Huomasin että koiraani on pesiytynyt hirvikärpänen. Koiraa ei ole käytetty metsässä pariin viikkoon, joten tartunta on jo aika vanha.
Löysin useita kärpäsiä ilman siipiä ja täynnä verta. Koira on ollut apea.
Onko koiraihmisillä tietoa apteekista saatavista lääkkeistä jotka on tarkoitettu koiran ulkoisten loisten hoitoon. Miten tuotteet ovat toimineet, ja onko niistä ollut hyötyä
Jämptissä hirvikärpäsiä
3
577
Vastaukset
- hökllökkjlk
Tutulle kuulostaa. Omasta piskistäni on löytynyt samoja iljetyksiä ja teinpä sellaisenkin havainnon, että kaksi täyttä hirvikärpästän nujusi koiran turkilla päälletysten eli lisääntymistoimintojakin taitavat kopaista koira alustanaan. Sauli Laaksonen evirasta on muistaakseni spekuleerannut, että on kenties mahdollista sekin että hirvikärpänen voisi loisia myös koiria.
Mistään kotieläimille tarkoitetuista hirvikärpäskarkotteista en ole kuullut ja mieluusti minäkin otan vastaan tietoja jos joku jonkin tepsivän karkotteen tietää. - Suomi-rodun edustaja
Niin, virallinen totuus on: "Tähän mennessä hirvikärpäsen kuitenkin on havaittu lisääntyvän ainoastaan hirvieläimissä." Eli, ts. voihan se koirassakin lisääntyä, ei kukaan ainakaan ole kieltänyt sitä mahdollisuutta.
Meidänkin koiruudesta löytyi hirvikärpänen täynnä verta. Onneksi vain yksi, mutta voihan siellä vilistää enemmänkin - ei niitä kovin helppoa ole löytää.
Onko sillä koiralla mitään patteja, rupia tai mitään iho-oiretta? Niitä voisi ainakin hoitaa paikallisesti. Jotenkin tuntuisi, että jotta koiran yleisoloon hirvikärpänen vaikuttaisi niin siellä pitäisi olla pahoja ihotulehduksia tai sankka joukko hirvikärpäsiä verta imemässä. Ellei sitten kyseessä olisi hirvikärpäsen levittämä Bartonella-bakteeri, jonka eräät muodot aiheuttavat sydänlihastulehduksia.
Enpä kyllä muuta karkotetta keksi kuin koiran ahkera rapsuttelu. Sillä niitä sitten ehkä löytää.
Wikipedia sanoo: "Hirvikärpäseen eivät vaikuta myöskään monet hyönteismyrkyt ja ne selviävät jopa saunomisesta, eivät kuitenkaan uimahallista tai uima-altaassa käytetyistä puhdistusaineista." Koiraan ei kyllä taida viittiä laittaa mitään, mitä ei itsekin voisi käyttää... Josko ne saisi jollain pesuaineella (esim. laimennettu mäntysuopa) sen verran liikkeelle, että ainakin näkisi missä niitä on ja nyppisi sitten pois.- Jänttäri
Käväisin apteekista kyselemässä karkoitusainetta. Varsinaista hirvikärpäsille tarkoitettua ainetta ei ollut, mutta suosittelivat BAYER bayvantic"vet nimistä ainetta, joka levitetään pipetillä neljään kohtaan koiran selkään.
Torjunta-alue aineella on aika laaja, (samoin hinta) ulottuen punkeista pistiäisiin.
Juuri iho-ongelmat oli syy miksi rupesin syynäämään koiraa ihan tosissaan.
Esim. eturaajoissa on ollut märkiviä haavautumia, sekä kirsun ja silmän puolivälin tienoilla on kuonoon ilmautunut n.2mm suuruinen reikä, joka on läpi nahkasta.
Eläinlääkäri arveli, että "koiralla on ihottuma ja korvatulehdus" ja määräsi 10:nen vuorokauden antipiottikuurin.
Ainut havaitsemani etu lääkekuurista oli se, että kuonossa olevan reiän turvotus laski eikä se ollut kipeä.
Koira on nyt yhdeksän vanha ja on ollut erinomainen hirvenkäsitteliä. Tänävuonna tilanne on paljon vaatimattomampi ja koiraa näyttää vaivaavan väsymys ja haluttomuus työhönsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771612Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031611Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869