Millaisia tarinoita?

EhkäJoskus

Hei!

Olen tätä nykyä 20v nuori nainen ja minulla on ollut psoriasis 12-13 vuotiaasta asti. Aluksi oli vain päänahassa, sitten se laajeni kasvoihini, lähinnä otsaan. Otsatukka ja huivi pitivät piilossa. Minulla oli puhkeamisen aikaan erittäin rankka vaihe elämässäni menossa, joten en koskaan ajatellut psoriaasia mitenkään ongelmana. Aika piakkoin kuitenkin kynärpääni ja käsivarteni alkoivat kukkia länteistä. Pian olikin kyynärpäästä ranteisiin asti paksut punoittavat ihokerrostumat, jotka talvea myöten ratkeilivat ja olivat todella kipeät. Mitä pidemmälle aikaa kului, sitä laajemmalle psori levisi. Kasvoissani silmäluomet halkeilivat ja nenänvarteen ja poskeen tuli länttejä. Myös korviin alkoi kehkeytyä hilsettä. Ja polviin. Vaikean elämäni takia en ole jaksanut kuluttaa energiaa psoriaasista murehtimiseen vaan olen elänyt sen kanssa.

Tiedän, että on aika karun näköistä kun kasvot kukkivat, mutta itsetuntoni on kohonnut ja voin sanoa olevani kaunis tästä huolimatta. Olen myös lihava, minkä pitäisi lisätä ongelmia itsetunnon kanssa. Mutta olen oppinut pitämään itsestäni. Muiden on helppo sanoa "Laihduta läski", mutta sekään ei ole ihan helppoa. Reilu vuosi sitten aloitin Karppaamaan, koska halusin laihtua ja olin kuullut sen vaikuttavan myös psoriaasiin. Karpatessa aloin voimaan hyvin ja psorin oireet vähenivät puoleen. Kun sorruin taas hiilarilinjalle se näkyi ja tuntui heti ihossa. Viime keväänä tahdoin pika-apuaa psoriaasiin ja kävin solariumissa. Pahimmat psoriläntit saivat kyytiä! Kesällä en ehtinyt tehdä oikein mitään ja auringonottokin jäi vähäiseksi. Aloitin myös Cambridge-dietin. Nyt 5 kuukaudessa psori on kadonnut käsistäni kokonaan, paitsi kyynärpäiden osalta. Päänahassani ei ole mitään. Pohkeessa ollut kipeä läntti on kadonnut. Vatsastani läntit ovat hävinneet.

En tiedä onko tarinallani mitään apua teille muille taudista kärsiville, mutta suosittelen ottamaan selvää karppauksesta! Vähentäkää huonoja hiilihydraatteja = suora vaikutus kyseiseen sairauteen. Lisäksi se auttaa voimaan paremmin! Karpata voi laiduttamattakin. Suosittelen solariumiakin. Valohoidoista olen lukenut paljon tarinoita, joissa on aiheutunut vain lisä ongelmia. Ja yksi ratkaiseva tekijä on STRESSI! Mitä enemmän stressiä sitä pahemmassa kunnossa iho, ainakin minulla.

Kiitos, jos jaksoit lukea tarinani loppuun asti. Tiedän, että voi olla todella vaikeaa elää psorin kanssa. Enkä halua vähätellä ketään. Mutta tässä on vain yksi tarina muiden joukossa. :)

2

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ppp+ psori

      Komppaa sinua ja tarinaasi. Itse olen saanut avun karppaamisesta ja stressin vähentämisestä. Oma "raamattuni" on tri Paganon kirja Psoriasiksesta ja elän sen mukaan. lainaa kirja kirjastosta, jos et ole jo sitä lukenut.

      Painon pudotuskin on hyvä tehdä, olet vielä nuori ja ihosi mukautuu paremmin. Mutta älä ota siitäkään paineita, karppaus auttaa oikeastaan itsestään.

      Tsemppiä sinulle ja meille kaikille psoriaatikoille.

    • Sidaya

      Mistä tuon Paganon kirjan saa ostaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3230
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1962
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1930
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      83
      1807
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1532
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1438
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1356
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1329
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1222
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1168
    Aihe