CR-V 2008, Bluetooth handsfreen "parittamis" ongelma.

kädet vapaana

Elikkäs kyseessä on navigaattorilla ja bluetooth handsfreellä varustettu crv ja ongelmani on puhelimen "parittaminen" handsfreen kanssa. Joitakin englannin kielisiä ohjeita olen netistä löytänyt, mutta niillä en vielä ainakaan ole saanu ongelmaani ratkaisua. Ja ongelmia lisää myös se että että tämä bluetooth härveli puhuu ranskaa, joka ei ole oikein hanskassa. Laite käsitääkseni ymmärtää englantia, mutta vastailee aina ranskaksi.

Eli löytyykö vinkkejä tähän parittamis ongelmaan ja onko tietoa saako handsfreen kieltä vaihdettu suomeksi tai edes englanniksi? Navigaattorin kielen sain vaihdettu suomeksi.

Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista!

3

1834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nappi ots..korvalle

      Harkitse vielä haluatko varmasti sen toimimaan, jo pelkästään pariliitoksen ohje (Omistajan käsikirja sivu 316) on pitkä ja siinä käytetään TALK-painiketta sekä käskyt selkeällä englannin kielellä muuten se toistaa jatkuvasti "Pardon" "Please repeat", hermot siinä menee. Ohjeita riittää liki parikymmentä sivua. Joten hanki ihmeessä se omistajan käyttis käsiisi.
      Käytössä pitää käskyt antaa englanniksi, numerot, nimet jne. Kaiuttimista kuuluva puhe kuuluu sitten ulos asti ja aina ei ole tarpeen autossa muiden kuulla puhelua, joten itse kyllä päätin jättää noi hienoudet pois ja hankin BT laitteen sellaisen korvalla pidettävän. Puhelimen soidessa sen saa auki parissa sekunnissa ja yhteys on puhelimeen auki siinä ajassa kun sen korvalle heittää. Kuuluu selkeästi eikä tarvitse itse laitteelle sönköttää mitään.

    • trnh

      Sulla on niin uus,,auto, että käy liikkeessä,,myyjä tekee ilmaiseksi pariliitoksen ja salasanan,,,ei mene kuin muutama minuutti ja pelittää.Itse myös kokeilin samaa kuin sinulla ja ohjekirjan mukaan,,vaatii täydellisen englannin lausumisen, että ymmärtää mitä haluat,,saatananmoinen savotta,,,mene vain merkkiliikkeeseen niin tekevät sen ihan ilmaiseksi,,melkain takuuautoon.

    • kädet vapaana

      No niin puhelin saatu paritettua tuossa viikko sitte pienen taistelun jälkeen ja puhelun vastaanotto toimii moitteetta, mut vielä en oo päässy kärryille sillä soittamisesta, yks accord-kaveri kerto että hänellä toimii soitto, kun vaan puhelimella soittaa niin siirtyy automaattisesti handsfreefen, mut ei mulla ainakaan. Yks soitto vaihtoehtohan ois käsittääkseni painaa tätä talkkinappulaan, sanoo call ja luetella numero, johon soittaa, mut kuulostaa tää ainakin aika hankalalta. Että jos sais vinkkejä tähän soitto puoleen, puhelimena nokia E52 ja C5.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      74
      1380
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      937
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      872
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      89
      789
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      684
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      654
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      45
      595
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      594
    9. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      588
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      45
      547
    Aihe