Kaiuttimista ei kuulu basso enää kunnolla

Vaihdoin äsken läppäristä takaisin pöytäkoneeseen ( läppäristä näyttö paskana)
Ja nyt kun kuuntelee youtubesta musiikkia niin bassot ei kuulu yhtä hyvin kuin läppärillä kaiuttimina ovat logitechin joihin kuuluu subwoofer mukana ja kaksi pikkukaiutinta.
Asensin äänikortin ajurit uudestaan mutta ei vaikuttanut mitään.
7601
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Niin ja kone on Dell Optiplex Gx620.

Äänestä

Äänikortin/piirin mixerissä bassot säädetty minimiin?

Äänestä

Olen kattonut ohjauspaneelista ääniasetuksia mutta siellä ei ole kuin lähinnä näitä äänenvoimakkuuteen liittyviä säätöjä.
Äänikortti näyttäisi olevan joku soundmax audio.
Käyttiksenä koneessa on xp.
Pääseekö mistä käsiksi äänikortin säätöihin kun en ole vielä löytänyt niitä?

Äänestä

Tietääkö kukaan mistä pääsee säätämään äänikortin asetuksia?

Äänestä

Asenna jokin ekvalisaattori.

http://www.google.fi/#hl=fi&sugexp=kjrmc&cp=29&gs_id=1z&xhr=t&q=free equalizer for windows xp&pq=free equalizer for windows&pf=p&sclient=psy-ab&source=hp&pbx=1&oq=free equalizer for windows xp&aq=0&aqi=g1&aql=f&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=7233617010af2c4d&biw=1024&bih=633

Äänestä

Latasin WebEQ XP equalizer ohjelman ja sillä saakin hyvin bassot kuulumaan mutta sitten niistä pienemmistä kaiuttimista alkaa kuulumaan tasainen rätinä kokoajan jos laittaa esim. bass boostin päälle webeq:sta
Muuten on hyvä mutta miten saa sen rätinän pois?

Äänestä
  • Lisään vielä että ongelma on lähinnä nyt se kun kone yrittää saada tuota bassoa myös noista pienemmistä kaiuttimista joista pitäisi kuulua vain korkeat äänet.
    Bassosta kuuluu ihan hyvin mutta ongelma on siis se että pitäisi saada diskantti kaiuttimet soimaan normaalisti eikä niin että rätisevät niin kuin nyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


........... kirjoitti:

Vaihdoin äsken läppäristä takaisin pöytäkoneeseen ( läppäristä näyttö paskana)
Ja nyt kun kuuntelee youtubesta musiikkia niin bassot ei kuulu yhtä hyvin kuin läppärillä kaiuttimina ovat logitechin joihin kuuluu subwoofer mukana ja kaksi pikkukaiutinta.
Asensin äänikortin ajurit uudestaan mutta ei vaikuttanut mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu