anteeksianto on potaskaa!!

weeg

miksi antaa anteeksi ihmisille jotka ovat vittuilleet,käyttäneet hyväkseen ollet ilkeitä ja välinpitämättömiä vaikka itse olet antanut aina kaikkesi ja auttanut ja ollut ystävällinen ja palkaksi vuosikymmenien ajan on saanut vain paskaa näiltä itsekeskeisiltä ihmisiltä..(omilta perheenjäseniltä siis,muita kuin perheenjäseniä en olisi näin kauan jaksanut)
olen nyt laittanut välit poikki näihin ihmisiin mutta itsensä mielestä he eivät ole koskaan tehneet mitään väärin ja jopa väittävät keksityksi kertomiani asioita..
he eivät koskaan aio pyytää anteeksi joten miksi minun pitäisi antaa anteeksi,ei minua kiinnosta antaa anteeksi sellaisille itserakkaille paskoille koskaan eise minua mitenkään hyödyttäisi muuta kuin että he miettisivät olleensa oikeassa ja että hyvä kun se nyt lopetti jurputuksen ja tukki suunsa..
siinä alistuisin vaan takaisin heidän valtaansa ja lattiamatoksi eivät he koskaan muutu..en antaisi anteeksi raiskaajalle tai murhaajallekkaan ikinä heidän tekojaan vaikka pyytäisivät,liian isoja asoita ei vain anneta anteeksi-esim että sisko jätti minut hoitamaan kuolevaa mummoamme vuodeksi yksin vaikka tiesi että minä olen niin sairas että voin itse olla kuollut ja jopa sokea parin vuoden päästä..hänellä on rahaa kuin roskaa toimii maksullisena naisena,mutta ei kysynyt edes tarvitsemmeko rahaa kun teemme kuolemaa mummoni kanssa..
pysyin juuri ja juuri pystyssä hoitaessani mummoani apua ei saanut mistään,ei -edes sossusta ja vanhainkotiin oli vuoden jono..
isäni mielestä siskoni ei ole tehnyt mitään väärää ja hän paapoo tätä kuin prinsessaa ja auttaa kaikessa vaikka olen kertonut mitä sisko teki,isääni ei myöskään kauheasti liikuta se että voin olla pian sokea ja kuollut,hän lomailee ulkomailla ja on yhteydessä noin 5viikon välein lyhyellä puhelulla..
minäpä vain vihaan näitä henkilöitä-anteeksi en aio antaa koska eivät he silti minua tule auttamaan tai katsomaan vaikka laittaisin viestiä että saatte anteeksi..

3

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei katkeruutta

      Ihan itsensä vuoksi on osattava antaa anteeksi. Jollei osaa, katkeroituu ja pilaa elämänsä. Olemme itse vastuussa teoistamme ja elämästämme, ei kukaan muu. Ei voi vaatia muita ihmisiä pyörimään meidän ympärillämme. Jokaisella on oma elämänsä hoidettavana. Marttyyrin viitta kuuluu katkeralle ja onnettomalle ihmiselle. Tee vain asioita, joista osaat saada itsellesikin jotain.

      Anteeksi, mutta en ymmärrä miksi sinun vihaamiesi henkilöiden pitäisi silti pitää sinusta?

    • ....................

      Itseäsi suojatakseen kyllä kannattaa pitää hajurakoa, ja ei kannata luottaa vastakaan että itsekeskeinen ihminen auttaisi, vaan hakea apunsa jo lähtökohtaisesti muualta. Heidän varaansa ei siis tule laskea koskaan mitään, ja heiltä tuskin saa koskaan tyydyttäviä selityksiä tai anteeksipyyntöjä. Jätä siis heidät muhimaan omiin liemiinsä äläkä ota asiaa enää esiin, koska eiköpähän tuokin käännetä vain sinua vastaan ja saat pelkkää turhaa verenpaineen nousua täysin hyödyttömistä väittelyistä. Luottamusta ei pidäkään antaa sellaiselle, joka ei sitä ansaitse, mutta muuten on hyvä eleskellä vain omillaan. Toivottavasti löydät hyviä ystäviä, vaikka heitä harvassa onkin, meille muillekaan.

    • Ter Bit

      Anteeksianto on potaskaa, miten muka kukaan normaali voi oikeasti noin vaan sormia napsauttamalla antaa anteeksi kuin joku ylihenkinen buddha? Kyllä se vaan jää kytemään vaikka miten hokisi "annan anteeksi annan anteeksi".

      Elämä on muutenkin lyhyt ja kuppainen, sama kai se elääkö sen sitten valehdellen itselleen vai katkeruudessa ja kateudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      14
      4423
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1682
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      265
      1516
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1495
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      242
      1371
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1140
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1100
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1079
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1034
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1013
    Aihe