Millaisia tarinoita?

EhkäJoskus

Hei!

Olen tätä nykyä 20v nuori nainen ja minulla on ollut psoriasis 12-13 vuotiaasta asti. Aluksi oli vain päänahassa, sitten se laajeni kasvoihini, lähinnä otsaan. Otsatukka ja huivi pitivät piilossa. Minulla oli puhkeamisen aikaan erittäin rankka vaihe elämässäni menossa, joten en koskaan ajatellut psoriaasia mitenkään ongelmana. Aika piakkoin kuitenkin kynärpääni ja käsivarteni alkoivat kukkia länteistä. Pian olikin kyynärpäästä ranteisiin asti paksut punoittavat ihokerrostumat, jotka talvea myöten ratkeilivat ja olivat todella kipeät. Mitä pidemmälle aikaa kului, sitä laajemmalle psori levisi. Kasvoissani silmäluomet halkeilivat ja nenänvarteen ja poskeen tuli länttejä. Myös korviin alkoi kehkeytyä hilsettä. Ja polviin. Vaikean elämäni takia en ole jaksanut kuluttaa energiaa psoriaasista murehtimiseen vaan olen elänyt sen kanssa.

Tiedän, että on aika karun näköistä kun kasvot kukkivat, mutta itsetuntoni on kohonnut ja voin sanoa olevani kaunis tästä huolimatta. Olen myös lihava, minkä pitäisi lisätä ongelmia itsetunnon kanssa. Mutta olen oppinut pitämään itsestäni. Muiden on helppo sanoa "Laihduta läski", mutta sekään ei ole ihan helppoa. Reilu vuosi sitten aloitin Karppaamaan, koska halusin laihtua ja olin kuullut sen vaikuttavan myös psoriaasiin. Karpatessa aloin voimaan hyvin ja psorin oireet vähenivät puoleen. Kun sorruin taas hiilarilinjalle se näkyi ja tuntui heti ihossa. Viime keväänä tahdoin pika-apuaa psoriaasiin ja kävin solariumissa. Pahimmat psoriläntit saivat kyytiä! Kesällä en ehtinyt tehdä oikein mitään ja auringonottokin jäi vähäiseksi. Aloitin myös Cambridge-dietin. Nyt 5 kuukaudessa psori on kadonnut käsistäni kokonaan, paitsi kyynärpäiden osalta. Päänahassani ei ole mitään. Pohkeessa ollut kipeä läntti on kadonnut. Vatsastani läntit ovat hävinneet.

En tiedä onko tarinallani mitään apua teille muille taudista kärsiville, mutta suosittelen ottamaan selvää karppauksesta! Vähentäkää huonoja hiilihydraatteja = suora vaikutus kyseiseen sairauteen. Lisäksi se auttaa voimaan paremmin! Karpata voi laiduttamattakin. Suosittelen solariumiakin. Valohoidoista olen lukenut paljon tarinoita, joissa on aiheutunut vain lisä ongelmia. Ja yksi ratkaiseva tekijä on STRESSI! Mitä enemmän stressiä sitä pahemmassa kunnossa iho, ainakin minulla.

Kiitos, jos jaksoit lukea tarinani loppuun asti. Tiedän, että voi olla todella vaikeaa elää psorin kanssa. Enkä halua vähätellä ketään. Mutta tässä on vain yksi tarina muiden joukossa. :)

2

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ppp+ psori

      Komppaa sinua ja tarinaasi. Itse olen saanut avun karppaamisesta ja stressin vähentämisestä. Oma "raamattuni" on tri Paganon kirja Psoriasiksesta ja elän sen mukaan. lainaa kirja kirjastosta, jos et ole jo sitä lukenut.

      Painon pudotuskin on hyvä tehdä, olet vielä nuori ja ihosi mukautuu paremmin. Mutta älä ota siitäkään paineita, karppaus auttaa oikeastaan itsestään.

      Tsemppiä sinulle ja meille kaikille psoriaatikoille.

    • Sidaya

      Mistä tuon Paganon kirjan saa ostaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      140
      2515
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      20
      2226
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      177
      2020
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      246
      1523
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      128
      1306
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1184
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1118
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      927
    9. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      69
      884
    10. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      862
    Aihe