Iitiä on sulkenut ovensa, samoin Säänjärvi ja Suikkala. Kesä on takana ja sen myötä lavatanssit. Seitsemän kuukautta pimeää ja ehkä jossakin joku pieni postimerkin kokoinen ravintolaparketti.
Oi niitä aikoja voisi sanoa, sitä aikaa Pumpun ja Toppalan. Kun kahteen paikkaan väkeä riitti, että seinät pullistelivat. Jos joskus sattuisi vielä entiseen kotikaupunkiin joskus piipahtamaan, niin tarvitseeko enää tanssikenkiä matkaan ottaa?? Tuskin enää naisten rivissä niitä 70-luvun alun tanssipaikkojen tummasilmäisiä tyttöjä on?
Oi niitä aikoja voisi sanoa, sitä aikaa Pumpun ja Toppalan. Kun kahteen paikkaan väkeä riitti, että seinät pullistelivat. Jos joskus sattuisi vielä entiseen kotikaupunkiin joskus piipahtamaan, niin tarvitseeko enää tanssikenkiä matkaan ottaa?? Tuskin enää naisten rivissä niitä 70-luvun alun tanssipaikkojen tummasilmäisiä tyttöjä on?
Vastaukset 9
Vanhimmat
No mistähän se kertoo jos tanssipaikat sulkee ovensa ja tarjontaa ei ole ?
Ei varmasti ihmisiä tuon humpan veivaaminen kiinnosta tippaakaan.
Jos olet 40v veivannu, niin älyä nyt jo lopettaa......
Tanssi on nuorten työttöjen juttu, tarkoitus on sulostuttaa miehiä.
Tai nuorten homojen paritteluun kutsua.
Ei vanahat tanssi, ne on keittiöhommissa yms palveluhommissa.
Vain Nuoret tytöt / pojat viihdyttävät tansillaan miehiä.
jaa OLEN KÄYNYT KESÄLAVOILLA TANSSEISSA VAAN YHÄ ON NE SAMAT LAVALLA KUIN SILLOIN 70LUVULLA. EI NYKY NUORET OSAA TANSSIA , ,NEHÄN ON LESPOJA TAI HOMOJA KUTEN VÄÄRÄ JO MAINITSI TAI HUUMEHÖR.
Et muuten huomannut kuinka paljon tolla veivaamisella olet tehnyt hallaa lavakulttuurille. Ei nuoret uskalla lähteä sekaan kun pappa veivaa yli laitojen hiton hienosti daamin kanssa :D :D
Eli siis talvisin ette missään. Ainakin vastauksista päätellen. Onneksi meillä täällä muualla on vielä jotain tarjolla. Te taidatte keskittyä ainoastaan siellä rajan pinnassa vain idän kauppaan.
Jos piipahdat täälläpäin viikonlopulla, niin kannattaa tulla Vuoksenniskan Työväentalolle. Siellä on joka sunnuntai tanssit klo 17.00-21.30. Kaikenikäisiä ja tasoisia tanssijoita. Lappeenrannassa myös Montussa tanssimusiikkia keskiviikkoisin ja lauantaisin. Usein myös perjantaisin. Tanssilattia suuri, kaksinkertainen tavallisiin ravintolalattioihin nähden. Kyllä meitä 70-luvulla tanssineita vielä löytyy yllä mainituista paikoista pilvin pimein.
Näiden lisäksi Kouvolan kuntotalo, Pajarinhovi Kiteellä
Imatran kylpyläkin tanssittaa ti ja to ainakin
Eli ravintolatanssit riittää. Kävin kyllä jokunen vuosi sitten Töllillä 35vuoden tauon jälkeen.
Mikseihän esim. kukaan järjestä Patriassa tansseja? Siellähän oli ainakin erinomaisen iso parketti esim. Monttuun verrattuna. No Pajarinhoviin on aikamoinen matka. Kuntsilla kävin jokunen vuosi sitten silloin tällöin. tykkäsin kyllä itse siitä paikasta, vaikka sisäänlämpiäväksi sitä on moitittu.