Miten pääsisin eroon jatkuvasta varuillaolosta?Olen kokenut narsistisen suhteen.Ensimmäisestä kerrasta en oppinut mutta näppärästi koukutti minut uudestaan vuosien jälkeen,uskoin henkilön muuttuneen mutta erehdyin..TAAS.Nyt tapasin kivan henkilön,mutta huomaan että haen näitä narskun piirtetitä hänestä jatkuvasti,on hyvin vaikea luottaa toiseen.Olisiko syytä kertoa aimmista kokemuksista vai onko tässä nyt vaara että leimaan kumppanin syyttä?Miten tämä tuntuukin niin hankalalta,tietenkin tämä on minun ongelmani.Mutta jokainen narskun kokenut ymmärtää tämän hankaluuden ja pelon.Onko kokemuksia?
miten uskaltaa?
24
161
Vastaukset
Olemme oppivaisia, kun poltamme esim sormemme kuumalla hellalla, opimme varomaan ja toistamaan virhettä. Samoin lienee tunnepuolella.
Mutta tilanteesi missä nyt tarkkailet 'mikroskoopilla' uutta kumppaniasi, saattaa tehdä hänen olonsa tukalaksi koska hän ei ymmärtäne (ehkä aiheettoman) epäluottamuksesi syitä. Varmasti sun kannattaa ottaa narsismi puheeksi, ensin vaikka ilmiönä, ja sitten kertoa omat kokemuksesi henkilölle. Narsismi, sekä sen sairaampi muoto narsistinen persoonallisuushäiriö, ovat oleellisia asioita sosiaalisessa vuorovaikutuksissa.- xcch
"Miten pääsisin eroon jatkuvasta varuillaolosta?"
Miksi siitä eroon pitäisi päästä? sehän on suoja.
Alkoholiriippuvuuden voi esim. voittaa ja miellyttävä ihminen tulee jälleen miellyttäväksi, mutta perusluonteeltaan hankala ihminen ei juurikaan muutu vaikka alkoholin käyttö on taakse jäänyttä elämää.
Narsisti ei koskaan muutu, se voi oppia joitakin asioita mutta ei koskaan muutu, se on lähtökohta.
Mutta tuohon mitä kirjoitit, ei minusta vielä kannate kertoa mitään, vaan tee testejä. Niillä pitäisi olle helppo paljastaa narsismi, kerro joskus mitä pieniä mokia on tullut joskus tehtyä ja kysele on hänellä tapahtunut sellaisia asioita?. Katso ottaako teot omaa piikkiin vai ei ja kertooko yleensä mitään.?
Kestääkö ei sanaa. Onko kiire parisuhteeseen narsulla ylensä on.
Joku voisi jatkaa jolla on kokemusta asiasta. "Narsisti ei koskaan muutu"
Onko tämä dogmi?Näitä todistamatta päteväksi katsottuja mielipiteitä vilisee palstalla.
Ehkä olemme kaikki hieman dogmaatikkoja.- oldmetall
Eipä ole dogmi vaan kylmä totuus. Tosin henkilökohtaiseen näkemykseen perustuen.
Tai jos muuttuu niin pahempaan suuntaan , koska narsitillekin saattaa tulla pettymyksiä elämän varella. Elämä ei olekaan muodostunut niin hohdokkaaksi kuin narsisti on surruus kuvitelmissaan ajatellut. - M.B.
oldmetall kirjoitti:
Eipä ole dogmi vaan kylmä totuus. Tosin henkilökohtaiseen näkemykseen perustuen.
Tai jos muuttuu niin pahempaan suuntaan , koska narsitillekin saattaa tulla pettymyksiä elämän varella. Elämä ei olekaan muodostunut niin hohdokkaaksi kuin narsisti on surruus kuvitelmissaan ajatellut.Hmm.. enooihanvarma.. mutta.. "Ei se, että minä kuvittelin elämäni hohdokkaammaksi tulevaisuudessa, vaan se, että se toinen kuvitteli oman elämänsä hohdokkaammaksi kuin minä omani, se se on narsisti"....
*sitaatit luetaan ääneen laahavalla ja narisevalla äänellä*
- henna...
Jokainen narsistin uhri on varuillaan sen kokemuksen jälkeen. Pitää ollakin ettei joudu samaan h*lvettiin enää uudestaan. Moni menettää luottamuksensa ihmisiin kokonaan ja luottamus palautuu pikkuhiljaa kun on päässyt narsistista eroon ja oppii taas luottamaan ihmisiin. Saattaa olla vuosia kestävä prosessi.
Vaikea sanoa, että onko syytä kertoa aiemmista kokemuksista, ei ehkä ainakaan ihan suhteen alussa mutta toisaalta jos nykyinen kumppanisi on luotettava ja oikeasti rakastava, niin hän voisi ymmärtää pelkojasi paremmmin.
Leimaat kumppanin syyttä? Siis nykyisin vai sen narsistin? Jos entinen oli narsisti, niin sen sanominen että hän on mielestäsi narsisti, ei ole mielestäni leimaamista ja kumppani on parhaita asiantuntijoita tällaisissa asioissa vaikkei mitään virallista diagnoosia tietenkään voi antaa.
"Nyt tapasin kivan henkilön,mutta huomaan että haen näitä narskun piirtetitä hänestä jatkuvasti,on hyvin vaikea luottaa toiseen"
Haet narskun piirteitä, mutta löydätkö niitä? Opettele luottamaan itseesi, omaan tietoosi narsisteista ja ihmisistä yleensä, intuitioosi, anna arvoa sille, miltä sinusta tuntuu, jos sinua "hämää" jokin piirre nykyisessä, yleensä ei-narsisti haluaa selvittää asian kanssasi kun kerrot ystävällisesti mikä mieltäsi painaa, narsisti ei mielestäni halua aidosti edes selvittää vaan esim johdattelee keskustelun johonkin muuhun, hämää toista.
On ymmärrettävää että narsistin jälkeen myös ylireagoi. Pienikin toinen samanlaisuus narsistin kanssa voi saada paniikin aikaan. Olet myös varmaan oppinut narsistikokemuksistasi. Mietin, että mitä narsistin "tunnusmerkkejä" on näkyvissä suhteen alussa... AInakin ne yleensä vaatii tosi nopeaa sitoutumista. Vaatii että sitoutuu ennen kuin toinen on valmis. Ottaako tämä uusi huomioon toiveesi, tarpeesi ja senkin, jos olet eri mieltä hänen kanssaan? Narsisti yleensä jyrää oman mielipiteensä läpi vaikka väkisin tai "väsyttämällä". Miten hän puhuu esimerkiksi vanhemmistaan, sisaruksistaan ja kavereistaan. Miten hän puhuu entisistään, tuntuuko hän olevan väärin kohdeltu lähes kaikissa suhteissaan vai puhuuko hän yleensä kunnioittavasti useimmista toisista ihmisistä? Siis voihan olla, että hän on joutunut huonon kohtelun kohteeksi jossakin ihmissuhteessaan ja se voi olla ihan hyvin totta, mutta jos hän ylipäänsä syyttää melkein aina toisia ja kokee itsensä syyttömäksi lähes KAIKKEEN, niin silloin se voi olla narsistin tunnusmerkki minun mielestäni.
Narsisti vaatii yleensä toiselta sitoutumista heti suhteen alussa, mutta itselleen suo oikeuden moniin suhteisiin, on kyllä myös ovela peittämään ja valehtelemaan jolla peittää nämä muut suhteensa. Myös kai useimmat harrastavat katoamisleikkejä aika suhteen alussa, saattavat olla "ylettömän rakastuneita" ja hetken päästä vaikka kadota muutamaksi päiväksi ja jos otat yhteyttä niin antavat ymmärtää, että yrität rajoittaa hänen elämäänsä yms, negatiivista ja sitten taas jonkin ajan päästä ovat suuresti rakastuneita ja valmiita sitoutumaan mutta vaativat, että sinä olet sitoutunut häneen koko ajan. Vuoristorataa...
En tiedä oliko tästä sinulle mitään apua. Kirjoitin tämän aika nopeasti, tämä vain tuli äkkiseltään mieleen.
Tutustu rauhassa tähän uuteen henkilöön. Kenestäkään ei voi tietää, ennen kuin tuntee paremmin. Voihan ihmisellä olla myös muita puolia ja vaikka luonteenpiirteitä, minkä vuoksi suhteesta ei tulisi hyvä.
Kun on kokenut narsistih*lvetin, kannattaa välittää itsestään niin paljon, että oikeasti harkitsee onko suhde itselle hyväksi vai ei. Mutta useimmat ihmiset ovat varmaan "ihan tavallisia", ei kannata pelätä liikaa. Voimia ja tsemppiä ja iloista mieltä sinulle!:D- xcch
Kiitos henna kun annoit ohjeita, minulta loppui sanat.
Tuo allaoleva oli sinulle tarkoitettu:)
"Joku voisi jatkaa jolla on kokemusta asiasta. " - henna...
xcch kirjoitti:
Kiitos henna kun annoit ohjeita, minulta loppui sanat.
Tuo allaoleva oli sinulle tarkoitettu:)
"Joku voisi jatkaa jolla on kokemusta asiasta. ":)
- 22
Ei kahdesta rikkinäisestä tule yhtä ehjää, parisuhde on eri asia kuin terapiasuhde. Älä mene suhteeseen jos pelkäät, itseään kannattaa kuunnella.
- xcch
"Ei kahdesta rikkinäisestä tule yhtä ehjää, parisuhde on eri asia kuin terapiasuhde."
Totta, terapia suhde ei toimi honostikkaan. Ei täysin ehjä tavitse olla, mutta tietoinen itsessä olevasta traumasta ja se pitää olla käsittelyn alla.
Muussa tapauksessa omasta huonosta olosta syyttää helposti puolisoa tai yrittää etsiä puolison käytöksestä syytä/ratkaisua ongelmaan joka on kuitenkin omassa päässä.
"Älä mene suhteeseen jos pelkäät, itseään kannattaa kuunnella. "
Ainakin siinä tapauksessa jos niitä narsunmerkkejä näkyy.
- varovainentyyppi
No ensimmäisenä kolahti tämä äkkiä sitoutuminen,kumppani on kovin ihastunut ja sanoikin että hän on vaan niin kärsimätön että haluaa kaiken nyt ja heti,sanoi kyllä niinkuin vitsinä...mutta mutta.Sanoin ystävällisesti ettei ole kiirettä ja aikaa on tutustumiseen,tyytyi tähän kyllä.Vähän yliampuva on kyllä siten että korostaa itseään monissa asioissa,käyttäytyy hyvin suureellisesti ja kokee että hän tekee mitä haluaa,kaikki säännöt ei koske häntä ollenkaan.Joten kyllähän taitaa ne narskun oireet tulla sieltä kuitenkin esiin. Nyt mietinkin että olenko joku narskumagneetti kun taas osui kohdalle tällainen tapaus?Onko minussa joku sellainen piirre jonka haistaa jo kilometrien päästä? Olen ystävällinen,rauhallinen,kiltti,itsevarma,hymyilevä,tarpeentullen tiukka,ihan tavallinen tyyppi.Joku minussa täytyy olla!
- vetovoiman laki
Ehkä olet itse samanlainen?
- auliina kkk
Hei nyt oli pakko vastata sulle kun luettelit noi piirteet siitä että hän tekee mitä lystää jne. Oma exäni hoki noita heti suhteen alusta teki itsestään ns kaippivalitaan ja teki sen silleen kyynisesti huumorilla (vaikee selittää) mutta otin sen silloin sellasena että hän nyt on tosi erikoinen persoona ja huvittavakin.
Kauheudet alkoi sitten noin vuoden päästä paiskautua silmilleni.. Ja en halua sua pelotella nyt mutta hänen vakoi sanontoihinsa kuului
-Hän haluaa kaiken heti
Hän haluaa minut kokonaan, ei tyydy vähempään ja hänen tulee olla mulle kaikkeni.
-ja toi häntä ei säännöt kiinnosta ja rehvasteli miten uhmaa poliiseja esim ylinopeus tilanteissa.
-Hoki aina lauseita missä teki itsestään jonkun ihme valtiaan mukamas huumorilla..
-Käytti lausetta jumala armahtaa minä en!!!
-Muahan ei neuvota, ei hyväksynyt kenenkään neuvoja/mielipiteitä jos ne oli negaa.. Ooppa varovainen ja tsemppiä. Itselläni oikeustaistelut ja lopulta sain lähestymiskiellon mutta tämä tapaus tais olla psykopaatti. - henna...
Tuli mieleen, että alitajuisesti VOIT kokea jostain syystä tällaiset ihmiset jotenkin tutun tuntuisiksi. Ehkä edellisen suhteesi vuoksi ainakin jos olet kovin nuori? Oliko vanhempasi ja toinen vanhemmista kenties sellainen että jotenkin alisti ja alitajuisesti haluatkin nyt käsitellä tätä asiaa suhteellasi alistajan kanssa? Tuo oli vain asia, joka jostain syystä tuli mieleeni, en tietenkään voi tietää sinun elämästäsi :D
"Olen ystävällinen,rauhallinen,kiltti,itsevarma,hymyilevä,tarpeentullen tiukka,ihan tavallinen tyyppi." Ei sinussa välttämättä ole mitään "vikaa", olet vain hyvä saalis narsistille. Narsisti on kai hyvä "vainuamaan" tällaiset asiat, jos vaistoaa että joku on aika itsekäskin ja kovasti puolensa pitävä ihminen, niin ei välttämättä edes yritä ainakaan kovin sinnikkäästi. Kiltti ja toisenkin etua ajatteleva, hyvin käyttäytyvä ihminen on narsistin mielestä kovasti "käyttökelpoinen". Kun pidät omia puoliasi, jyrääkö hän, suuttuuko siitä vai kunnioittaako sitä mitä sanot ja sinun tahtoasi, toiveitasi vai onko vain "silmänlumeeksi" hyväksyvinään eriävänkin mielipiteesi?
(Ja sitten niille ketkä kenteis ajatteli kikkailla sanalla "kunnioittaako"; kunnioittamisella en tarkoittanut esimerkiksi "tottelemista".) - henna...
auliina kkk kirjoitti:
Hei nyt oli pakko vastata sulle kun luettelit noi piirteet siitä että hän tekee mitä lystää jne. Oma exäni hoki noita heti suhteen alusta teki itsestään ns kaippivalitaan ja teki sen silleen kyynisesti huumorilla (vaikee selittää) mutta otin sen silloin sellasena että hän nyt on tosi erikoinen persoona ja huvittavakin.
Kauheudet alkoi sitten noin vuoden päästä paiskautua silmilleni.. Ja en halua sua pelotella nyt mutta hänen vakoi sanontoihinsa kuului
-Hän haluaa kaiken heti
Hän haluaa minut kokonaan, ei tyydy vähempään ja hänen tulee olla mulle kaikkeni.
-ja toi häntä ei säännöt kiinnosta ja rehvasteli miten uhmaa poliiseja esim ylinopeus tilanteissa.
-Hoki aina lauseita missä teki itsestään jonkun ihme valtiaan mukamas huumorilla..
-Käytti lausetta jumala armahtaa minä en!!!
-Muahan ei neuvota, ei hyväksynyt kenenkään neuvoja/mielipiteitä jos ne oli negaa.. Ooppa varovainen ja tsemppiä. Itselläni oikeustaistelut ja lopulta sain lähestymiskiellon mutta tämä tapaus tais olla psykopaatti.Narsistille on hyvin tyypillistä tehdä ja sanoa asioita muka huumorilla. Narsistin mielestä sillä voi kuitata melkein mitä vain ja todeta, että toinen ei vain ymmärrä huumoria.
- varovainentyyppi
Ai narsisti?En mielestäni.Mutta olen kokenut narsistisen suhteen kauheudet.Ei tarvinne kertoa,jokainen sen läpi käynyt tietää mitä se on.Saattaahan olla että ylireagoin kaikkeen,ja suurennuslasilla tarkastelen kumppania.
- 28
Ehkä se tietynlainen varovaisuus on ihan tervettä, luottamus pitää ansaita mielestäni. Ei kannata noin vain luottaa kehenkään varsinkaan jos on siitä huonoja kokemuksia ennestään. Aika näyttää paljon asioita.
- henna...
Älä ota tosissasi tuollaisia kommentteja täällä, että itse olet narsisti. Tämä ei välttämättä ole paras mahdollinen palsta keskustella asiasta, koska tämä on avoin myös narsisteille ja kaiken maailman hörhöille ja täällä saa usein tosi asiattomia ja ilkeitä kommentteja vain kiusaamistarkoituksessa eikä niissä ole päätä eikä häntää.
- varovainentyyppi
Kiitos Henna."Suodatan kyllä asiattomat viestit".Aloin miettimään tuota kun kirjoitit että käsittelenkö jotain aiempaa kokemustani.Voi hyvinkin olla niin,en vain nyt osaa ymmärtää miksi olisi niin..selvittämättömät asiat esim vaativan isän takia? Kummallista vaan kun sattuu usen kohdalle narsistimaisia ihmisiä,siksi ajattelin että itsessäni on jokin sellainen piirre jonka n huomaa.Tai sitten vain sattuma johdattaa.Olen asiaa kyllä miettinyt koska narsistin kanssa suhde on jotain niin valtavan raskasta ettei kukaan tajua jollei ole kokenut. Olen jatkuvasti tuntosarvet koholla...suojelen itseäni.Olen kiitollinen että jonnekin voi huolensa purkaa,kuten tänne,apu on tervetullutta.
- henna...
Onko sinulle tuttu tällainen keskustelufoorumi, sinne on "narsisteilta pääsy kielletty" eli narsistit eivät voi siellä kirjoitella ollenkaan narsistisia kirjoituksiaan, muutenkin se on hyvin moderoitu, keskustelu on asiallista
http://www.narsistienuhrit.info/vertaistukifoorumi.html
- petetty nainen
Hei,varovainentyyppi oletko käynyt sellaisella sivulla kuin IHMINEN TAVATTAVISSA.kuuntele ääni kirjat,selviää monta asiaa.Olen itse samassa tilaanteessa,seurustelu pelottaa kaiken persoonahäiriö exmieheni jälkeen.on katkeraa kun tollaiset ihmiset jatkaa elämää,eikä älyä mitä ne tekee meille jääneille.toivottavasti saat jotain tolkkua kun tämä minun kertomus on sekavaa. kun mietit mitä narsku teki sinulle, missä puhui kälmisti ympäri ja mieti tarkasti uuden kumppanin ,puhumista,ja mieti miten asiat oikein meni saitko vastausen vai kiertelyn.en jaksa pitemmälle nyt ,mutta ollaan kuulolla.Hyvää jatkoa sinulle ja voimia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama987801Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1426544Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1794665Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2403192Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta962703Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh622134- 1471808
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari101806Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa231675Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1971604