Luulis, että varpaitten kysyssä voi olla, mutta sormien kynsissä kait ei
saako sairaalassa olla kynsilakkaa?
meikkiä
73048
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No saa. Ei kai sitä ehdi hätätapauksessa käydä meikkejä pesemään ja kynsilakkaa poistamaan....
Kynsilakka haittaa, koska sormeesi laitetaan happisaturaatiomittari--> toimii infrapunasäteen avulla ja kertoo kuinka paljon happea on sitoutuneena punasoluihisi. Kynsilakka estää infrapunasäteen läpäisyä. Varpaankynsissä ei niinkään haittaa.
Siis tarkoitan operaatiossa!!!
Riippuu syystä miksi menet sairaalaan, mutta varmuuuden vuoksi parempi jättää sormenkynnet lakkaamatta. Jos joudutaan yllättäen tilanteeseen...
Kiitos ei meikkiä. Varsinkaan kynsilakkaa. Arvaamattomissa tilanteissa niitä ei todellakaan keritä putsaamaan. Kynsien aluset ovat ensimmäinen paikka josta äidin hapanpuutteen näkee.
Kynsilakkakerros saattaa häiritä ja usein häiritseekin pulssioksimetrin toimintaa ja kyllä se on erittäin tärkeä tieto. Lapsen turvallisuus ja omasi voi olla arvailujen varassa kynsilakkasi takia.
Kynsien alusia ei katsella, jos epäillään hapenpuutetta. Silloin käytetään pulssioksimetriä ja pelkkä epäilykin on syy antaa lisähappea. Pulssioksimetrin voi laittaa muuallekin kuin sormeen, mm korvalehteen.
Hyvin harvoin on kynsilakasta haittaa pulssioksimetrille. Hankalimpia ovat kimalletta sisältävät lakat. Enemmän on harmia liian pitkistä kynsistä (rakennekynsistä). Ne estävät sormianturin saamista oikeaan paikkaan. Mutta on ihan turhaa meikata sairaalaa varten. Naama on entistä hassumman näköinen, kun intubaatiotuubin teippi tai maskilla ventloijat sormet ovat tehneet meikkivoiteeseen jälkiään.
Minä jouduin yllättäen kiireelliseen sektioon ja minulta otettiin kyllä ensin kynsilakka sormenkynsistä pois!
Ei ketään sairaalasta pois ajeta meikin tai kynsilakan takia, mutta on ihan tosiasia, että lakka tai rakennekynnet sormissa, haittaa pulssin tarkkailua leikkaussalissa. Paksu meikki kasvoilla voi myös olla haitaksi, kun tarkkaillaan silmämääräisesti ihon ja huulten väriä (allergiset reaktiot, hapen puute...). Kasvoilta irtoava meikki myös sotkee (hygieniariski). Kasvoilta irtoava meikki voi myös ärsyttää esim.silmiä, joten senkin vuoksi meikkaaminen ei ole suositeltavaa (esim. nukutuksessa tehdyn sektion jälkeen olo on ihan riittävän kenkku ilman kutiavia ja rähmiviä silmiäkin). Kulmien ja ripsien kestovärjäyksestä ei ole haittaa.
Tämän vuoksi suunnitellussa sektiossa ei saa olla meikkejä tai kynsilakkaa. Päivystys- ja kiireellisessä sektiossa ainakin kynsilakka poistetaan, jos suinkin ehditään. Hätäsektiossa mennään kiireen mukaan eli poistetaan jossain vaiheessa, jos todella häiritsee, mutta ei sitä jäädä odottelemaan, vaan ensin vauva ulos ja sitten tarpeen mukaan.
Normaalisti sujuvassa synnytyksessä meikkiä ei yleensä pyydetä poistamaan, koska halutaan kunnioittaa äidin omaa tahtoa ja ylläpitää äidin itsemääräämisoikeutta, silloin kun meikistä ei ole haittaa. Kuitenkin silloinkaan ei ainakaan vahvaa meikkiä suositella, koska milloinkaan ei tiedä milloin tulee kiire. Ja toisaalta meikille ei ole mitään tarvetta synnytyksessä.
Eli älkää meikatko synnytystä varten. Jos synnytys alkaa rauhallisesti, niin meikkien poisto on ihan hyvä toimenpide ennen sairaalaan lähtöä. Kuitenkin meikit on yksi pienimmistä murheista, silloin kun synnytys on kunnolla käynnissä.