Eli sellainen tuli tässä eteen, kun yksi tuttavani on myymässä omakotitaloaan, Ja hänellä on jo ostajakin valmiina. Talo on vuokratontilla. Vuokrasopimus on suht tuore ja siitä löytyy mm. pykälä, että sen voi luovuttaa kolmannelle osapuolelle.
Eli mitä paperiasioita täytyy hoitaa? Meneekö pelkällä kauppakirjalla, kun pelkkää rakennusta ollaan myymässä ja luovutetaan vuokrasopimus eteenpäin? Miten tämä rasitustodistushomma? mistä sen saa?
Kauppakirjat teemme ilmeisimminkin ostajan pankissa.
Kiitos jo etukäteen
Kuinka hoituu omakotitalon kauppa vuokratontilla???
2
603
Vastaukset
- partnevia.fi
Kauppa tehdään vuokraoikeuden siirron ja irtaimen kauppakirjalla, johon ei tarvita kaupanvahvistajaa. Ostaja hakee vuokraoikeuden siirron Maanmittauslaitokselta (vastaa kiinteistökaupan lainhuudatusta), lomakkeen voi tehdä ja tulostaa suomi.fi-portaalista:
http://www.suomi.fi/suomifi/suomi/asioi_verkossa/lomakkeet/mml_e3023/index.html
Ostajan pankki on vailla vuokraoikeuden rasitustodistusta, mikäli rahoittaa kohteen. Joka tapauksessa rasitustodistus on ostajan edun mukaista ottaa kaupantekopäivälle. Rasitustodistuksen saa joko pankista tai Maanmittauslaitokselta. Rasitustodistuksen hakuun tarvittava laitostunnus näkyy maapohjan rasitustodistuksessa (kiinteistötunnus ja esim. L1-pääte). - iuytr
Minä minä Välittäjä
7.11.2011 10:10
0
Sulje
Minä Skitso-Välittäjä_LKV
Minä Trauma-Välittäjä_LKV ja
Minä Narsis-Välittäjä_LKV
osaan analysoida?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741124
- 751121
- 481014
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104968- 51935
- 33717
- 49704
- 52617
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118557