Osaako kukaan sanoa, miksi jotkut YLE:n ulkomaiset aikuisten sarjat tulee dubattuina, niin että allkuperäisen äänen päälle puhuh miesääni suomeksi. Onko se näkövammaisia varten vai keille? Näin oli ainakin kesällä esitetyn "Rikospaikka Stuttgart" sarjan joka jakson kohdalla. Dubbaus oli aina päällä jos boksin kieliasetuksessa oli laitettu äänen kieleksi Ruotsi, mutta joskus myös jos se oli Suomi. Sillooin sen sai pois vain jos vaihtoi äänen kieleksi jokin muu kuin Suomi tai Ruotsi.
Minua kiinnostaa tietää että oli ko sarja dubattu suomalaisia varten jo Saksassa vai dubbako YLE tosiaan ohjelmia näkövammaisia varten?
Miksi jotkut YLE:n sarjat tulee dubattuna?
5
1617
Vastaukset
- Toppy
Kyllä tuo kuulostaa juurikin näkövammaisille tarkoitetulta äänitekstitykseltä. Mutta sen pitäisi toimia vain, kun ensisijaiseksi äänikieleksi on asetettu hollanti. Täältä lisätietoa: http://yle.fi/tekniikka/?ID=268&group=268
- äänitekstitys
Se on ns. äänitekstitys. Ei Ylellä mitään dubata, ainakaan aikuisten ohjelmia. Eli katoppa ettei ole vahingossa mennyt äänivalinnoissa sulla boksissa päälle valinta "Hollanti". Hollanti-kohtaa käytetään Suomessa äänitekstityksessä koska hollantia puhuvia lienee täällä maassamme niin vähän ettei sille ole mitään käyttöä sen alkuperäisessä mielessä.
- phumba
Kiitos vastauksesta! Meillä se dubbaus tulee valitettavasti vaikka äänen ensisijainen kieli on ruotsi, eikä hollanti. Me olemme ruotsinkielinen perhe je mielellään kuuntelemme esim urheiluselostukset ruotsiksi. (Siksipä se "taivas varjelee" meni meiltä vähän ohi)
- äänitekstitys.
Lienee jokin tekninen vika joko boksissa tai sitten lähetyksessä. Yhtenäkin päivänä tuli Keskiyön kulkija-sarjan jakso siten että siinä oli myös tuo äänitekstitys päällä, kyseessä oli siinä tapauksessa ihan moka joko Ylellä tai Digitalla ja siihen ei katsoja itse voinut vaikuttaa mitenkään digiboksia säätämällä.
- svedupetskut
muuttakaa ruotsiin niin ei tarvitse kokea moista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683129
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)743034Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682892On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632574Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli402061- 601657
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181629- 351615
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,241610- 591556