4 vuotta

Kaunainennainen

Hei! Olen 35 vuotias 4vuotta naimisissa ollut nainen. Ennen avioliittoani olin ollut parisuhteessa 16vuotiaasta 24 vuotiaaksi,koko tuon ajan harrastimme seksiä ilman ehkäisyä enkä tullut raskaaksi.Nyt tällä nuoruuteni kumppanilla on kuitenkin kolme lasta vaimonsa kanssa.Olen siis aina tavalllaan "sopeutunut ajatukseen että en saa lapsia, sen takia en moneen vuoteen seurustellutkaan lainkaan. Nykyisen aviomieheni kanssa olemme hieman puhuneet asiasta ja hänellekin olen sanonut etten halua lapsia ja hän on sanonut saman.Se tuntui siis oikealta ratkaisulta.En ole koskaan käynyt missään testeissä, kuukautiseni ovat aina olleet todella epäsäännölliset,voivat olla pitkään poissa tai sitten kestävät pitkään,jopa viikkoja??? Välillä tulee aivan maksottunutta veriklönttiä.... Voinko käydä yksin testeissä ilman miestäni tai että hän saa tietää aivan oman mielenrauhani vuoksi? En halua vielä 50v miettiä että mitä jos se sittenkin olisi ollut mahdollista...kiitos.

1

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos kysymyksestäsi!

      Voin heti alkuun huojentaa sinua ja todeta, että onneksi elämme yhteiskunnassa, jossa jokaisella on vapaus ja mahdollisuus hakeutua ilman kenenkään toisen lupaa selvittämään omaan terveydentilaansa liittyviä asioita. Käynnistä ei informoida puolisoasi.

      Kerroit, että kuukautiskiertosi on epäsäännöllinen, minkä vuoksi munasolun kehittyminen ja irtoaminen on todennäköisesti satunnaista tai ei tapahtu. Vaikka mitään lapsettomuushoitoja ei edes aloitettaisi, on tärkeää, että hakeudut gynekologin vastaanotolle, jotta voidaan sulkea pois muutamia hormonaalisia häiriöitä ja tehdä kohdun ja munasarjojen ultraäänitutkimus. Hoitamatta jättäminen voi vaikuttaa myös muuhun terveydentilaasi.

      Mikäli kuitenkin mielenne muuttuu ja toivottekin lasta, saattaa tilanne olla hyvinkin helposti hoidettavissa. On tärkeää selvittää asia nyt kun olet 35-vuotias. Kuten itsekin totesit, 50-vuotiaana tekemättä jääneet asiat voivat aiheuttaa turhaa surua.

      Terveisin

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      101
      4507
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3343
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      36
      1388
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1183
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1116
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1064
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe