nyt tuli vastaan sellainen ongelma että sähköpostissa on viesti johon on merkitty vastaanottajaksi eri osoite kun sp käyttäjän, miten on mahdollista?
siis tarkoitan että muissa viesteissä lukee selkeästi oma osoite (sp) ja tässä yhdessä joku ihan vieras tyyppi, viesti näkyy tulevien luettelossa RE, mitä se tarkoittaa?
Please auttakaa tyhmää
siis tarkoitan että muissa viesteissä lukee selkeästi oma osoite (sp) ja tässä yhdessä joku ihan vieras tyyppi, viesti näkyy tulevien luettelossa RE, mitä se tarkoittaa?
Please auttakaa tyhmää
Vastaukset 6
Vanhimmat
Roskapostia, jos viestin asia ei sano sulle mitään.
mitäs se sitten on jos sanoo? ja se sanoi! kyllä siellä selkeästi on lähettäjäkin, joka on kyllä ihan vieras!
voisko olla kyse jostain sellaisesta että on joku linkitetty tili jossain josta tulee postit sitten tähän varsinaiseen. ei kai sellaista voi tehdä kuin itse omaan postiin?
ja oli ihan normisti ei roskaposti puolella!
Roskapostikoneet arpovat huimalla vauhdilla osoitteita, ja aina johonkin natsaa, ja menee perille ihmeteltäväksi.
Roskapostilajittelija on joku masiina jolle joku on määritellyt jotkin kriteerit.
Jos roskaposti ei täytä kriteereitä se soljuu nätisti postilaatikkoon tänään no huomisesta ei sitten tiedäkkään.
Sähköpostia ei kuljeteta sen osoitteen perusteella, joka lukee vastaanottajakentässä. Eli siinä voi lukea aivan mitä vain.
Sähköpostille voi merkitä erillisen vastausosoitteen. Sähköpostiohjelma ehdottaa sitä vastauspostin osoitteeksi eikä lähettäjäkentän osoitetta. Molemmissa kentissä voi lukea aivan mitä tahansa.
paljon kiitosta kaikille vastaajille, nyt ehkä viisaampi.....