Keväällä näytti että vanhoillislestadiolaisen liikkeen sisällä on ollut kymmeniä tai jopa satoja pedofilia tapauksia. Sittemmin kuitenkin vain pari tapausta on päätynyt oikeuteen. Missä loput tapaukset ovat? Eikö niitä olekaan vai onko niiden käsittely vielä kesken? Olisi hyvä että asiasta tulisi lisää tietoa. Jos tapauksia on väitetyn paljon, olisi uhrien kannalta hyvää, että asia tulee tietoon ja he saavat tarvitsemansa hoidon. Jos taas tapauksia ei olekaan niin paljon, on sekin tultava tietoon ettei vanhoillislestadiolaisia syytetä aiheettomasti.
missä on pedofilian uhrit
käsijaavanto
10188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitkä "pari tapausta" tiedät?
Mikä siinä on että uskovaiset niin usein pyrkivät lasten jalkoväliin?
Itselleni (ateistina) ei tulisi mieleenkään tuhota viattoman lapsen elämä.
Esimerkiksi vl-pedofilian uhria "minnaa" raiskasi VIISI eri vl-miestä vuoron perään vuosikaudet. Mistä nämä vl-pedofiilit saavat tiedon "helposta" uhrista, että osaavat käydä saman uhrin kimppuun? Tässä KRP:lle kinnostava tutkintalinja.
YTT Johanna Hurtigilla oli tiedossaan yli 80 vl-pedofiilia kesäkuussa 2010, jolloin hän lopettu aineiston keräämisen tutkimukseensa. Tässä ovat siis vain ne, jotka ovat tulleet asianosaisten ilmoittamina Johannan tietoon. Tämän jälkeen julkisuus on tuonut hänellekin lisää erittäin paljon vl-pedofiileja, mutta niitä ei ole enää tallennettu tutkimusmielessä.
On erittäin julmaa ja uhrien kärsimystä mitätöivää yrittää vähätellä vl-yhteisössä valtoimenaan rehottavan lastenraiskaamisen määrää "muutamaksi tapaukseksi".
"Jos tapauksia on väitetyn paljon, olisi uhrien kannalta hyvää, että asia tulee tietoon ja he saavat tarvitsemansa hoidon. "
Tapauksia on tällä hetkellä 340 tai vähän yli. Miksi ei tule julki? Juuri uhrien, siis lapsiuhrien vuoksi. Yritämme ensisijaisesti suojella lapsia ja tehdä kaikkemme, ettei julkituleminen millään tavalla pääsisi pilaamaan lapsen tulevaisuutta ja lapsi voisi kaikesta huolimatta aloittaa elämänsä uudestaan "puhtaalta pöydältä". Tämän sinäkin varmasti myös itse sen heille suot!
Hiljaiseksi rippisalailulla pelotellut mkaan lukien vl-pedofilian uhrien määrä lienee yli tuhat. VL-pedofilian uhrien rohkaistuminen rikosilmoitusten tekemiseen on kääntänyt Suomen hyväksikäyttörikosten tilastot päälaelleen = tammi-kesäkuussa 2011 lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö on NELINKERTAISTUNUT!
Nämä vl-lastenraiskaamiset ovat pitkältä ajalta, mutta ne on järjestelmällisesti salattu vl-maallikko-rippisalailu-opin avulla!
Tänne voisi nimetä vl-pedofiilejä, mutta ko. kirjoitukset poistetaan. Jos pedofiilejä tai raiskaajia nimeää, eikä heistä ole tehty rikosilmoituksia tai ko. teoille ei ole todisteita / tuomiota, niin on itse syytettyjen penkillä kunnianloukkauksesta.
Itse aikanaan kirjoittelin palstalle eräästä vl- raiskaajasta (ei nimellä) ja kyllä hyökkäys oli valtava kirjoittajaa kohtaan. Nyt raiskaajia ei enää kehdata niin paljoa puolustaa, mutta kirjoitukset kyllä poistetaan pika pikaa.
Kaikesta päätellen vl-pedofilia on SRK:le tärkeä asia -niin tärkeä, että sen laajuus pyritään pitämään kaikin keinoin salassa. Itse SRK:n puheenjohtaja Olavi Voittonen mitätöi uhrien kärsimyksen vähätelemällä vl-lastenraiskaamisen määrää Lumijoen suviseuroissa: "Meillä raiskataan lapsia 2-4 kertaa vähemmän kuin epäuskoisessa maailmassa."
Täysin tuulesta temmattu ja totuudenvastainen väite, jonka ainoa tarkoitus oli lyödä lyötyä, eli ivata ja pilkata lapsena raiskattuja vl-uskovaisia!
Taas tuli oikeuden kautta viisi lisää.
Tuo vitsailusi vl-lastenraiskaamisen vähäisyydestä on lähinnä säälittävää.
Uhreja riittää...kun on rahasta kysymys niin kyllä keksitään mitä sun sattuu mutta sekin aika koittaa kun julkaistaan kaikki raha asiat niin että jokainen suomen kansalainen tietää, sellaista se jumalanvaltakunnantyö on. Totuus on vittu ja omaisuus kyllä kiinnostaa.... Tuomio päivä kyllä vielä koittaa vl....