Kaksi eri tähtäintä eri panoksille

toimiiko näin?

Minulla on 308:ssa aikomuksena se, että alan käyttämään kahta eri tähtäntä, eli vaihdan hirvenpyyntiin eri tähtäimen aina ja linnustuksessa on omansa. Kohdistan hirvitähtäimen 11.7gr panokselle ja lintukiikarin 8.0gr panokselle ja vihdan aina kiikaria eri metsästyksen mukaan. Kiikarijalkoina minulla Optiolockit. Mitäs anotte, muuttuuko tähtäyspiste, eli voinko luottaa kiikareihin? Idwana siis se, että yhdellä kiväärillä kahta eri kiikaria vaihtelemalla voin metsästää linnut ja hirvet ilman erikseen kohdistamista?

16

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • John Wayne

      Testaamallahan tuo selviää.

    • suksi ed. vithuun

      Toimii se. Edelliselle tiedoksi: -Vähän liian kallista lystiä alkaa kokeilemaan.

      • John Wayne

        Onko panokset liian kalliita, vai optilockit? Tuosta aloittajan tekstistä saa kuvan, että kaksi tähtäintä ja ainakin yhdet optilockit löytyy.

        Suksi vaan itse vithuun...


    • MosinNagant

      Miksi moiseen kalliiseen vaihtorumbaan?
      Kohdista aseesi eri patruunoilla ja merkitse muistiin montako senttiä tai MOAa eri patruunoilla on eroa. Omassani ero hirvi- ja lintupaukuilla on 10 senttiä/100 m. Jos siis kiikarin säätö on hirvipaukun jäjiltä, niin kymmenen napsua alas, ja lintupaukulla ammuttaessa taas osuu just eikä melkein.
      Monille paukuille, mm Sako ja Lapua löytyy netistä ladattavat ballistiikkaohjelmat, joihin kannattaa tutustua.

      • Meoptassa toimii

        Varoituksena "kiikaritähtäimien" omistajille
        Ei todennäköisesti toimi halvoilla putkilla esim. jaktijakttikitiki, Zos, Tasco, Bushnellin halvimmat ym. ym.


      • bushnelli
        Meoptassa toimii kirjoitti:

        Varoituksena "kiikaritähtäimien" omistajille
        Ei todennäköisesti toimi halvoilla putkilla esim. jaktijakttikitiki, Zos, Tasco, Bushnellin halvimmat ym. ym.

        Miks ei toimis jos kaks Bushnellia? - ne laatukiikareita!


      • pusneööu

        Pitää olla hyvin säätöön reagoiva ja tarkkanapsuinen kiikari jos aikoo em. tavalla toimia. Onko esimerkiksi Bushnell Trophy niin tarkka säätää?


      • Elite 6500
        bushnelli kirjoitti:

        Miks ei toimis jos kaks Bushnellia? - ne laatukiikareita!

        Elitet joo, mut halvemmat on kiinalaista/korealaista kuraa.


      • Zeiss
        pusneööu kirjoitti:

        Pitää olla hyvin säätöön reagoiva ja tarkkanapsuinen kiikari jos aikoo em. tavalla toimia. Onko esimerkiksi Bushnell Trophy niin tarkka säätää?

        Ei ole, tai voi olla että olet löytänyt sen yhden yksilön, joka toimii...


    • 10101010101001

      Onnistuu. Pitää vain varmistua siitä, että merkitsee tarkasti molenpiin kiikareihin sen kohdan missä kiikari oli Optilokeilla silloin kun kiikari kohdistettiin. Myöskin on syytä ottaa huomioon se, että ne kaksi putkea saman paksuisia.
      Kiristys myöskin aina aika samaan momenttiin -mutta se ei ole niin vaikuttava tekijä osumapisteessä.

    • kyselijä?

      Miksi et ammu lintua ja hirveä sillä samalla 11,7g luodilla?

      • hurauttaja

        Eikö mene lintu paskaksi ko. painoisella luodilla?


    • Pena x

      Kuulostaa hyvältä idealta. Minäpä otan käyttöön. Eli lintuhommiin joku tuommoinen 3-12/50 ja hirvihommiin joku pienempisuurennoksinen. Laadukas pikajalka kyllä pitää osumapisteen oikeana.

    • ammuskelija.

      Kohdista yksi kiikari 8g luodeille. Hirven ampumamatka on 50-150m joten 11,7g luoti ei kovinkaan paljon osumapisteest eroa hirven kokoisessa eläimessä. Kiikariksi jokin 1-6 kertainen hiusristikolla ja punapisteellä esim swaroski. Ei tarvitse kahta kiikaria.

    • Vähemmän rautaa.

      Moro. Näin vältät useamman aseen ostolta.
      Hyvät kiikarit ja hyvät jalat, vaihto voi kestää pari minuuttia.
      Joskus hirven jälkeen pääsee ajoissa pois, voi kotomatkalla katsella vaikka Teeriä.
      Ja mikäs sen mukavampaa, kuin poks. Itsellä pikasovvitteella ja toimii.

      • Radial

        Itsellä EAW kääntöjalusta. Kummassakin kiikarissa yläpalat kiinni. Kaksi sekunttia niin irti ja toiset kaksi niin toinen kiikari paikalla. Kaksi kiikaria saman aseen päälle onnistuu, mutta ei niin että aletaan irroittamaan renkaista. Parempi unohtaa pelleily Optilockien kanssa. Tuo Ernst Apelin kääntö eli Schwenk toimii. Olen asentanut niitä yli 100 Periaattessa helppo asentaa. (kun osaa)

        7x64 peuralle, silloin Zeiss Diatal Z 8x56. Sillä voi ampua lintujakin. Pitkille matkoille Leupold Ultra 20X-M1 kolmitolppainen. Sillä voi ampua yli 200 m etäisyyksiä. Se on tehty tarkka-ampujille ja toimii yli kilometrinkin etäisyyksillä. Vaatii harjoittelua ja osattava hakea oikeat korot. Etäisyys mittari syytä olla. Metsällä pyrin pysymään tuossa 150 metrissä. Joten se Zeisskin riittää.

        Toisena kiikarina voisi olla hirvikiikarikin, mutta hirveä ammun 9,3x62, ei tuhoa lihaa mutta tarpeeksi tehokas. siinä Zeiss Diavari Z 1,5-6x42.

        Tuo Zeiss 2,5-10x52 on hieman iso kiikari ja kenttää pitäisi olla se 15 m.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      101
      8827
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4349
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      39
      1554
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1480
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1209
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1190
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      872
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe