Lämpöratkaisua ei ole valtuuston kokouksen esityslistalla! 24.10.11
Jätteenpolttolaitos Varkauteen
AA
18.10.2011 10:04
Kaksi asiaa yhdessä päätöksessä Varkauden kaupunginvaltuustossa (24.10.) on esillä Varkauden tulevaisuuden energiaratkaisu ja siihen liittyvän voimalaitoksen valinta. Miten tuotamme energiamme ts. lämmön ja sähkön tulevina vuosina?
Kopio mielipidekirjoituksesta
Jätteenpolttolaitos Varkauteen
AA
18.10.2011 10:04
Kaksi asiaa yhdessä päätöksessä Varkauden kaupunginvaltuustossa (24.10.) on esillä Varkauden tulevaisuuden energiaratkaisu ja siihen liittyvän voimalaitoksen valinta. Miten tuotamme energiamme ts. lämmön ja sähkön tulevina vuosina?
Kopio mielipidekirjoituksesta
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kaupunginallituksessa taisi mennä pupu pöksyyn? Stora Enson mahdiollisen lopettamispäätöksen johdosta perjantaina. Maanantain kh:n kokous peruttiin ja kuin tekosyiden varjolla se poistettiin myös valtuuston esityslistalta ;)
On näköjään PerSu ite kirjoittanut tiedonannon! Eikö teillä PerSuilla ole muuta kuin halveerata koko systeemiä. Tekipä StoraEnso minkä päätöksen tahansa on PerSuporukka täysin pihalla. Vahingoniloinen lietsominen ja etukäteen valtuuston kokouksista ilmoittelu ei kuulu vastuulliseen politiikkaan. Siis kaupunginhallituksen kokous pyyhittiin listalta? PerSut sekoilee nyt oikein olantakaa ja vääntää muiden syyksi. Joillakin on työpaikat katkolla ja nuorisoeläkeläiset ilakoivat ja tekevät politiikkaa. Järjetöntä! Jopa vainoharhaista! PerSut kusettaa
Kiva kun toiset tietää asioista enemmän kuin toiset SDP Kok ja Keskusta aina tietää että mikä on parasta kun on omat miehet päättämässä ?
Mitä jos alkaisitte puhumaan sellaista kieltä että ihan kaikki äänestäjät tietävät että kuka koko lystin jatkossa maksaa ?
Stora Enso ilmoitti Varkauden tehtaiden sulkemisesta jo 2005 ei silloin ollut Varkaudessa ainottakaan persuedustajaa.
Niin ilmoittikin ja monta vuotta saatiin armon aikaa...
Onhan tuo tehtaansulkeminen jo päättäjien tiedossa, mutta nyt pitää vaan odottaa sitä perjantain virallista ilmoitusta. Se on kyllä meille ihan suruliputuksen paikka.
Ei silloin ollut kukaan räkyttämässä! Niinkuin nyt. Asia on valitettava mutta ei siinä syyttely auta jos lopettaminen tulee. Vähiten siihen voivat PerSut vaikutta. Vastuuta pakoilevat räksyt.
Perjantai, milloin? Maailman loppu milloin?
Ihan sama kuka aloittaja on mutta jos aloitus ja kirjoitukset pitävät paikkaansa... Tulee mieleen aamun läpyskän pääkirjoitus, avoin päätöksenteko.
eli onko kyseessä Avoimuus, vai onko kysessä pieni piiri pyörii juttu....
Ei ole kysymys avoimuudesta! On kysymys PerSujen hölmöilystä ilmoittaa kantaansa ennen kuin tietävät edes taustoja. Siis kysymys ei ole avoimesta päätöksenteosta vaan päätöksenteosta tehdystä teatterista.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/savo/yllätysesitys-varkauteen-kaukolämpöä-jätteenpolttolaitoksesta/712517
Ei ole PötyPekka ollut oikeassa. Sehän on ollut yksivaihtoehto koko ajan. Pöty ja kumppanit olisivat antaneet koko jutun ulkopuolisille. Se ei mene läpi. PötyPekalla ja kumppaneilla ei ole tämän asian kanssa mitään tekemistä.
Kaupungin sivuilta kaupunginhallituksen listasta kopioituna
Elinkeinoryhmän lausunto 17.10.2011
Kun otetaan huomioon se, että ekovoimalaitoksen rakentaminen Varkauteen
omalta osaltaan
- vahvistaisi Varkautta energiaosaamisen globaalina keskittymänä,
- toisi myönteisiä näkymiä elinkeinoelämän kehittymiselle,
- vahvistaisi ammattikorkeakoulun energia-alan koulutusta ja tutkimusta
- toisi osaltaan ratkaisun mm.Varkauden jätteiden käsittelylle tulevaisuudessa,
elinkeinoryhmä pitää ekovoimalaitoksen rakentamista ensisijaisena vaihtoehtona
"Stora Enso ilmoitti Varkauden tehtaiden sulkemisesta jo 2005 ei silloin ollut Varkaudessa ainottakaan persuedustajaa". Nooh, miksi Varkauden PK3 sitten uusittiin v.2007 yli 50 milj. eurolla kun kerta tehtaiden lopetus oli tiedossa jo v.2005 ?? Aika huonoa liiketoimintaa.
miten me varkautelaiset toivommekaan, että peku jaksaisi jatkaa yhdessä kanssamme muutos matkaa. Nyt täytyisi Pekalle löytyä 10-11 samanlaista kaveria, joka ajattelee kaupunkilaisten parasta ei omaa etuaan, kuten tekee talonmies Kaunisto esim.