Vakio Yeti 1.2 DSG, nollasta sataan 8.3s!
Kyykkyhapan
14338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei paha, eeeeeeeei paha!
fake and gay
Eipä näkynyt ulos. Oliko rullilla vai pukilla kiihdytettyä. Haaveita kuitenkin.
Kuinkahan nopeasti tuo ois kiihtyny jos ois ollu pyörät maassa?
Tyhjällä tiellä niin lujaa kuin auto kulkee.Tuntuu nopeelta vaikkei ole
Hieno homma, trikit senkun paranee
Kokeilin videon innottamana itsekin itse TomTomin gps:n kanssa (minä ajoin, kaveri kellotti vieressä) ja useamman vedon keskiarvoksi tuli 9.0s (DSG S asennossa) 1.2 koneella, joten pikkuisen optimistiselta tuo videon tulos näyttää. S- ja D-valintojen välillä ei yllättäen ollut lopputuloksessa kuin 0.6s ero vaikka perstuntuma olisi kertonut S:lle huomattavan paljon parempaa aikaa kuin D:lle.
Kokeilin myös, tosin manuaalilla ja android marketin gps sovelluksen mukaan en päässyt alle 10 sekunnin, onkohan dsg noin paljon nopeampi vaihtaja kuin minä???
Naurettava väite. Ei totuuden häivääkään. Nippanappa edes 211hv gti konellakaan.
Kyllä dsg:llä tuohon pääsee aivan leikiten! Itsellä manuaali 1.8 tsi, ja sillä pääsee myös komeasti alle 8 sekan.
Täytyy olla joko lastutettu tai mittaus tehty täysin väärin.
Itselläni on sama malli, ja olen kellottanut kahden aikuisen kuormalla (velimies vieressä otti ajan) 10 sekunnin pintaan satkuun. Ilman muuta 1,2 tsi dsg-Yeti hakkaa ja alittaa valmistajan pessimistisen arvion (12 sek) reilusti, mutta ei sentään reilussa 8 sekunnissa kiihdy vakiona!
Mutta, kuten sanottu, uskomattoman pirteä ja tehokas kone, taatusti tehoa oikeasti 130-140 hv ja vääntöä yli 200 Nm. DSG7 on niin loistavatoiminen loota, ettei edes taitava rata- tai rallikuski tai lippisteini nuoruuden notkeudessaan jaksa ja pysty herpaantumatta vaihtamaan yhtä nopeasti, joten rinnakkaiselta kaistalta yleensä aina luiskahtaa taakse se kilpakumppani, lukuun ottamatta nyt jotakin V6-koneisia tai isompia tehovehkeitä.
Kertakaikkisen onnistunut motti Yetiin!
totta tuo dsg on peto vaihtamaan, oken kokeillut dsg ja manuaalia ja kyllä dsgllä kiihtyy aina paremmin vaikka kuinka olisi rattimiehiä
mun crolla t-spor t kkyykyttåä ton ihan helpolla se kiertää ainaski 6700
Videon laskurin mukaan kymmenisen sekkaa MITTARIsataan. Se OIKEA vaatinee tuolta tuulimyllyltä parisen sekkaa till. Hohhoijaa.