Millaisia tarinoita?

EhkäJoskus

Hei!

Olen tätä nykyä 20v nuori nainen ja minulla on ollut psoriasis 12-13 vuotiaasta asti. Aluksi oli vain päänahassa, sitten se laajeni kasvoihini, lähinnä otsaan. Otsatukka ja huivi pitivät piilossa. Minulla oli puhkeamisen aikaan erittäin rankka vaihe elämässäni menossa, joten en koskaan ajatellut psoriaasia mitenkään ongelmana. Aika piakkoin kuitenkin kynärpääni ja käsivarteni alkoivat kukkia länteistä. Pian olikin kyynärpäästä ranteisiin asti paksut punoittavat ihokerrostumat, jotka talvea myöten ratkeilivat ja olivat todella kipeät. Mitä pidemmälle aikaa kului, sitä laajemmalle psori levisi. Kasvoissani silmäluomet halkeilivat ja nenänvarteen ja poskeen tuli länttejä. Myös korviin alkoi kehkeytyä hilsettä. Ja polviin. Vaikean elämäni takia en ole jaksanut kuluttaa energiaa psoriaasista murehtimiseen vaan olen elänyt sen kanssa.

Tiedän, että on aika karun näköistä kun kasvot kukkivat, mutta itsetuntoni on kohonnut ja voin sanoa olevani kaunis tästä huolimatta. Olen myös lihava, minkä pitäisi lisätä ongelmia itsetunnon kanssa. Mutta olen oppinut pitämään itsestäni. Muiden on helppo sanoa "Laihduta läski", mutta sekään ei ole ihan helppoa. Reilu vuosi sitten aloitin Karppaamaan, koska halusin laihtua ja olin kuullut sen vaikuttavan myös psoriaasiin. Karpatessa aloin voimaan hyvin ja psorin oireet vähenivät puoleen. Kun sorruin taas hiilarilinjalle se näkyi ja tuntui heti ihossa. Viime keväänä tahdoin pika-apuaa psoriaasiin ja kävin solariumissa. Pahimmat psoriläntit saivat kyytiä! Kesällä en ehtinyt tehdä oikein mitään ja auringonottokin jäi vähäiseksi. Aloitin myös Cambridge-dietin. Nyt 5 kuukaudessa psori on kadonnut käsistäni kokonaan, paitsi kyynärpäiden osalta. Päänahassani ei ole mitään. Pohkeessa ollut kipeä läntti on kadonnut. Vatsastani läntit ovat hävinneet.

En tiedä onko tarinallani mitään apua teille muille taudista kärsiville, mutta suosittelen ottamaan selvää karppauksesta! Vähentäkää huonoja hiilihydraatteja = suora vaikutus kyseiseen sairauteen. Lisäksi se auttaa voimaan paremmin! Karpata voi laiduttamattakin. Suosittelen solariumiakin. Valohoidoista olen lukenut paljon tarinoita, joissa on aiheutunut vain lisä ongelmia. Ja yksi ratkaiseva tekijä on STRESSI! Mitä enemmän stressiä sitä pahemmassa kunnossa iho, ainakin minulla.

Kiitos, jos jaksoit lukea tarinani loppuun asti. Tiedän, että voi olla todella vaikeaa elää psorin kanssa. Enkä halua vähätellä ketään. Mutta tässä on vain yksi tarina muiden joukossa. :)

2

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ppp+ psori

      Komppaa sinua ja tarinaasi. Itse olen saanut avun karppaamisesta ja stressin vähentämisestä. Oma "raamattuni" on tri Paganon kirja Psoriasiksesta ja elän sen mukaan. lainaa kirja kirjastosta, jos et ole jo sitä lukenut.

      Painon pudotuskin on hyvä tehdä, olet vielä nuori ja ihosi mukautuu paremmin. Mutta älä ota siitäkään paineita, karppaus auttaa oikeastaan itsestään.

      Tsemppiä sinulle ja meille kaikille psoriaatikoille.

    • Sidaya

      Mistä tuon Paganon kirjan saa ostaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      226
      5520
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5074
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4878
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      127
      2136
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1827
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      41
      1699
    7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      90
      1687
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      14
      1617
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1343
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      380
      1317
    Aihe