Ukkonen pimensi läppärin

Ei näköjään laturikaan suodata ukkosen jännitepiikkiä, vaan latauksessa ollut (sammutettu) läppäri meni ihan mykäksi. Ei toimi akulla, ei edes laturin kanssa. Ei syty latausvaloa, ei mitään. Laturi silti ok.

Tai sitten jännitepiikki on tullut ethernet-kaapelin kautta (mitä tosin epäilen). Salama on lyönyt lähellä maahan tai pilvessä mikä on indusoinut em. kaapeleihin jännitepiikin.

Tai sitten kone sattui pimenemään muusta syystä juuri ukkosen aikana.
5355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kokeile vielä ottaa akku pois ja laturin johto irti ja painele virtakytkintä joitain kertoja. Virtapiirit tyhjenee em. tavalla. Sitten kokeilet käyntiin pelkällä laturilla.

Jos edelleenkään ei tule mitään elonmerkkejä on kone kuollut. Tiedostot on mahdollista pelastaa kovalevyltä.

Äänestä

Perimmäinen syy on iso potentiaaliero, joka syntyy ukonilmalla puhelinverkon ja sähköverkon välillä. Tähän useimmiten tehoaa ylijännitesuojapurkki, joka on laitettu sähköpistorasiaan ja jonka kautta jännite tulee laturille. Lisäksi purkissa on oltava liittimet sisääntulevalle puhelijohdolle ja lähtevälle adsl-modemia varten. Purkki on oltava maadoitetussa pistorasiassa, jotta se toimii.

Kovilla ukonilmoilla ei tuollainen purkkikaan ole ehdoton, vaan paras ratkaisu on irrottaa sähköverkosta ja puhelinverkosta kaikki tietokonelaitteet.

Tässä on esimerkki tuollaisesta ylijännitesuojasta:

http://www.verkkokauppa.com/fi/product/17132/hnbc/APC-SurgeArrest-Essential-P1T-GR-ylijannitesuoja

Tuota voi käyttää myös silloin, jos seinästä tuleekin suoraan ethernet.

Itseltäni on kärähtynyt ennen suojien hankkimista kaksi adsl-modemia, kallis monitoimilaite (faxi kytketty puhelinverkkoon) ja vastaajapuhelin.

Äänestä
  • Vähän korjausta. Ei käy ethernetille, vain puhelijohdolle.

    Äänestä

  • Virheistä oppii, sanotaan, mutta jälkiviisastelu on persiistä!

    Äänestä

  • 11+15 kirjoitti:

    Virheistä oppii, sanotaan, mutta jälkiviisastelu on persiistä!

    Tietääpä, miten menetellä seuraavan kannettavan kanssa, jotta välttyy ukkosvioilta. Sama koskee pöytäkoneita.

    Kannettavaa on mielestäni aika turvallista käyttää ukonilmallakin, jos kannettava on langattomalla yhteydellä tai mokkulalla ja akkukäytössä ilman laturia. Silloin ei ylijännitteitä pääse koneeseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Täysin kuollut... kirjoitti:

Ei näköjään laturikaan suodata ukkosen jännitepiikkiä, vaan latauksessa ollut (sammutettu) läppäri meni ihan mykäksi. Ei toimi akulla, ei edes laturin kanssa. Ei syty latausvaloa, ei mitään. Laturi silti ok.

Tai sitten jännitepiikki on tullut ethernet-kaapelin kautta (mitä tosin epäilen). Salama on lyönyt lähellä maahan tai pilvessä mikä on indusoinut em. kaapeleihin jännitepiikin.

Tai sitten kone sattui pimenemään muusta syystä juuri ukkosen aikana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu