179988 viestit

STOP ei toimi

Itselle on tullut nyt parin päivän aikana 2 viestiä 179988 numerosta puhelimeeni. Numero vaikuttaisi olevan palvelunumero mutta puhelimessani on palveluestot joten miten tämä oon mahdollista.
Viesteissä on aina ollut sama teksti liittyen pornoon ja jokin linkki. linnkiä en tietenkään ole mennyt painamaan.
miten tämän saisi loppumaan sillä olen yrittänyt lähettää numeroon sanaa STOP mutta enhän voi lähettää tähän numeroon viestiä palveluestojen takia.
MIstä tämä on saattanut saada alkunsa ja miten sen saisi loppumaan heti kerralla?

4

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...juu...

      2 viestiä.. älä välitä.. jos häiritsee...soita palveluntarjoajalle ja kysy.. jos ei tuu enää.. nii ei oo ongelmaa...

      • ...uuj...

        onpas...ärsyttävää lukeaa...tuota sun...tekstiä.. ei kai...koulussa noin opeteta...kirjoittamaan?


    • >puhelimessani on palveluestot joten miten tämä oon mahdollista.
      >mutta enhän voi lähettää tähän numeroon viestiä palveluestojen takia.

      Nii-in, ei kai se palvelunesto tulevia tekstareita estä. Olet ehkä hölmöillyt numerosi kanssa, antanut sen johonkin nettikusetuspalveluun tai vastaavaa. Tai se voi olla arvottu tms.

      Mitä jos nyt odotat ihan rauhassa miten tilanne kehittyy? Ei yhden ei-toivotun viestin saaminen per päivä saa niin valtava ongelma olla että hermot paukkuu välittömästi, kuten vähän näyttää.

    • Tarkista ihmeessä

      Jos pääset netin kautta seuraamaan liittymäsi laskutusta, tarkista etteivät ole niitä maksullisia viestejä joita yhteen aikaan paukkui ihmisille ja hinnat olivat 2/3euroa kappale.

      Mapel.fi sivustolla sanotaan tuosta numerosta seuraavasti:
      Kestotilaukset
      Kestotilauspalveluiksi kutsutaan tekstiviestipalveluita, joissa käyttäjä vastaanottaa yhden tilaustapahtuman perusteella viikoittain/kuukausittain tietyn määrän palveluviestejä, jotka veloitetaan…
      /siirretyt-sivut/kestotilaukset

      Ota ihmeessä yhteysoperaattoriisi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      90
      9358
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5859
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      13
      5248
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      148
      5188
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      41
      4243
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3519
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      62
      3457
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      112
      2855
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2821
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2790
    Aihe