Suurehkoin odotuksin tartuin Kari-sedän uusimpaan. Olihan edellinen, Ihmisen osa, yksi tämän vuosituhannen parhaita kotimaisia. Nimenomaan tämän hetken kuvaajana Hotsku on näyttänyt taitonsa monesti.
Toki tässä ajassa liikkuu Jumalan sanakin. Jopa aina muodikkaana yhden päivän tarinana. Peruskuvio on jo monesta mediasta tuttu (K H osaa markkinoinnin). Investointipankkiiri Jukka Hopeaniemi matkaa autokyydillä läpi Suomen( ei Juhani) ehtiäkseen television aamulähetykseen. Saariselältä Pasilaan Jaguaria kuljettaa oman firman, Konsernin, eläköitynyt kahden sukupolven luottokuski Armas. Lentää ei voi, kiitos tuhkapilven. Lukijan etu, lentomatkasta ei saisi irti kuin novellin tai runon.
Nyt on toimitusjohtajalla aikaa ajatella, muistella ja jaaritella. Sekä kuunnella mitä isävainaa, vanhan polven teollisuusmies on sanellut kaseteille poikansa ohjeeksi ja avuksi
Jonniinmoista rinnastusta tai vastakkainasettelua talouselämän sukupolvien välillä K H kai tavoittelee. Edellinen polvi teki kauppaa Kekkosen avulla, ujuttautui viinan voimalla päättäviin pöytiin ja pöytien alle. Eikä kenenkään idänkauppatavara ollut R-kioskia pienempää. Kunnon kamaa, rautaa ja betonia. Toki tätä idänkaupan etikettiä on kaunokirjallisuus käsitellyt ennenkin. Lasse Lehtisestä alkaen ja puhumattakaan alalla olleiden muistelmista. Joten sillä rintamalla Hotsku ei tuo mitään uutta esiin. Korkeintaan korostetun perseennuolemisen.
Nyt bisnes on vain bittejä ruudulla, numeroita näytössä, ja potin korjaa se joka herkimmin haistaa miten ajan jumala, markkinavoima, reagoi.
Jumalansanaa saattavat toki olla myös Jukka Hopeaniemen luonnokset pitämättömään puheeseen Davosiin, Markkinavoimien maailmankonfrenssiin. Jotennii niin nallewaalruusmaista jäpinää, miedosti karrikoituna.
Mediakin saa osansa kirjoittajan aikalaiskritiikistä. Erityisesti taloustoimittajat, nuo julkkisjohtajan fanikuvan kiilloittajat vailla laajaa näkemystä ja kokonaiskuvaa. Ja tietennii aamuteevee. Jonka juontajat ja tuottajat kasvattavat studion kelmeässä valossa yhä uusia narsistisia yleisjulkkiksia. Joiden julkisuuden alkuperäistä syytä ei kukaan enää muista.
Kun tarkasti yksityisyyttään varjellut Jukka Hopeaniemi lopulta lupautuu suoraan aamuohjelmaan niin eihän se hyvin voi mennä. Työ- ja talouskeskeinen ihminen repeää tavalliseksi kansalaiseksi, sanoo mitä ajattelee ja loppu on taloushistoriaa. Noin lyhyesti sanottuna.
Jotenkin tästä vain jäi hieman pettynyt olo. En oikein tiedä mitä odotin. Jotain iskevämpää, hiotumpaa, olennaiseen pitäytyvää. Nyt Hotakainen hortoilee unen ja valveen rajoilla leperrellen ja jaaritellen. Valitettavasti.
Toki hänen kielensä iskee välillä kuin pallosalama luoden uusia merkityksiä. Valitettavan harvoin vain.
Hotakainen: Jumalan sana
5
256
Vastaukset
- Pieni kulkija
Minusta kirja oli tylsä. Odotin siinä olevan enemmän draaman kaarta ja jännitystä.
Isäpapan rahisevista nauhoista olisi voinut löytyä jotain todella merkittävää, joka olisi muuttanut kupletin juonen kokonaan toiseksi. Lopputulos oli ennalta arvattavissa. Kielikään ei yltänyt edeltäjiensä tasolle.
Makukysymyksistä ei voi riidellä.
Hotakainen on ilman muuta kirjailija jota seuraan. - A R itte
Seurataan, seurataan ja onneksi jopa ranskalaiset ymmärsi trilogian ykkösosan ja pistivät pari tonnia parhaan käännöskirjan palkintona. Päätösosaa saanemme odottaa muutaman vuoden, mutta työn alla on. Jos uskomme hesaria.
- mauttomasti
Kuuluu tuolta radiosta vanhaa Hotakaisen haastattelua. En ole lukenut Hotakaisen kirjoja eikä ole nyt lähiaikoina suunnitelmissakaan, eikä tuon viimeisen kirjan nimikään ole lisäinnostusta antanut, se on nimittäin mielestäni m a u t o n.
- scarabaeus
Olen odotellut kirjastosta tätä kirjaa jo vaikka kuinka ja kauan.Vähän tympäsee, kun sitä ei jo kuulu. Huutonetissä olen muutaman kerran nähnyt myynnissä, mutta menee liian korkealla hinnalla, siis minun mielestäni. Kuinkahan kauan vielä pitää odotella kirjastosta?
Huoh! En tuntenut itseäni mitenkään pettyneeksi, kun luin kirjan joskus viime syksynä. Hotakainen osaa jotenkin ihmeen taitavasti asettua parkkiintuneen kapitalistin nahkoihin, missä kuitenkin piilee se elävä ihminen. Jos itse koetan samaistua niihin hahmoihin, niin en voi muuta kuin todeta sille pikku rouva toimittajalle, että sitä saa, mitä tilaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2372668- 1011124
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221088Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58995Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717897- 63831
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto237790- 38768
- 120743