anteeksianto on potaskaa!!

weeg

miksi antaa anteeksi ihmisille jotka ovat vittuilleet,käyttäneet hyväkseen ollet ilkeitä ja välinpitämättömiä vaikka itse olet antanut aina kaikkesi ja auttanut ja ollut ystävällinen ja palkaksi vuosikymmenien ajan on saanut vain paskaa näiltä itsekeskeisiltä ihmisiltä..(omilta perheenjäseniltä siis,muita kuin perheenjäseniä en olisi näin kauan jaksanut)
olen nyt laittanut välit poikki näihin ihmisiin mutta itsensä mielestä he eivät ole koskaan tehneet mitään väärin ja jopa väittävät keksityksi kertomiani asioita..
he eivät koskaan aio pyytää anteeksi joten miksi minun pitäisi antaa anteeksi,ei minua kiinnosta antaa anteeksi sellaisille itserakkaille paskoille koskaan eise minua mitenkään hyödyttäisi muuta kuin että he miettisivät olleensa oikeassa ja että hyvä kun se nyt lopetti jurputuksen ja tukki suunsa..
siinä alistuisin vaan takaisin heidän valtaansa ja lattiamatoksi eivät he koskaan muutu..en antaisi anteeksi raiskaajalle tai murhaajallekkaan ikinä heidän tekojaan vaikka pyytäisivät,liian isoja asoita ei vain anneta anteeksi-esim että sisko jätti minut hoitamaan kuolevaa mummoamme vuodeksi yksin vaikka tiesi että minä olen niin sairas että voin itse olla kuollut ja jopa sokea parin vuoden päästä..hänellä on rahaa kuin roskaa toimii maksullisena naisena,mutta ei kysynyt edes tarvitsemmeko rahaa kun teemme kuolemaa mummoni kanssa..
pysyin juuri ja juuri pystyssä hoitaessani mummoani apua ei saanut mistään,ei -edes sossusta ja vanhainkotiin oli vuoden jono..
isäni mielestä siskoni ei ole tehnyt mitään väärää ja hän paapoo tätä kuin prinsessaa ja auttaa kaikessa vaikka olen kertonut mitä sisko teki,isääni ei myöskään kauheasti liikuta se että voin olla pian sokea ja kuollut,hän lomailee ulkomailla ja on yhteydessä noin 5viikon välein lyhyellä puhelulla..
minäpä vain vihaan näitä henkilöitä-anteeksi en aio antaa koska eivät he silti minua tule auttamaan tai katsomaan vaikka laittaisin viestiä että saatte anteeksi..

3

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei katkeruutta

      Ihan itsensä vuoksi on osattava antaa anteeksi. Jollei osaa, katkeroituu ja pilaa elämänsä. Olemme itse vastuussa teoistamme ja elämästämme, ei kukaan muu. Ei voi vaatia muita ihmisiä pyörimään meidän ympärillämme. Jokaisella on oma elämänsä hoidettavana. Marttyyrin viitta kuuluu katkeralle ja onnettomalle ihmiselle. Tee vain asioita, joista osaat saada itsellesikin jotain.

      Anteeksi, mutta en ymmärrä miksi sinun vihaamiesi henkilöiden pitäisi silti pitää sinusta?

    • ....................

      Itseäsi suojatakseen kyllä kannattaa pitää hajurakoa, ja ei kannata luottaa vastakaan että itsekeskeinen ihminen auttaisi, vaan hakea apunsa jo lähtökohtaisesti muualta. Heidän varaansa ei siis tule laskea koskaan mitään, ja heiltä tuskin saa koskaan tyydyttäviä selityksiä tai anteeksipyyntöjä. Jätä siis heidät muhimaan omiin liemiinsä äläkä ota asiaa enää esiin, koska eiköpähän tuokin käännetä vain sinua vastaan ja saat pelkkää turhaa verenpaineen nousua täysin hyödyttömistä väittelyistä. Luottamusta ei pidäkään antaa sellaiselle, joka ei sitä ansaitse, mutta muuten on hyvä eleskellä vain omillaan. Toivottavasti löydät hyviä ystäviä, vaikka heitä harvassa onkin, meille muillekaan.

    • Ter Bit

      Anteeksianto on potaskaa, miten muka kukaan normaali voi oikeasti noin vaan sormia napsauttamalla antaa anteeksi kuin joku ylihenkinen buddha? Kyllä se vaan jää kytemään vaikka miten hokisi "annan anteeksi annan anteeksi".

      Elämä on muutenkin lyhyt ja kuppainen, sama kai se elääkö sen sitten valehdellen itselleen vai katkeruudessa ja kateudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      169
      3111
    2. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      44
      1909
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      31
      1894
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      198
      1840
    5. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      26
      1700
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      77
      1276
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      90
      1220
    8. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      182
      1083
    9. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1073
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      21
      1039
    Aihe