parson vai kettuterrieri

frytuiopiopiopåå

Kumpi on parempi ja miksi?

3

488

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • melkein samat"

      Jo pitkään niiden jalostuksessa ollaan keskitytty lähes täysin samoihin luonteenpiirteisiin ja käyttöominaisuuksiin, eli jo melko saman laisia luonteiltaan. Kumpikin perusterveitä rotuja. Ehkä kumminkin kettuterrieri on hiukan suositumpi metsästyksessä ja parsonrussellinterrieri pelastuskoirina, joten keskimäärin kettuterrieri taitaa olla metsästysviettisempi ja parsonrussellinterrieri palvelusalttiimpi. Suunnilleen saman kokoisiakin. Lyhytkarvaisiksi syntyneitä parsonrussellinterriereitä risteytellään nykyään geenipohjan laajentamiseksi paljon lyhytkarvaisten kettuterriereiden kanssa ja karkeakarvaisiksi syntyneitä parsoneita karkeakarvaisten kettuterriereiden kanssa, joka kertoo jo näinden rotujen yhtäläisyyksistä.

      • sdfghjklökil

        " Lyhytkarvaisiksi syntyneitä parsonrussellinterriereitä risteytellään nykyään geenipohjan laajentamiseksi paljon lyhytkarvaisten kettuterriereiden kanssa ja karkeakarvaisiksi syntyneitä parsoneita karkeakarvaisten kettuterriereiden kanssa, joka kertoo jo näinden rotujen yhtäläisyyksistä. "

        Siis joku tekee sekarotuisia/risteytyksiä..?
        Eihän kummankaan rotuyhdistys eikä kennelliitto ole noita risteytyksiä sallinut. Edes kettuterrierien linjoja ei ole saanut sekoittaa vaikka poikkeuslupaa on haettu.

        Rodut on samantyyppisiä. Itse sanoisin että kettuterrieri leikkisämpi kuin parson ja näyttelylinjaiset ei kovin metsästysviettisiä ja palveloualttiutta löytyy enemmän kettuterrieristä. Minusta parson käyttökoirapohjaisempi ja parempihermoinen kovempi.
        Kettuterrieri muuttunut melko pehmeän luonteiseksi ja hieman stressiherkäksikin/aroiksi jotkut linjat.

        Aikoinaan parson oli käyttöön jalostettu Englannissa ja kettuterrieri muuttui tyylikkääksi näyttelylinjaiseksi ..sitten jotenkin se kääntyi että parsonista tuli enemmän harrastuskoira ja kettuterrieristä metsästyslinjainen. Johtui ehkä kun kettuterrierin suosio oli korkeammillaan 20-40luvulla suosittiin metsästystä enemmän ja parson oli takaalalla tuntemattomana ja parsonin suosio siirtyi lähemmäs nykypäivää niin harrastuskoiran virkoja enemmän avoinna niin sanoen.

        Molemmat hyvin samantyyppisiä mielikuva kettuterrierissä on kuitenkin ennakkoluuloisempi.


    • terri-erinomainen

      Hyvin samantyyppisiä. Melkeinpä voisi sanoa, että jos näitten kahden rodun välillä miettii kumman hankkisi, valinnan voisi tehdä sen perusteella, kumman ulkonäkö miellyttää enemmän. Karkeakarvainen kettuterrieri on vaativampi turkiltaan, jos näyttelyissä aikoo käyttää. Kotitrimmin oppii jokainen joka vähän viitsii nähdä vaivaa.
      Tuo risteytyskommentti ihmetytti minuakin, mistähän kommentin kirjoittaja on tietonsa saanut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      317
      1737
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1264
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1257
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1136
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      68
      853
    6. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      823
    7. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      80
      813
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      777
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      770
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      716
    Aihe