Olen menossa 31.10. tyräleikkaukseen ( napatyrä). Tyrä on jo melkoisen suuri. Kesäkuussa lääkärin mukaan "tyrän pohjalla" oli neljän sentin reikä. Nyt reikä on kasvanut varmaan lisää. Olisinkin kysynyt, miten kauan toipuminen kestää. Tuleeko leikkauksen jälkeen pitkäkin sairasloma, teen fyysisesti raskasta työtä. Nytkin tällä hetkellä kaikki ponnistelu sattuu mahaan.
Vastaukset 3
- Monityränen
Toipuminen riippuu ihan henkilöstä ja miten
"Kipuherkkä" itse on jne.
..Mutta, minulta, kun tyrä leikattiin niin olin kipeä
Parisen kuukautta ja leikkaushaava olit tosi kipeä!! :/
Avoleikkaus tehtiin ja haavassa oli 7-8 tikkiä!
Kaikki liikkuminen sattui ihan hirveästi ja pelkkä kävely oli
tosiaan niin kipeetä, että ihan suorassa ei kävelty!
(tapauskohtasia siis nämäkin)!
Kuukauden sain alkuun sairaslomaa ja lisää
sain kuukauden, mutta ihan niin pitkään en sairaslomalle sitten
jäänytkään!
Koko sairasloman ajasin pitäisi varoa kaikkea raskasta/ponnistelua ym.
Ja tämä kannattaa muistaa, koska lisätyrien hankinta leikkausten jälkeen on
niin helppoa(josta minulla on kokemusta)!
Kauanko jouduit odottamaan leikkaukseen pääsyä?
Tsemppiä leikkaukseen ja toivottavasti toivut pian!Minä olisin päässyt leikkaukseen vasta tammikuussa, mutta jouduin soittamaan jonohoitajalle, kun oli niin hankala olla. Lähetteen sai kesäkuun lopussa.
- Tyräteset
Nivustyräleikkaus tehtiin viime perjantaina kuukauden jonossaolon jälkeen. Kaikki meni sujuvasti selkäyhdinpuudutuksessa. Seuraava päivä oli liikkumisen kannalta pahin ja särkylääkkeitä kehotettiin syömään muutama päivä. Nyt sujuu kävely ja portaiden nousu. Ulos en kuitenkaan vielä mene.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591200
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571138Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1221078Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7970- 96950
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5785Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27741Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it192686- 71659
- 32640