Liikkuvan laajakaistan datamäärästä

Hankin tuossa muutama päivä sitten DNA Liikkuva laajakaista L:n, jonka kuukausimaksuunhan kuuluu 50 Gt dataa. Myyjäkin vakuutti, että kyseinen datamäärä riittää oikein hyvin peruskäyttöön ja muutamiin ohjelmalatauksiinkin.

Nyt kuitenkin datamäärää osoittava vihreä palkki näyttää olevan täynnä. Tai siis tarkoittaako kyseinen palkki, että kuukauden datamäärä on jo käytetty? Kun missään ei selvästi näy, että paljonko dataa on käytetty ja paljonko on käyttämättä. Netti ei sentään ole ollut yötä päivää päällä, mutta kuitenkin useamman tunnin päivässä. En ole lataillut ohjelmiakaan.
4613
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Seuraa tilannetta ja kirjoittele tänne hidastuuko nettisi datamäärän ylityksen jälkeen. Epäilen että tuo on dna mainostemppu jolla saadaan asiakkaat valitsemaan kallein liittymä ja et huomaa mitään eroa netin nopeudessa data ylityksen jälkeenkään.

Äänestä
  • Asiaa tutkittuani huomasin lukea hinnastosta pikkupräntin, jossa luki, että kun datamäärästä on käytetty 80%, DNA lähettää tekstiviestin lisätilausta varten. Saan siis huokaista helpotuksesta, koska en ole saanut kyseistä viestiä. Toisaalta saisi olla selkeämmin merkitty tuo datamäärä, kun kyseinen palkki ei taida esittää oikein mitään.

    Äänestä

  • dataaaaaaaa kirjoitti:

    Asiaa tutkittuani huomasin lukea hinnastosta pikkupräntin, jossa luki, että kun datamäärästä on käytetty 80%, DNA lähettää tekstiviestin lisätilausta varten. Saan siis huokaista helpotuksesta, koska en ole saanut kyseistä viestiä. Toisaalta saisi olla selkeämmin merkitty tuo datamäärä, kun kyseinen palkki ei taida esittää oikein mitään.

    Tuo 50g on etuoikeutettua dataa/kk, eli sillä nopeudella mikä irtoaa siitä dna tolpasta josta data tulee sulle. 50g jälkeen/kk joudut jonon hännille datan jaossa ja saat sen mikä muilta etuoikeutetuilta saman tolpan alueelta jää tähteeksi. Sinun ei tarvitse tilata välttämättä etuoikeutettua dataa lisää, koska kyllähän dna:n täytyy sen verran liruttaa dataa että ainakin pankkiasiat pystyy hoitamaan kuukauden aikana. Näin olen käsittänyt sinun liittymäsi myyntitekstin, mutta jos liittymäsopimuksessasi on jotain tarkempaa piilotettuna, niin kerro ihmeessä kun muitakin kiinnostaa.

    Äänestä

Jotenkin tuntuu hurjalta, jos "normaalilla" käytöllä saa 50 gigaa täyttymään. Tsekkasin juuri oman tikkuni laskurin lokakuun osalta ja se näytti jotain vajaa 3 gigaa dataa. Ja tähänkin sisältyy softan lataamista ja videoiden katselua - lähinnä Youtubesta. Mutta sitten taas 50 gigaa on vain noin kymmenen elokuvaa, joten rajoituksen täyttyminen on mahdollista ihan normi-käytölläkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dataaaaaaaa kirjoitti:

Hankin tuossa muutama päivä sitten DNA Liikkuva laajakaista L:n, jonka kuukausimaksuunhan kuuluu 50 Gt dataa. Myyjäkin vakuutti, että kyseinen datamäärä riittää oikein hyvin peruskäyttöön ja muutamiin ohjelmalatauksiinkin.

Nyt kuitenkin datamäärää osoittava vihreä palkki näyttää olevan täynnä. Tai siis tarkoittaako kyseinen palkki, että kuukauden datamäärä on jo käytetty? Kun missään ei selvästi näy, että paljonko dataa on käytetty ja paljonko on käyttämättä. Netti ei sentään ole ollut yötä päivää päällä, mutta kuitenkin useamman tunnin päivässä. En ole lataillut ohjelmiakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu