Jämptissä hirvikärpäsiä

Jänttäri

Huomasin että koiraani on pesiytynyt hirvikärpänen. Koiraa ei ole käytetty metsässä pariin viikkoon, joten tartunta on jo aika vanha.
Löysin useita kärpäsiä ilman siipiä ja täynnä verta. Koira on ollut apea.
Onko koiraihmisillä tietoa apteekista saatavista lääkkeistä jotka on tarkoitettu koiran ulkoisten loisten hoitoon. Miten tuotteet ovat toimineet, ja onko niistä ollut hyötyä

3

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hökllökkjlk

      Tutulle kuulostaa. Omasta piskistäni on löytynyt samoja iljetyksiä ja teinpä sellaisenkin havainnon, että kaksi täyttä hirvikärpästän nujusi koiran turkilla päälletysten eli lisääntymistoimintojakin taitavat kopaista koira alustanaan. Sauli Laaksonen evirasta on muistaakseni spekuleerannut, että on kenties mahdollista sekin että hirvikärpänen voisi loisia myös koiria.

      Mistään kotieläimille tarkoitetuista hirvikärpäskarkotteista en ole kuullut ja mieluusti minäkin otan vastaan tietoja jos joku jonkin tepsivän karkotteen tietää.

    • Suomi-rodun edustaja

      Niin, virallinen totuus on: "Tähän mennessä hirvikärpäsen kuitenkin on havaittu lisääntyvän ainoastaan hirvieläimissä." Eli, ts. voihan se koirassakin lisääntyä, ei kukaan ainakaan ole kieltänyt sitä mahdollisuutta.

      Meidänkin koiruudesta löytyi hirvikärpänen täynnä verta. Onneksi vain yksi, mutta voihan siellä vilistää enemmänkin - ei niitä kovin helppoa ole löytää.

      Onko sillä koiralla mitään patteja, rupia tai mitään iho-oiretta? Niitä voisi ainakin hoitaa paikallisesti. Jotenkin tuntuisi, että jotta koiran yleisoloon hirvikärpänen vaikuttaisi niin siellä pitäisi olla pahoja ihotulehduksia tai sankka joukko hirvikärpäsiä verta imemässä. Ellei sitten kyseessä olisi hirvikärpäsen levittämä Bartonella-bakteeri, jonka eräät muodot aiheuttavat sydänlihastulehduksia.

      Enpä kyllä muuta karkotetta keksi kuin koiran ahkera rapsuttelu. Sillä niitä sitten ehkä löytää.

      Wikipedia sanoo: "Hirvikärpäseen eivät vaikuta myöskään monet hyönteismyrkyt ja ne selviävät jopa saunomisesta, eivät kuitenkaan uimahallista tai uima-altaassa käytetyistä puhdistusaineista." Koiraan ei kyllä taida viittiä laittaa mitään, mitä ei itsekin voisi käyttää... Josko ne saisi jollain pesuaineella (esim. laimennettu mäntysuopa) sen verran liikkeelle, että ainakin näkisi missä niitä on ja nyppisi sitten pois.

      • Jänttäri

        Käväisin apteekista kyselemässä karkoitusainetta. Varsinaista hirvikärpäsille tarkoitettua ainetta ei ollut, mutta suosittelivat BAYER bayvantic"vet nimistä ainetta, joka levitetään pipetillä neljään kohtaan koiran selkään.
        Torjunta-alue aineella on aika laaja, (samoin hinta) ulottuen punkeista pistiäisiin.
        Juuri iho-ongelmat oli syy miksi rupesin syynäämään koiraa ihan tosissaan.
        Esim. eturaajoissa on ollut märkiviä haavautumia, sekä kirsun ja silmän puolivälin tienoilla on kuonoon ilmautunut n.2mm suuruinen reikä, joka on läpi nahkasta.
        Eläinlääkäri arveli, että "koiralla on ihottuma ja korvatulehdus" ja määräsi 10:nen vuorokauden antipiottikuurin.
        Ainut havaitsemani etu lääkekuurista oli se, että kuonossa olevan reiän turvotus laski eikä se ollut kipeä.
        Koira on nyt yhdeksän vanha ja on ollut erinomainen hirvenkäsitteliä. Tänävuonna tilanne on paljon vaatimattomampi ja koiraa näyttää vaivaavan väsymys ja haluttomuus työhönsä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      146
      1970
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      303
      1177
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      989
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      888
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      799
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. 71
      754
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    Aihe