Luokanopettajan ammatti kiinnostaisi kovasti, mutta epäilen mahdollisuuksiani päästä koulutukseen. Te koulutukseen hyväksytyt, minkälaisilla yo-papereilla päätitte lukion? Mikä merkitys yleensä yo-papereilla on hakuvaiheessa, ottavatko kaikki koulut ne huomioon? Olen kuullut, että jotkut koulut eivät pisteytä yo-papereita ollenkaan...Kokemuksia?
Opeksiko?
1
193
Vastaukset
- ********************
Helsingin yliopiston käyttäytymistieteellisen tiedekunnan sivuilta löytyy suora vastaus.
Jotta olet hakukelpoinen, täytyy sinulla olla sekä lukion päättötodistus että ylioppilastutkinto (siis lakki) jos haet yliopiston perusteella.
Pisteitä saa seuraavasti: äidinkieli: 34(l) 30(e) 20(mcl) 12(cl); 1. (pitkä) vieras kieli: 32(l) 29(e) 19(mcl) 11(cl); matematiikka pitkä: 34 30 20 12; matematiikka lyhyt 27 21 15 9; reaali (paras): 32 29 19 11 yhteensä max 100.
Hakumenettely on 2 vaiheinen. 1.vaihe on VAKAVA koe joka siis on aineistokoe, eli tarpeeksi lukemalla ja opiskelemalla pärjää pitkälle. 2. vaihe on haastattelu, jossa ei voi olla muuta kuin oamlla persoonalla ja katsoa miten pitkälle pääsee. Ulospäinsuuntautuneet ja itsevarmat ihmiset pärjäävät yleensä aika hyvin.
Lopullisista valituista 60% valitaan haastattelu yopisteet ja 40% pelkkien haastattelupisteiden perusteella. Eli huonot yo-arvosanat ei ole mikään maailmanloppu, jos muuten pärjää. Toki jos haet jonnekin muualle kuin Helsinkiin, nousee mahikset jo heti aloituksessa huomattavasti. Ja kyllä käsittääkseni on kaikissa yliopistoissa samat valintaperusteet, pistemäärät vaan on ihan eri, kun kattoo millä pääsee sisään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 836019
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj474015- 1314003
- 693763
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262958Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72547Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?332329- 272244
- 2042131
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4491844