Uskomatonta. Siis aivan käsittämättömän uskomatonta miten suomessa voidaan tälläinen toiminta hyväksyä. Alunperin ajattelin sitä, kuinka mukavaa olisi joskus päästä pyörittämään levyjä klubeille ja taata hyvä meno muille. Pikkuhiljaa ajatus liikkui eteenpäin siihen pisteeseen, että etsin sopivaa DJ kalustoa millä harjotella.
Tänään päätin myös lukaista Teostosta, jonka ohella Gramex tuli esiin. Siis anteeksi, mutta mitä vittua? Maksanko musiikista kaksi tai peräti kolme kertaa, jotta saan soittaa sitä? Ilman mitään varmuutta, meneekö raha edes oikealle henkilölle? Ilman edes välttämätöntä syytä maksaa siitä yhtään mitään?
Selitän siis tarkemmin - musiikki joka ei ole teoston suojauksessa on silti teoston suojauksessa (ilman sopimusta), joka käytännössä tarkoittaa, että rahat menee teostolle pelkästään.
Ja Gramex ilmeisesti on samankaltainen taho, jolle myös maksetaan mitä hassummista syistä.
Käytännössä kaikki toimii näin;
Soittaisin vaikkapa jonkun Pat Farrellin mashupin keikallani (jolla ei ole mitään tekemistä Teoston ja sen yhteistyökumppaneiden kanssa), niin siitä saa joku Haloo Helsinki yms rahaa kuin myös Teosto itse.
Miten siis teosto liittyy koko asiaan ylipäätänsä? Tekijäoikeuksien suojaaminen vai? Joo, ei. Silkkaa musiikin pilkkaamista. En olisi DJ:ksi halunnut rahan takia muutenkaan, mutta miksi helvetissä haluaisin nähdä jonkun Teoston eteen niin saatanasti vaivaa turhan takia?
Se, että joku järjestö saa rahaa minun ja artistien kustannuksella tekemättä mitään, on täysin järjetöntä. Myös Yle:ltä ne ovat perinneet rahaa aivan tajuttomia määriä, koska oletetaan, että 5.4 miljoonaa ihmistä katsoo Yleä, kun kerta niin paljon Suomessa niitä on.
Harmi vain, ettei edes välttämättä telkkarit riitä Suomessa siihen.
Ainiin ja kaikki jotka valittavat siitä, kuinka DJ:t saa rahansa jollain piraattiraidoilla, niin aivan oikein teostolle.
Kiitos Teosto ja Gramex! En taida sittenkään haluta DJ:ksi.
TeostoSucks
0
314
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2434629Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii763065- 472473
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 281753
- 801456
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851285PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69948
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894