Kenen..

Hei.
Miten se lasketaan kenen vauva on?
Olen nyt 28 2 ja olemme tapelleet mieheni kanssa onko tämä vauva sen vai jonkun toisen.
Tulinko heti kun menkat jäi välistä raskaaksi vai ennen kun menkat loppu?
Olemme oikeesti avun tarpeessa.. :(
17324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Olin yhdynnässä 2 viikkoa ennen kun menkat loppu, tämän miehen naisen kanssa ollaan riidelty puhelimitse ja se laski että ei ole kuulemma sen miehen.. Mutta onko varma?

Äänestä
  • "Olin yhdynnässä 2 viikkoa ennen kun menkat loppu"

    Voi lapsi kulta. Ei menkkojen loppumispäivällä mitään tee.

    Parasta mennä gynelle ja kysyä häneltä mitä veikkaa.

    Äänestä

Raskauden kesto on varmaankin varmistettu ultralla alkuraskaudessa? Jos näin, niin hedelmöitys on tapahtunut aikas tarkalleen 26 viikkoa ja 2 päivää sitten. Plus miinus viitisen päivää, abauttiarallaa.

Mutta testatahan tuo kannattaa, jo lapsen takia, jos yhtään epäilyttää. Sissus...

Äänestä

Harmi vaan, että sitä ei voi testata ennen, kuin vauva on syntynyt...

Äänestä

Aika moiseen soppaan olet itsesi saanut..

Äänestä

Milloin sulla on siis viimeksi ALKANEET menkat? Ja milloin oli yhdyntä suhteessa niihin?

Äänestä

Katso osoitteesta www.vau.fi laskettuaika laskurista! laitat siihen viimisten menkkojen alkamispäivän sekä kiertosi pituuden, näin sieltä tulee laskettuaikasi, hedelmöityspäivä ynnämuuta sellaista tietoa... Viimeistään isyydentunnustuksessa se selviää kun vaadit molemmat isä ehdokkaat isyystesteihin. Jos et tiedä kiertoasi laske ultrissa saadusta lasketusta ajasta taakseppäin 266 päivää niin saat tietää hedelmöitys päivän!

Äänestä

Menkkani alkoi 5.5 ja loppu 10.5..
Olin tämän miehen kanssa 2vk ennen menkkojen alkua.

Äänestä
  • Sitten et kyllä voi olla 28 2 kuten ekassa viestissä mainitsit (mulla alkoi viimeiset menkat 6.5 ja olen nyt 23 5).

    Jos olit yhdynnässä miehen kanssa 2 vkoa ennen menkkojen alkua, sitten on hyvinkin mahdollista että tämä mies on lapsesi isä, mutta vahvasti epäilen kaikkia kirjoituksiasi, koska aiemmin kirjoitit että olit hänen kanssaan "2 viikkoa ennen kun menkat loppu". Kumminpäin se nyt olikaan?

    Äänestä

  • .................... kirjoitti:

    Sitten et kyllä voi olla 28 2 kuten ekassa viestissä mainitsit (mulla alkoi viimeiset menkat 6.5 ja olen nyt 23 5).

    Jos olit yhdynnässä miehen kanssa 2 vkoa ennen menkkojen alkua, sitten on hyvinkin mahdollista että tämä mies on lapsesi isä, mutta vahvasti epäilen kaikkia kirjoituksiasi, koska aiemmin kirjoitit että olit hänen kanssaan "2 viikkoa ennen kun menkat loppu". Kumminpäin se nyt olikaan?

    hmmm...tai sitten hän on 28 2 ja nuo 5.5. alkaneet menkat ollu valemenkat...? ja näin ollen se mies ei ole isä vaan hän on ollut raskaana jo ennen tuota miestä...??

    Äänestä

no onpa tytöllö mennyt puurot ja vellit sekaisin-toivottavasti ei lapsen kanssa eläminen ole niin sekavaa.liekö päissään nussinu molemmilla kerroilla kun ei minkäänlaista selkoa ajantajuista! siinäpä on tuleva lapsi onneton tunariaäidin tulos-ja onko siitä eed äidiksi kun sotkee toisten elämää?

Äänestä

Kyllä se olisi jo ultrassa selvinnyt että onko kyseessä ollut valemenkat vai ei.

Tällä palstalla on prvovoilu alkanut valitettavasti kukkia;(

Äänestä

Lähinnä nyt meinasin tuolla valemenkat ajatuksella sitä, että kun ap:lla ja tuolla yhdellä vastaajalla alkanut menkat samaan aikaan ja raskauden kestoissa eroa tuo n.4-5vkoa, vaikka heillä pitäisi olla miltei päivälleen yhtä paljon raskausviikkoja.
Eikös se silloin ole hyvinkin mahdollista, että ap:n 5.5 alkanet menkat ois olleet valemenkat? tai sitten tuolla eräällä vastaajalla on kyllä jotaki häikkää lapsen kasvussa jos noin suuri kasvuero ap:n lapseen, vaikka tosiaan pitäisi olla samoilla raskausviikoilla heidän menossa,kerta heillä menkat olleet samaan aikaan. Ei ultrassa mitatessa voi heittää 4-5vkoa kahden eri sikiön kasvu, jos samoilla viikoilla pitäisi olla.:)
Ennemmin uskoisin tosiaan ap:lla olleen valemenkat tuolloin 5.5.

Äänestä

Laskettu aika -raskauslaskuri


Laske edellisten kuukautistesi ensimmäisestä päivästä

Päivä:05
Kuukausi:05
Vuosi:2011
Kierron pituus: 28 päivää

(Kuukautiskierron keskimääräinen pituus on 28 päivää)

..
Olet 23 viikkoa ja 6 päivää raskaana.

Hedelmöitys tapahtui noin:
19.5.2011
Sydän alkaa lyödä:
13.6.2011
Alkio alkaa liikkua:
7.7.2011
Alkiosta tulee sikiö:
14.7.2011
Kaikki sisäelimet muodostuneet:
14.7.2011
Keskenmenon riski pienenee:
28.7.2011
Ultraääni:
28.7.2011
Pahoinvointi vähenee:
4.8.2011
Sukupuoli mahdollista selvittää (ei näy vielä ultrassa):
11.8.2011
Sikiö nielee ja pissaa:
25.8.2011
Sikiön liikkeet tuntuvat:
8.9.2011
Sikiölle kehittyy unirytmi:
22.9.2011
Sikiö alkaa kuulla:
13.10.2011
90% mahdollisuus selvitä jos lapsi syntyy:
10.11.2011
Monet sikiöt asettuvat pää alaspäin:
15.12.2011
Äitiysloma alkaa:
5.1.2012
Laskettu aika:
9.2.2012

Äänestä

mitkä helkatin valemenkat?ne joko on tai lapset

Äänestä
  • Raskaaksi tultuaan naisella voi olla vielä kuukautiset raskauden alussa eli ns. "valekuukautiset/valemenkat". Ei mikään mahdoton tai uusi asia, on sattunu monillekki. :D

    Äänestä

Aivio vaakko

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyllelö kirjoitti:

Hei.
Miten se lasketaan kenen vauva on?
Olen nyt 28 2 ja olemme tapelleet mieheni kanssa onko tämä vauva sen vai jonkun toisen.
Tulinko heti kun menkat jäi välistä raskaaksi vai ennen kun menkat loppu?
Olemme oikeesti avun tarpeessa.. :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu