Ollaan tammikuussa ekaa kertaa menossa Vietnamiin. Kiinnostais kovasti tietää millainen hotelli on Amaryllis Resort. Onko lähellä ravintoloita ja kauppoja, vai täytyykö turvautua kyytiin. Alkaa jo matkakuume hieman nousta kun näitä viestejä lueskelen. Kiitos, jos joku viitsii vastata:)
Amaryllis Resort, Phan Thiet
7
415
Vastaukset
- Hapa123
Laitan viestiä tässä joku päivä tulemaan paremmalla ajalla =) Ollaan tuolla hotellissa oltu avaamisesta lähtien vuosittain. Eli taas maaliskuussa ollaan menossa. Hmmmm....oisko nyt 4 kerta.
- aurinkoa kaipaava
Kiitti, onpa mukavaa odotettavaa!!
- Ho Chi Minh
Olimme viime tammikuussa ko hotellissa.Rauhallinen,siisti, hlökunta ystävällistä.Tosi hiljainen iltaelämä,kylille joutuu lähtemään jos haluaa kaupoille tai ravintola tarjontaa enemmän.Sijainti syrjäinen niin että taksilla on mentävä,ne kyllä toimi hienosti. Pari paikallisten pitämää "kioskia" hotellin läheisyydessä joista saa ostaa virvokkeita. Itse kyllä pidimme paikasta.
- Hapa123
No niin. Sori, että kesti.
Eli hotelli on juu vähän reunemmalla tuosta ns. pääalueesta (Ham Thien), mutta taksi maksaa n.50t dongia eli pari euroa/per suunta. Respasta tilaavat taksin ja takaisin päin ei ole taksin löytämisen kanssa ongelmia. Hotellissa on hierontapalveluja ja normi muut hotellihommat.
Erittäin siistit huoneet ja muut tilat. Ollaan aina käyty maaliskuussa. Aamupäivisin pystyy olemaan rannalla, mutta iltapäivällä tuuli yltyy ja auringonotto alkaa olemaan vähän "hiekkapuhallusta". Näin ainakin siis maaliskuussa.
Ham Thien:in kadulta löytyy kyllä kauppoja, mistä ostaa vaatteita, kenkiä, laukkuja ym. Mutta "arvokkaammat" tuliaiset kannattaa ostaa Saigonista. Jos siis varaa aikaa sinne. Nuo merkkivaatefirmat siis kilpailuttavat valmistajilla tilauksia ja ns.ylimääräiset erät tulevat myyntiin juurikin näihin kadun vaateliikkeisiin. Käsittääkseni =). Aika lailla paljon muuten nykyään valmistetaan merkkikamoja namissa, thaikkulassa ym.
Mitäs vielä.... Ruokapaikoissa kannattaa valinta tehdä sen mukaan missä käy ihmisiä, luonnollisesti. Kadun alkupäässä on ainakin joka vuosi varmana paikkana ollut italialaisrafla, mutta ei halvin. Samalta kadulta löytyy myös alkupäästä optikkoliike, yksiteholaseja 20-40ekee merkkikehyksillä. Vastaavia löytyy myös Phan Thietistä. Miesten puku (housut, takki, liivi, pari paitaa) 120-140ekee. Kyseleppä lisää.....!!!!
Mennessä on ok tuo linkkarimatka (5-6h), mutta ekan kerran jälkeen ollaan aina menty paria päivää ennen jo Saigoniin. Ei oo niin ryytynyt olo, jos olisi samana päivänä tuo linkkarimatka ja siihen päälle pitkä lento.- Hapa123
Hotellissa erittäin ystävällinen henkilökunta. Englanti vähän haastavaa niille, mutta alkuajoista on opittu jo hurjasti =) Kärsivällisyyttä....
Venäläisiähän tuolla on ja osa käyttäytyy inhottavasti henkilökuntaa kohtaan, mutta kyllä niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan..... Hotellin ravintola ihan ok ja päivällä auki lisäksi "rantagrilli".
Retkiäkin jotain järjestetään, ollaan oltu suht omatoimisia niiden kanssa. Tuolla Ham Thienin kadulta löytyy mielenkiintoisempia vaihtoehtoja. Kysele lisää, niin kerron =)
- soihkue
menemme myös jouluna Phan Thietiin.Tuo linja-auto matka on alkanut kauhistuttaa:) eli kannattaa mennä pois lähtiessä jo valmiiksi Saigoniin, mutta mistä varasitte hotellin sinne ja matkan? oliko hotellilla matkantarjoajia?ollaan yleensä aika omatoimisia ja ei olla käytetty valmisjuttuja, mutta nyt eka Vietnamiin ja kun siitä kertoo täällä Suomessa ne kysyy eikö siellä ole se sota:) aivan kuten suomessa on eskimoita:)
- Ho Chi Minh
Mekin aioimme mennä valmiiksi Saigoniin kotiin lähtiessä,mutta pelko rankasta bussimatkasta osoittautui aiheettomaksi,se meni yllättävän nopeasti.Välissä on tauko ja paljon mielenkiintoista katseltavaa matkalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.704918Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.113349Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j202622Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.571675- 471556
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441336- 941302
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2181072Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.71985IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51875