Ottaako ne huollossa herkästi takuun pois, jos on viritetty? Omasta mopostani holkki pois ja pian olisi määräaikaishuollon aika. Ilmoitetaanko liikkeestä poliisille?
Virimopo huoltoon
hregrefdhh
52277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En suosittele viemään määräaikaishuoltoon viritettynä. Kun itse vein, tuumivat hetken ilmoittavansa viranomaisille, mutta sain itseni puhuttua pois niin epämiellyttävästä komplikaatiosta. Laita vakioksi ennen huoltoa.
Aika kusipäisiä huoltomiehiä olivat sitten. Etenkin kun ottaa huomioon, että lain mukaan mikään huoltomies ei ole pätevä sanomaan onko mopo viritetty, ainoastaan poliisi tai katsastusmies, eli vaikka ilmoittaisivatkin poliisille, niin poliisien ei olisi pakko tulla paikalle.
Ja vielä se, että tuolla tavalla toimimalla menettää asiakkaan ja sana tuosta "huonosta palvelusta" leviää. En tajua mitä joku huoltoliike hyötyy siitä, että ilmoittaa virimoposta poliisille, siinä tekee liike vaan itselleen haittaa.
Kyllä huoltomies tietää onko mopo viritetty paremmin kuin poliisi, mutta jos osaa virittää pitäisi osaa myös huoltaa...Kilometrihuollot ovat maailman suurinta bullshittiä ja rahastusta kevariveron jälkeen mitä mopoihin tulee. Vaihat itte öljyt, eli ajat koneen lämpimäks ja sit pihaa ja öljyroppu auki ja öljyt desimittaan ja katot suunillee paljo tulee ja samanverran vähäreilu sisää tai katot motot.netin tietopankist paljo mööpelis öljyä imee. Tuleehan ne ylimääräset huohottimest pihalle.
Kyllä melkein kaikki osaavat mopoa huoltaa, mutta useimmiten mopoa viedään liikkeeseen huoltoon, jos mopossa on takuuta jäljellä ja halutaan että takuu säilyy.
Ja kyllä mopon kilometrihuoltoihin kuuluu paljon muutakin kuin pelkkää öljyjen vaihtoa.
Ite olin yhellä huoltamolla harjottelussa niin kun viri mopoja huoltoon ilmestyi ei niistä viranomaisille mitään ilmotettu. Tosin osat joita ite oli värkätty ei ruvettu sielä pahemmin korjaamaan.