Pitäisi tässä ostella uutta tietokonetta ja tuo uusi Mac Mini houkuttelisi...mutta. Hieman ennakkoluuloisena ja Macceja käyttämättömänä olisi pari "tyhmää" kysymystä.
Pystyykö laitteeseen liittämään ihan normaalin DVI liitännällä varustetun tietokoneen näytön? Entäpä koneen liittäminen HDMI:llä televisioon?
"Normaalit" USB näppäimistöt ja hiiret käyvät laitteeseen?
Mitenkäs nykyisin on ohjelmien, pelien ym. saatavuus Macceihin? Windows ylivalta ei taida olla enää niin suurta kuin vuosia takaperin?
Onko mitään muuta mitä tulisi Mini macista tietää? Kone tulisi siis lähinnä netti, musiikki ja elokuva käyttöön. Entä onko laite hintansa väärti? tämä halvin 599e maksava mac mini? samalla rahallahan saa kuitenkin huomattavasti tehokkaamman pöytäkoneen. Kannattaako omenalogosta siis maksaa enempää?
t: toivottavasti tuleva Mac käyttäjä
Mini Mac:ia ostamassa?
12
429
Vastaukset
- Ostoa Harkitseva
Niin ja vielä piti kysyä että mitenkäs raudan päivittäminen onnistuu Mini Macciin?
ja muutenkin yleisiä mielipiteitä haluaisin kuulla kyseisestä laitteesta. - 1stMacFinn
Noi näytöt ei tuota ongelmaa. DVI:tä varten tarviit adapterin kyllä kun siinä on se Thunderbolt.
USB tai Bluetooth värkit käy.
Pelejän on kyllä. MacAppStoressakin niitä on paljon, muita varten voit tarvita ulkoisen DVD-aseman tai käyttää vanhan PC:n DVD-asemaa verkon yli asennukseen.
Rautapäivityksiä ovat lähinnä kovalevyn vaihto ja RAM:in lisäys. No, on jotkut vaihdelleet prosessoriakin nopeampaan.
Itsekin ostan tuon perusmallin kun v.2006 mini tulee olohuoneessa tiensä päähän.- mac::love
Eiks siin tuu sellanen hdmi-dvi adapteri jolla siihen saa normi dvi näytön kiinni
- äpäläskäpäläs
Itselläni on tarkoitus vaihtaa olohuoneen windows seiska pohjainen htpc minimacciin loppuvuodesta. Ajaa ainakin itselläni täysin asian elokuva, musiikki ja netti koneena. Eikös tossa uudessa minimacissä ole myös hdmi liitäntä?
Eli telkkuun saa helposti kytkettyä. Ja monissa nykyaikaisissa näytöissä on myös hdmi. Ainakin omassa 24" Benq näytössä on vga, dvi ja hdmi liitännät, vaikka onkin jo pari vuotta vanha.
Mutta jos minimacin hommaa leffa ja nettikäyttöön ei siinä ole paljoa tarvetta päivitellä sitä konetta.
Puhtaasti pelikäyttöön taas ei kannata sitten maccia hankkia, jos siis tarkoitus on pelata ja paljon. Ellei sitten konsolilla.... xbox, playstatio, wii.... - bigmacbigmacbigmac
Mulla on, tai oikeastaan oli 2009 mini mac, jonka ukkonen räjäytti.
Tilalle tuli uusi 599€ mini ja se on kyllä täyttä rautaa!
Modeemina on Netgear ja se on vaikuttanut komoponenteista eniten netin nopeuteen ja laatuun. Letku on 10 meganen ja striimileffat pyörii moitteettomasti.
Suosittelen. Et pety.
Ai niin, ukkosen tuhoamasta koneesta kopioitiin kovon sisältö uuteen rautaan ja joka nippeli, nappi ja ohjelma oli paikallaan ja toimi suoraan, niin kuin ennenkin.- bigmacbigmacbigmac
Siis jopa ohjelmien recentit olivat niin, kuin vanhassa koneessa..!
En entisenä windoussin käyttäjänä ollut uskoa tätä todeksi. bigmacbigmacbigmac kirjoitti:
Siis jopa ohjelmien recentit olivat niin, kuin vanhassa koneessa..!
En entisenä windoussin käyttäjänä ollut uskoa tätä todeksi.Sen verran tarkennusta, että pelkällä kopioinnilla homma ei onnistu, vaan levy pitää "kloonata". Ilmeisesti ulkoistit tämän homman.;)
- 1stMacFinn
RepeRuutikallo kirjoitti:
Sen verran tarkennusta, että pelkällä kopioinnilla homma ei onnistu, vaan levy pitää "kloonata". Ilmeisesti ulkoistit tämän homman.;)
Tässä luultavasti käytettiin Siirtymisapuria vanhasta uuteen siirryttäessä ja sehän menee just noin.
Joka kerta se vaan vähän hämmästyttää kun sen tekee. 1stMacFinn kirjoitti:
Tässä luultavasti käytettiin Siirtymisapuria vanhasta uuteen siirryttäessä ja sehän menee just noin.
Joka kerta se vaan vähän hämmästyttää kun sen tekee.No niin kyllä todennäköisesti käytettiin.
- hyväkone
Mini mac sopii mac harjoitteluun hyvin, on halpa ja sen tajuaa vastaa vuoden käytettyään. Kaikki pelaa kuin tyhjää vaan ja kone on liki äänetön. Itse tein vanhasta ministäni serverin, ei edes huomaa sen pyörivän 24/7 siellä pöydän nurkalla.
Mulla taitaa siinä olla 2g muistii joka hieman hidastelee lion päivityksen jälkeen (lumileopardille riitti hyvin). - wanhaa kamaa..
Tällä hetkellä ei tosin kannata pöytämacciä hommata, kaikki lamput hehekuu punasena, kun Apple ei päivitä koneita.
http://buyersguide.macrumors.com/- 1stMacFinn
Tuo taitaa vaan johtua siitä, ettei intel saa uusia prossujaan ulos...
Ei sillä, ei nää nykyiset kyllä hitaita ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045241Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369681Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491