Vanhat mustavalkonegatiivit

Kuinka saisi paperikopioita tai digimuotoon valokuvia vanhoista 6 x 9 mustavalkonegatiiveista. Olen kysäissyt parista liikkeestä, mutta heitä ainakin homma tuntui inhottavan, mikä sitten näkyi toisen antamana korkeana hintana, toinen vain käänsi selkänsä.
Olisiko Tallinassa huumorintajua tehdä negatiiveista kuvia. Kyse on ehkä 20-30 negatiivista.
9675
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Skannerilla filmi digimuotoon ja siitä paperille.

Äänestä

eikös joka kirjastossa ole filmiskannerit, nimellä mikrofilmiskaneri,
siellä ainakin olen skannannut ilmaiseksi ja sitten tulostellut tietokoneella ja teettänyt kuviksi.

joka kuvankäsittelyohjelmassa on muutos negatiivi-positiivi, kumminpäin haluaa.

skanneria ei minkäänlaista paljon kannata ostaa, meillä ainakin 2,5v takaperin 160 € maksanut ja nyt saa parempia halvemmalla digikamera skannaa paremmin, eli ottaa parempia kuvia kuin skannerit.

yhteys kirjastoon

Äänestä
  • "eikös joka kirjastossa ole filmiskannerit, nimellä mikrofilmiskaneri,"

    Ei tasan ole joka kirjastossa kun ei meinaa edes tasoskanneriakaan olla jokaisessa kirjastossa saati sitten filmiskanneria.

    Äänestä

minullakin on yli 100v vsnhojs negatiiveja. sksnnaan ne 36mpic FDLR 60mm makrolasi. Novoflexin makrotarkennuskisko minulla on jo. ja salama jolla antaa valoa negatiivin takaa. ainoa mikä puuttuu on 110 eur maksava diapidike tuohon novoflexin makrotarkennuskiskoon.

Äänestä

Kyllähän tuollaisten skannaaminen onnistuu ja peräti 2400dpi:n optisella tarkkuudella.

Paljonko olisit valmis maksamaan tuon 20-30 negan skannauksesta? Sovitusti pelkkä skannaus ja käsittelemättömät "raakakuvat" tai käsiteltynä haluamaasi formaattiin, esim. *.psd, *.jpg, *.tiff..

Itse tiedän hinnoitella kyllä itseni, mutta tee jonkin suuruusluokan tarjous, niin tietää lähteä tarkemmin harkitsemaan.

Äänestä

ongelma miksi ammattilainen tuosta kieltäytyy on minusta negan koko. 6*7 onnistuu vielä useimmillä skannereilla mutta 6*9 on koon puolesta vähän hankala.

minulla onnistuisi, eli montako negaa oli?
tosin arvio, helmikuussa tilaamani lisälaite kameraan olisi viimeisen tiedon mukaan haettavissa. eli vielä ei onnistu, mutta helmikuussa ja beyond onnistuu

niin, minuakin kiinnnostaa paljonko olisit valmis maksamaan. ja mun vehkeillä kuvasta saa 40*60 kuvan. printattua. pienempi toki halvempi.

Äänestä

Negojen skannaaminen onnistuu myös hyvälaatuisella A4-koon tasoskannerilla. Itselläni on reilun 300 euron hintainen Epson V600. Sen negatiivipidikkeissä ei ole tuota 6 x 9 -kokoa, mutta negat voi asettaa suoraan tasolle.

Tässä tapauksessa joutuu rajailemaan kuvankäsittelyohjelmalla, kun skanneri ei automaattisesti tuota erillistä tiedostoa jokaisesta kuvasta. Tulos joka tapauksessa paljon parempi kuin digikameralla kuvaamalla.

Äänestä

Muistin, että V600:n negatiivipidikkeet vetävät hyvin myös 6 x 9 negat. Filmin leveys on tietysti sama kuin 6 x 6 :ssä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuvakirjaan maustett kirjoitti:

Kuinka saisi paperikopioita tai digimuotoon valokuvia vanhoista 6 x 9 mustavalkonegatiiveista. Olen kysäissyt parista liikkeestä, mutta heitä ainakin homma tuntui inhottavan, mikä sitten näkyi toisen antamana korkeana hintana, toinen vain käänsi selkänsä.
Olisiko Tallinassa huumorintajua tehdä negatiiveista kuvia. Kyse on ehkä 20-30 negatiivista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu