Valheellinen puhe on pahinta.Se johtaa aina valheellisiin tekoihin.Valheelliset teot löytyvät edestä.Jos etsitte valaistumista Buddhalaisuudesta,teidän pitäisi ensin luopua kristinuskosta ja kaikesta, mitä se teille edustaa.Olette olleet kristittyjä sukupolvesta toiseen.Oletteko valmiita muuttamaan Buddhalaiseen maahan mukananne vain välttämättömin?Siellä löydätte tien,mutta ette tiedä minne se johtaa.Aurinko nousee idästä.siitä huolimatta etsitte väärästä paikasta valoa.
Ajatuksia
8
167
Vastaukset
- Valheellisen alkujuu
Ajattelet valheellisesti ja siksi puheesi on myös valheellista.
- Valheellisen alkujuu
Oletpa sinä pimeä!Olen nähnyt paljon pimeyttä.
Tuo on juuri valheellista ajattelua ja puhetta. En viitsi tuhlata aikaani turhuuteen.Hyvästi.Valheellisen alku,juu:DSinäpä sen sanoit:D
- Olen mestari
Joku on käynyt tällä kuolleella palstalla ja antanut pisteitä mielipiteillemme.
- Munkin
ajatukset valehtelee!
- Ylivalaistunut
Ällä luulekaan että täällä olisi vain valaistuneita. Me olemme ylivalaistuneita.
- .....
Eiköhän kristinuskossakin alunperin ole kyse samasta pelastuksesta ja taivasten valtakunnasta, jonka ihminen voi löytää vain itsestään.
Kirkko vain on tehnyt kristillisyydestä omia tarkoitusperiään palvelevan dogmaattisen perversion, jonka tarkoituksena ei ole, että ihmiset löytäisivät oman pelastuksensa. Päin vastoin, tarkoitus on pitää heidät kirkosta riippuvaisina. Melko pitkälti saman on myös tiibetiläinen luostarijärjestelmä tehnyt paikalliselle buddhalaisuudelle.
Ilmestyskirjassa sanottiin jotain sinnepäin, että että "tiedätte lopun ajan olevan lähellä, kun "epäpyhä asia"(en muista käytettyä sanaa) seisoo pyhällä paikalla". Tuo voisi viitata siihen, että asiat alkavat olemaan huonolla mallilla, kun dogmaattinen hengellisyys korvaa aidon hengellisyyden.
Monissa gnostilaisen kristillisyyden teksteissä, joihin kirkko ei ole päässyt kajoamaan ja myös raamatun vertauksissa kuvataan, kuinka egokuoleman kautta kulkee taivasten valtakuntaan johtava tie, totuus ja elämä. Vastasit omaan pohdintoosi. Mutta kyllä totuus on ovela.
Ystävällisesti kaikkeutta kunnioittaen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1547704Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2185726Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394628KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104246Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk763953Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,323878Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123001Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1092926Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,732433Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1142342