Meillä on hyvin menestyviä nukkeruusuja. Miksi missään kirjassa ei mainita niitä, kun puhutaan pensasruusuista? Mihin pensasruusulajiin ne oikein kuuluvat? Voiko niitä pitää vanhoina suomalaisina pensasruusuina samaan tapaan kuin esim. juhannusruusuja ja muita?
nukkeruusu
suvi
31292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Piti oikein katsoa oamsta kirjastani, siellä se oli puistoruusujen alla ja näkyi olevan myös netissä.
En tiedä onko nukkeruusu niin 'vanha' ruusu kuin esimerkiksi juhannusruusut, en ainakaan lapsena muista sitä nähneeni,vasta nyt aikuisena.Mutta voin olla väärässä.
Nukkeruusua voi muuten leikata alas asti keväällä, se kukkii samanvuoden versoista.
se on amerikkalainen laji, jolla tosiaan on hienot lehdet, sopii matalaksi aidaksi. mainitaan myös kosteutta sietäväksi lajiksi. katsopa esim. suomalaisesta ruusukirjasta 'pohjoisamerikkalaiset villiruusut' osiosta.
olla risteymä kurtturuusun kanssa, Dart's Dash, jolla hienot kiiltävät lehdet ja pitkä kukinta, kerrotut kukat, hieno aitapensas.