Koh Lanta / Ostokset ym.

Marraskuussa suuntaamme ensimmäistä kertaa kohti Koh Lantaa ja kaipaisin hieman kokemuksia muilta matkaajilta.
Eli mimmoiset ostomahdollisuudet saarella on ja missä päin? Matkan tarkoitus ei ole shoppailu, mutta tokihan sitä aina jotain haluaa matkaltaan muistoksi ostaa.
Entäs retket, mitä suosittelette? Snorklaus kiinnostaa, mutta elefanttisafarit eivät.
Hotellimme on Rawi warin, kokemuksia?

Kiitos paljon kokemuksistanne ja asiallisista kommenteista :)!
111604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Saladanista löytyy vaatetta, aurinkolaseja kaikkea mitä tarvitsee. Myös rantojen kohdilla, kadunpuolella on joitakin kojuja joista löytyy rantavaatetta. Viimeksi kun olimme Lantalla toissa talvena kävimme päiväretkellä koh Rokilla. Suosittelen kovasti: valkoista hiekkaa , kirkasta vettä. Myös isoja monitoriliskoja oli kiva seurata. Saarella myös kioski. Lounas sisältyy käsittääkseni aina matkan hintaan. Kysyimme tuktukkuskilta kiertoajelua. Hän sanoi että onnistuu kun käy vain vaihtamassa kulkupelin. Niin kiersimme saarta ilmastoidulla autolla. Kävimme mm. muilla rannoilla, Old Townissa, maaseudulla ja näköalapaikoilla. Paljon oli hiekkateitä joten ei se tuktukilla olisi ollutkaan kivaa. Hyvää matkaa! Aivan mahtava paikka. Lähdemme itse Lantalle tammikuussa.

Äänestä
  • Kiitos paljon kommentistasi :).
    Tuohon Koh Rokiin törmäsin jossain muuallakin ja oli kehuttu. Otitteko retken mitä kautta?
    Joku kiertoajelu olis kans kyllä mainio. Saari ei kuitenkaan niin suuri ole :). Ja siellä eteläkärjessä mua kiinnostaa se joku majakka ja vesiputous. En malta odottaa :)!!

    Äänestä

  • Turtless kirjoitti:

    Kiitos paljon kommentistasi :).
    Tuohon Koh Rokiin törmäsin jossain muuallakin ja oli kehuttu. Otitteko retken mitä kautta?
    Joku kiertoajelu olis kans kyllä mainio. Saari ei kuitenkaan niin suuri ole :). Ja siellä eteläkärjessä mua kiinnostaa se joku majakka ja vesiputous. En malta odottaa :)!!

    Koh Rokin reissu varattiin Saladanista joltain matkanjärjestäjältä, nimeä en muista. Noutivat aamulla olikohan n. klo 9.00 hotellin rannasta suoraan veneellä. Snorklausvälineet sai veneestä. Hintaa en kyllä muista, mutta ei se kallista ollut. Samaan veneeseen nousi Ruotsalaispariskunta joka oli varannut retken hotellilta. Tosin vähän kalliimpaan hintaan.

    Äänestä

  • Ao Nangista kävimme Krabi Townissa ostoksilla. Varmaan onnistuisi helposti päiväretki Lantaltakin. Kun vuokraa oman kuskin voi käydä katsastamassa myös Outlet myymälän tarjoukset. Muutenkin ihana pikku kaupunki. Vähän vaihtelua rantaelämään.

    Äänestä

Similanin saari on nähtävä.Itse kävimme ostamassa kolmen päivän reissun liput suoraan lähtösatamasta. Oli puolta halvempaa

Äänestä
  • Taitaa Lantalta olla vähän turhan pitkä matka similanin saarille. Kyseiset saaret sijaitsee Khao Lakin "lähellä"

    Äänestä

Kertoisitteko Lantalla käyneet, onko siellä millaiset mahdollisuudet polkupyörällä liikkumiseen? Ilmeisesti liikennettä on suht vähän. Mutta millainen tiestön kunto pyörää ajatellen? Entä valaistus? Ootteko huomanneet onko polkupyöriä vuokrattavissa? Ainakaan meidän hotellissa, Chada, ei hotelli mainosta pyöriä.
Muutenkin olisi kiva kuulla lisää kokemuksia Lantalta ja myös Chada Beach hotellista.

Äänestä
  • Nostetaan keskustelua ylös, kun lähtö lähenee. Miten tuo polkupyörän vuokraus, onko kokemuksia? Tai näkyykö siellä edes ihmisiä pyörillä liikkeellä? Oletteko käyneet Lantalta käsin Koh Kradanilla tai Koh Ngailla? Kokemuksia niistä retkistä. Varmaan tuolla jo mainitulla Koh Rokilla tulee käytyä. Mites tupakin hinta Lantalla?

    Äänestä

Entäs muuten hieronnat, löytyy varmaan hierontapaikkoja Koh Lantaltakin :D? Onko suosituksia?

Äänestä

Pyörällä ajo mahtaa olla hankalaa, korkeat "jalkakäytävät" katkeavat jokaisen sivutien kohdalla, pudostus n.20cm. Vuokraa skootteri mieluummin.
Koh Ngai on pieni, hiljainen saari, kiva olla vaikka yö siellä, tunnelmallista ja vain pari resortia yksi teltta majoituspaikka.
Hierontaa Lantalta löytyy vaikka kuinka. Suosittelen BlueSky Massagea,Long Beachilla, kysy Ben-nimistä hierojaa. Todella taitava!

Äänestä

Hierontaa löytyy pilvin pimein joka paikasta. Hyviä paikkoja varmaan runsaasti. Huonoa hierontaa en ole siellä saanutkaan.
Ainakin Lanta Resort-hotellissa vuokrataan hyviä fillareita. Valaistus (mikä valaistus?) huono. Tiet möykkyisiä, mutta ajettavia. Itse en fillaroinut siellä ole, mutta mopoillut kylläkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turtless kirjoitti:

Marraskuussa suuntaamme ensimmäistä kertaa kohti Koh Lantaa ja kaipaisin hieman kokemuksia muilta matkaajilta.
Eli mimmoiset ostomahdollisuudet saarella on ja missä päin? Matkan tarkoitus ei ole shoppailu, mutta tokihan sitä aina jotain haluaa matkaltaan muistoksi ostaa.
Entäs retket, mitä suosittelette? Snorklaus kiinnostaa, mutta elefanttisafarit eivät.
Hotellimme on Rawi warin, kokemuksia?

Kiitos paljon kokemuksistanne ja asiallisista kommenteista :)!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu