Heathrow-Gatwick koneenvaihto Lontoossa?

Olisi edullinen matka tarjolla johon kuuluu, että mennen tullen pitäisi vaihtaa konetta Lontoossa. Toiseen suuntaan olisi yksi yö aikaa vaihtaa, mutta toiseen suuntaan vain kolme tuntia. Riittääkö se 3 tuntia kentältä toiselle vaihtoon, ja millä pääsee hyvin Heathrow-Gatwick -väliä? Kulkeeko siinä joku juna? Keväällä menin metrolla Heathrow'n ja Lontoon keskustan väliä, lähemmäs tunnin verran metro ajaa jo sitä väliä.

-Pentti

5

1299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LHR/LGW

      Käsimatkatavaroilla vois ehkä just 3 tuntia riittää, mut ota huomioon et joudut itse siirtämään ruumalaukut kenttien välillä. Selvitä myös mihin aikaan check in sulkeutuu. Latest check in aika voi olla 45-60 min, joten ei sulla olekaan aikaa kuin 2 tuntia vaihtaan kenttää bussilla.

      http://www.heathrowairport.com/
      National Express operates the only direct link between Heathrow and Gatwick Airports, with up to six services per hour. Tickets can be purchased online, from National Express ticket desks or from the coach driver.

      The journey time is approximately 75 minutes and the adult single fare is £19.50.

    • uusavuttomalle

      Tätähän ei olekaan koskaan kysytty tällä palstalla eikä lentokentillä ole nettisivuja, joilta voisi etsiä tietoa? :-o

      • Se parhaiten...

        Nimimerkille Uusavuttomalle: No, etpä sinäkään osannut vastata... :D


    • q

      Oletpa fiksu, muut eivät ole kaltaisiasimutta et riittävän hyvätapainen.

      Osaatko muutakin kuin vinoilla?

    • Leijona

      LHR/LGW vastasikin kysymykseen LHR/LGW siirtymisestä, hyvä.
      Olen tehnyt kentän vaihdon useampaan kertaan. Koitan välttää sitä mutta aina se ei ole mahdolista sujuvien jatkoyhteyksein saamiseksi.
      Seuraa kylttejä Heathrowlla ja kysy mistä bussit lähtee. Matkalaukku pitää itse kuljettaa. Lipun saa ostettua tistiltä joka on ennen Busseja. Ellei moottorietiellä ole ruuhkaa, matka sujuu hyvin. Muistaakseni 3h on minimi tuettu yhteys. Tarkista se. Mikäli sulla on samalle lipulle =varaukselle kirjoitetetut liput tuetulla vaihtoajalla, ja et ehdi jatkolennolle, lentoyhtiö siirtää sut seuraavalle lennolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2448
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      184
      2132
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      46
      2072
    4. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1899
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      31
      1791
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      190
      1526
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      215
      1435
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1245
    9. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1071
    10. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      1022
    Aihe