Normaali painonnousu?

Eli olen Rv 32 ja painoni on tällä hetkellä n.68 kiloa. Ennen raskautta paino oli 54 kiloa joten koko raskauden aikana painoa on tullut 14 kiloa. Neuvolassa tuosta painosta ei olla sanottu mtn, joten kyselisin että paljon muilla tullut näillä viikoilla kiloja ?
93424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Täällä ollaan rv 31 ja painoni on tällä hetkellä n. 65 kg. Lähtöpaino oli 50 kg (painoindeksi 19). Paino noussut puoli kiloa viikossa, tasaiseen tahtiin, plussasta alkaen. Tosin nyt vauhti on hidastumaan päin :D

En jaksa stressata. Terveellisesti olen syönyt ja vauva voi massussa hyvin. Pissa on ollut puhdasta, verenpaineet alhaiset ja sokerirasitus ok.

Äänestä

mulla kans, rv 30 neuvolassa oli tullut 10 kg ja nyt rv 33 kilon verran vielä tuosta lisää. Neuvola tosin on vasta loppuviikosta. Eli ihan tarkkaa en nyt tiedä, mutta siis rv 33 asti n. 11kg. Ja mun bmi ennen raskautta oli 21, eli ihan hoikka olen alkujaan. Enkä myöskään stressaa painosta, kyllä ne kilot edellisenkin raskauden jäljiltä lähtivät :) ! Ja muutenkin siis neuvolassa kaikki ollut muuten oikein mallillaan!

Äänestä

mulla oli lähtö paino/pituus 57kg/170cm ja rv32 paino oli 73kg :) elikkäs aika paljon omasta mielestä tullu mut neuvolassa ei oo sanottu mitään:) paitsi silloin alussa ekalla käynnillä sanottiin että saa tulla melkein 20kg ku olin niin hoikka...niin ja mulla on raskausajan diabetes...nyt paino on varmaan noussut paljon ku rv34 2 menossa... :)

Äänestä

Rv 36 ja paino tällä hetkellä 55kg. lähtöpaino 47/163:) eli 8kg on tullut.

Äänestä

Rv 28 ja painoa tullut 0kg :O ihan tyytyväinen oon kyl ettei kiloja oo tullut vielä..viime viikolla ultrattiin ja vauva hyvän kokoinen jne että siitä ei huolta :) mutta kun neuvolassa sanottiin aluksi että normaali kcal määrä ois se 2000 niin nyt ois hyvä saada ainakin 300lisää..mä varmaan sit syön "liian vähän"..omasta mielestäni ihan tarpeeks..en nyt väkisin rupee ahtaan itteeni ruokaa..oon aina ollu semmonen et syön kun on nälkä ja lopetan syömisen kun oon täys..en oo ennenkään laskenu kaloreita niin miks pitäs vaivata päätään moisella raskauden aikana :)

Äänestä

Olisko ollut iltasanomien sivuilla juttua, että on joku uusi villitys menossa, että raskaana olevat naiset kilpailevat keskenään siitä kenen paino nousee vähiten raskauden aikana. Minusta on aika sairasta kehuskella sillä kuinka vähän painoa on tullut tai onko tullut laisinkaan jollakin tietyllä viikolla ym, kyseessä on lapsen terveys ja tietenkin äidinkin. Ehtiihän sitä niistä kiloista huolehtia, sitten vauvan syntymän jälkeen. Itselleni on tullut noin 15 kiloa ja en todellakaan stressaa niistä.

Eiköhän ne siellä neuvolassa puutu asiaan, jos jokin on vialla.

Äänestä
  • Ei se ole sen sairaampaa kun keskittyä siihen miten PALJON on tullut, kaikki riippuu lähtöpainosta. Iso osa odottajista on nykyään ylipainoisia ja silloin saa kyllä olla ylpeä jos paino ei alussa nouse lainaan... ylipainon määrästä riippuu milloin ja paljonko sopisi nousta - vai tarvitseeko ollenkaan. Eikä ne normaalipainoisetkaan pariakymmentä kiloa tarvitse vauvan kasvun turvaamiseksi, liikakin on tosiaan pahasta.

    Kuten sanoit, kyseessä on lapsen terveys, ja sen vaarantaa sata kertaa useammin odottajan liian suuri painonnousu kuin liian pieni.

    Kohtuus kaikessa joka suuntaan. Itse laihduin kymmeniä kiloja ennen raskautta ja paino alkoi nousta vasta viimeisellä kolmanneksella. Ylipainoa oli edelleen jonkin verran, ja olin todellakin ylpeä niukasta painonnousustani - en estetiikan vuoksi, vaan siksi että se oli sikiö kehitykselle parasta (vähensi raskausdiabeteksen riskiä).

    Äänestä

  • rnewrntw kirjoitti:

    Ei se ole sen sairaampaa kun keskittyä siihen miten PALJON on tullut, kaikki riippuu lähtöpainosta. Iso osa odottajista on nykyään ylipainoisia ja silloin saa kyllä olla ylpeä jos paino ei alussa nouse lainaan... ylipainon määrästä riippuu milloin ja paljonko sopisi nousta - vai tarvitseeko ollenkaan. Eikä ne normaalipainoisetkaan pariakymmentä kiloa tarvitse vauvan kasvun turvaamiseksi, liikakin on tosiaan pahasta.

    Kuten sanoit, kyseessä on lapsen terveys, ja sen vaarantaa sata kertaa useammin odottajan liian suuri painonnousu kuin liian pieni.

    Kohtuus kaikessa joka suuntaan. Itse laihduin kymmeniä kiloja ennen raskautta ja paino alkoi nousta vasta viimeisellä kolmanneksella. Ylipainoa oli edelleen jonkin verran, ja olin todellakin ylpeä niukasta painonnousustani - en estetiikan vuoksi, vaan siksi että se oli sikiö kehitykselle parasta (vähensi raskausdiabeteksen riskiä).

    totta!:D

    Äänestä

Mulla on raskausviikkoja 22. Mulle on tullu painoa varmaan 11 kiloa jo. En voi sille mitään. Mun bmi ennen raskautta oli neuvolakortin mukaan 17.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

Eli olen Rv 32 ja painoni on tällä hetkellä n.68 kiloa. Ennen raskautta paino oli 54 kiloa joten koko raskauden aikana painoa on tullut 14 kiloa. Neuvolassa tuosta painosta ei olla sanottu mtn, joten kyselisin että paljon muilla tullut näillä viikoilla kiloja ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu