Ei vielä kokemuksia kaapelimodeemista.
1. Ensimmäisellä kerralla modeemi etsii kanavat, kestää useita minuutteja (kymmeniä minuutteja)???
Laite suljetaan ja avataan, hakeeko modeemi jälleen usita minuutteja kanavia ym? Olen lukenut että tämä vaan nyt on ominaisuus.
En halua pitää päällä turhaan värkkejä kuluttamassa energiaa.
2. Bewan kaapelimodeemi ei saa kehuja, onko se todella sitten huono?
3. Onko mitään riskiä käyttää muiden valmistamia malleja, jotka tukee EuroDOCSIS 3.0
Kysymyksiä kaapelimodeemista
3
363
Vastaukset
- Keltainen heinäkuu..
1. Se hakee niitä kanavia ekalla kertaa sen pidemmänajan. Varmasti useitakymmeniä minuutteja. Itsellä oli se, että jouduin soittamaan Saunalahdelle, kun ne eii ollutkaa laittanut asetuksia sille päivälle ku modemi tuli. Kesti siis seuraavalle päivälle, mutta puhelunjälkeen enää alle tunniin.
sähkökatkon tai vaikka pistoerasiasta siirron jälkeen se hakee asetukset muutamissa minuuteissa. näin se kait on myös ADSL-modemissa.
2. ei bewassa ole mitää ongelmaa... kait se vaan on outo, ku aina kuulee vain TeleWellistä tai RoadRunnerista.- Barbados
ADSL mitä nytkin käytän on käytännössä parissaminuutissa "tulilla". Huonosti löytyy tietoja kaapelimodeemien ominasuuksista, siksi kyselen. Elisan teknisessä tuessa kuulemma olis tietoa, en ole vielä soittanut. 1-2 minuuttia käynnistykseen on mielestäni sopiva. Nämä puhelinmyyjät ja myymälöiden hemmot ei tiedä mitään, pelkkää myynti proggista tulee kun nauhalta.
- Keltainen elokuu
Kaapelimodemi ja ADSL on eri asia.
Jos operaattori toimii kaapelimodemin kanssa fiksusti, niin se on auki tunnissa, mutta ADSL vaatii ulkopuolisen asentajan käynnin.
Se sit kauan kestää ku saat ADSL päälle, nii onki eri juttu... Siihen vastaa operaattorit ja ne joiden hallussa kunkin alueen puhelinverkot on.
Kaapelimodemeissa taitaa olla monopoli. Esim. Helsiki on nyt DNA ja jyväskylä Elisa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073586Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133376Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä732549Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92175Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling512055Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.81904Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue411717- 901591
- 721153
- 741140