinen työläisten juhlapäivä on joka vuosi toukokuun ensimmäinen päivä.

    Vappuna voi esittää mielipiteitä ja protestoida erilaisista asioista jokainen oman maun mukaan.

    Miksi ihmiset eivät käytä oikeuttaan esittää mielipiteitään vappuna.

    Voihan silloin myös juhlia, mutta pääasia taitaa olla kaikilla jo hukassa.

    Siitä on kauan kun minäkin olen marssinut siispä olisi syytä katsoa peiliin.

    Äänestä

Olen ollut lakossakin. Vappu on hieman entisaikojen touhuja ja siksi ehdotinkin torille kokoontumista, tynnöriin tulet ja banderollja liehumaan.
Miksi äänestäjät eivät vaadi edustajiensa käyttäytyvän kuin puheissaan vaalien alla ovat puhuneet? Raha ratkaisee tänä päivänä kaiken ja se on harmi-

Äänestä

Vappu on tainnut jäädä taka-alalle siitä syystä, että luullaan kaiken tulevan kuin manulle illallisen.

Entisaikaan ihmiset kokoontuivat joukkovoimin vaatimaan osuuttaan kansantaloudesta, nyt ei ihmisiä saada liikkeelle muuta kuin ilmaisiin makkaratarjoiluihin.

Meillä "lopataan" suuriin tuloihin veronkevennyksiä jotta ostovoima lisääntyisi, ostovoima lisääntyisi parhaiten antamalla ostovoimaa (RAHAA) vähäosisille, koska heillä kaikki menee mikä tulee.

Ostovoiman tasaamisesta, eli tuloerojen kaventamisesta hyötyisi Suomi OY, mutta Suomea johdetaan ahneudella jossa rahavirrat ohjataan aina hyväosaisille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tullut KOKKOLAAN kirjoitti:

KUNTAVERO.
Kuntaveroa pitää nostaa, että ei käy niin kuin Kreikassa.
Kreikassahan kuntatalouden palkat ovat kestämättömällä tasolla ja niitä varten on otettu ja otettu lainaa.
Kuntataloudet joissa suurin menoerä on palkkakustanukset joutuvat velkarahalla "elättämään" Kreikan malliin kuntatyöntekijöitä.

KAKKA PUHETTA, että kuntaveroa pitää nostaa (Kokkolassa ym.)
Suomen kansainvälistä kilpailukykyä estää ns. kestävyysvaje.
Kestävyysvaje syntyy kun tulot eivät riitä menoihin.
Kuntaveron korotuksella ei pidä lisärasittaa kunnan veronmaksajia, vaan menoja pitää pienentää.

Kokkolassa kaupunki korottaa ja lisää kaikenlaisilla maksuilla ihmisten perustarpeisiinkin kuuluvia menoja.

Kokkolassa eletään Kreikan malliin.
Onko oikein, että jokaisesta kuntaveron eurosta yli puolet menee kunnan työntekijöiden palkkamenoihin ja kun eurot eivät riitä niin otetaan lisää lainaa?

Jossakin on MÄTÄÄ, mitenkä pienennetään veronmaksajien rasittamista.
Pienituloisten puolesta voisin sanoa, että tämä ei ole terveellistä, se vain lisää sairautta ja kuten hyvin tiedetään sairastaminen on kallista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu