Onko Saunalahden nettitikun oikeaoppiset asetukset, jotka toki muutamalla klikkauksella sai laitettua:
Numero: *99#
Apn: internet.saunalahti
Ja pitääkö ruksi olla kohdassa salli verkkovierailu (Roaming) jos kotiverkkoa ei ole saatavilla, Saunishan toki käyttää Elisan verkkoa mutta onko tuo verkkovierailu valinta kytkettävä päälle ja onko asetukset muuten oikein.
Numero: *99#
Apn: internet.saunalahti
Ja pitääkö ruksi olla kohdassa salli verkkovierailu (Roaming) jos kotiverkkoa ei ole saatavilla, Saunishan toki käyttää Elisan verkkoa mutta onko tuo verkkovierailu valinta kytkettävä päälle ja onko asetukset muuten oikein.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Roamingia ei tarvita.
Näillä eväillä mennään hyvin.
Elisan verkon tunnus:
http://aijaa.com/v.php?i=008308895400.png
Saunalahden DNS-palvelimet, huom. "Vain automaattiset osoitteet (PPP)"
http://aijaa.com/v.php?i=004788895401.png
Njaa, sulla ei tosiaan ole edes tuossa roamin ruksin paikka, johtunee tosin siitä vissiin että mulla on Mint oikeastaan tämä mutta Ubuntuhan se käytännössä on Minttikin.
Ilmeisesti alussa kuitenkin valitaan se Saunalahti Elisan sijaan, vai laitoitko Elisan jossa käsin laitoit internet.saunalahti asetuksen apn kohtaan?
Muutenhan nuo tosiaan onkin sitten itselläkin oikein.
internet.saunalahti tulee jo yhteys luodessa ja operaattori valitessa.
Elisan verkon numero ja Saunalahden DNS-palvelimien numerot on mätetty itse.
Elisan asetukset laitetaan Saunalahden prepaidilla ajettaessa, muuten saunikselle saunan asetukset.
Eikä tarvi sitä roamingia.
Näköjään tämä Mint antaa valita verkkovierailunapin jota Ubuntu ei anna.
Vakiona kun Saunalahden 3g asetukset tekee niin verkkovierailunappi menee päälle.
Ilman tuota verkkovierailu nappia ei yhteyttä saa muodostettua.
Ubuntu siis sen Elisan verkon käytön piilossa ilmeisesti.
Liittymä on tosiaan ihan kiinteähintainen eikä prepaid.
Ulkomailla siis ei uskalla paljon surffailla.