Olen katsellut kun sähkömiehet vetelevät valojohtoja katkaisimelle, niin he tuovat siihen vain vaiheen, joka palaa toista piuhaa pitkin takaisin rasiaan. Sieltä se yhdistetään lamppuun menevään vaihejohtoon ja lampusta tuleva nolla yhdistetään sitten rasiassa nollaan.
Näyttäis, että monesti olisi yksinketaisempaa viedä katkaisimeen myös nolla ja jatkaa sieltä sekä katkaisun kautta kulkeva vaihe että nolla suoraan lamppuun. Jos haluaa, että samasta katkaisimesta syttyy toinenkin valo, voi johtoa jatkaa suoraan sinne. Liekö tässä jokin sääntö.
Näyttäis, että monesti olisi yksinketaisempaa viedä katkaisimeen myös nolla ja jatkaa sieltä sekä katkaisun kautta kulkeva vaihe että nolla suoraan lamppuun. Jos haluaa, että samasta katkaisimesta syttyy toinenkin valo, voi johtoa jatkaa suoraan sinne. Liekö tässä jokin sääntö.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei siinä mitään sääntöä ole vaan on yksinkertaisempaa katkoa vain vaihetta, johtimien määrä vähenee. Mutta ethän sinä sitä käsitä kun olet se insinööri.
Tuo nollajohto joka tuossa kirjoittelee ei ole se dippainssi, joka on saanut hullun tuurilla paperit koulusta, vaikka ei osaa mitään. Täällä käyttää useampi henkilö tuota nollajohto nimimerkkiä.
Hyvä provo yritys.
Näinhän joskus tehdäänkin,riippuu tilanteesta.
Niin,öljypolttimen pääkytkin esim.
joskus noissa ystäväkansamme putkittamissa taloissa joutuu vetämään kaikki johdot katkaismen kautta
Ei ne mitään katkaisimia ole vaan KYTKIMIÄ. Erotuskyvyttömiä kuormankytkimiä jos oikein tarkkoja ollaan.
Meneppäs uuno sähköliikkeeseen ostamaan erotuskyvytön kuormankytkin, saattaa olla että sanovat sinulle että apteekki on tuossa naapurikorttelissa.
"jos haluaa, että samasta katkaisimesta syttyy toinenkin valo, voi johtoa jatkaa ..."
jos tämä on se pointti että vedetään sinne nolla, niin miksi ei sitten suoraan vedetä sinne mustaa, valkoista, ruskeaa, sinistä, keltavihreää ...ihan vaan valmiiksi jos....joskus....jatkaa..... voihan sinne vetää suoraan vaikka MMO 7x1,5, niiin voi vaikka joskus tarvita..
"Olen katsellut kun sähkömiehet vetelevät...."
älä nyt ihan niiitä noin tarkkaan katso =)