Olen 8 rv. Olen toistaiseksi selvinnyt ällötyksen tunteella ja aika kovalla väsymyksellä. Ruoka ei oikein innosta ja tulee napsittua töissä kaiken aikaa jotain pientä, ei voisi kuvitellakaan että ruokailemaan alkaisi. Pelkään kovasti sitä että pahoinvointia tulisi vielä lisää. Onhan se tietysti mahdollista. Onko kukaan muu selvinnyt vain tällä ällötyksellä? Jos tässä vielä oksentelemaan alkaa niin ei tule töissäkään olemisesta kyllä mitään. On tullut tarpeeksi pinnisteltyä nyt jo. Pomohan se ei siitä tykkäisi yhtään. On sellainen sovinisti..
Auttakaa pelokasta!
Auttakaa pelokasta!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos on kova pahoinvointi voi saada jonkin aikaa sairaslomaa. Itselläni ei alussa ollut juuri yhtään pahoinvointia. Vasta viikolla 12-16 tuli kunnon pahoinvointi ja oksentelu.
hei.. itselläni oli alkuraskauden aikana vain tuo ällötyksen tunne,mikään ruoka ei tuntunut menevän alas..kaikki haisi vastenmieliselle...hyi.. kahtena iltana olo meni niin pahaksi että oksensin,mutta muulloin ei.
Lohdutti kuulla että on mahdollista selvitä ilman oksenteluja. Se kun tuntuu varjostavan koko tätä niin odotettua raskautta ja täyttää mielen koko ajan.
Hyviä vointeja myös kaikille muille odottajille!
Hei, itselläni on toinen raskaus menossa ja molemmilla kerroilla olen selvinnyt pelkällä ällötyksellä. Tämän toisen raskauden yhteydessä ällötystä oli vielä enemmän, mutta kaikki pysyi kuin pysyikin sisällä. Ainakin tähän asti, kun huomenna alkaa 15 viikko.