Saunarakennuksen rak.oikeus on 25m2 (10 m rannasta). Tämä olisi mökkitontillani ensimmäinen varsinainen rakennus (aittarakennuksen ja puuceen jälkeen.) Ja tulisi toimimaan aluksi myös varsinaisena asuinrakennuksena. Valinnan paikka vain on vaikea. Rakennuksessa kun pitäisi olla: pieni löylyhuone, pieni pesuhuone, mahd. pukuhuone ja tupa, jossa olisi tilaa pienkeittiölle, pienelle ruokapöydälle ja yöpymiseen. Olen harkinnut Honka-mökkejä: Nestori, Wihtori, Waltteri. Onko käyttökokemuksia tai ehdotuksia? Voi lähettää myös osoitteeseen: [email protected]
Saunarakennus 25m2 - valinta
Tapsa
42628
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onko pesuhuoneeseen tulossa suihku? Siis juokseva vesi.
Jos ei, niin mieti vielä haluatko todellakin erillisen pesuhuoneen, sillä sen viemä neliömäärä on aika suuri. Me teimme kesäsaunaan hieman isomman peseytymistilan, jolloin erillistä pesuhuonetta ei tarvitse kuivattaa. Ovi on suoraan ulos, siitä saa helposti happea jos on liian kuuuma pestä. Lattianraosta tulee muutenkin raitista ilmaa koko ajan eli siellä oin aika viileää. Pukuhuoneeseen käynti saunan oven vierestä terassilta. Uimaan hyppely käy kätevämmin kun ei mennä pukutilan kautta ja siellä voi yöpyä koska ei ole liian kuuma ja kostea.
Järvessähän sitä kesällä peseydytään. Reilu sauna ja pieni pukuhuone niin voipi vieraidenkin kanssa saunoa rauhassa.
Parvi nukkumatilana lienee edullinen mutta voiko siellä saunan päällä sitten kesällä nukkua on toinen juttu.
Ole tarkkana myös tarkka neliöiden suhteen, koko rakennusala on usein myös rajattu ja siihen lasketaan usein myös katetut terassit.
Vaihtoehtoja piisaa: honka (varmasti on myös puuosat ja listat on listoja ei lankkuja jotka pitää itse tehdä) Näin tietysti muillakin isoilla.. Eli kontiotuote, finnlamelli, lapponiahouse, rantasalmi yms. Ja hinta riippuu paljon millainen hirsi. Jos tyytyy alle 100mm höylähirteen niin halvalla saa mut saako hyvää..
Hongan mökit on aika kalliita. Rakennutin omista piirustuksista 22m2 saunamökin (sauna jossa myös peseydytään, saunatupa, wc, varasto). Kehikon pystytys ja täydellinen puuosatoimitus 12600e, kirvesmiehelle vajaa 4000e ja omat työt päälle. Hyvä tuli. Hongan tarjous kehikosta (olisiko ollut puuosat myös) 16000, teko valmiiksi asti 18000. Huh.