Hei! Olen 35 vuotias 4vuotta naimisissa ollut nainen. Ennen avioliittoani olin ollut parisuhteessa 16vuotiaasta 24 vuotiaaksi,koko tuon ajan harrastimme seksiä ilman ehkäisyä enkä tullut raskaaksi.Nyt tällä nuoruuteni kumppanilla on kuitenkin kolme lasta vaimonsa kanssa.Olen siis aina tavalllaan "sopeutunut ajatukseen että en saa lapsia, sen takia en moneen vuoteen seurustellutkaan lainkaan. Nykyisen aviomieheni kanssa olemme hieman puhuneet asiasta ja hänellekin olen sanonut etten halua lapsia ja hän on sanonut saman.Se tuntui siis oikealta ratkaisulta.En ole koskaan käynyt missään testeissä, kuukautiseni ovat aina olleet todella epäsäännölliset,voivat olla pitkään poissa tai sitten kestävät pitkään,jopa viikkoja??? Välillä tulee aivan maksottunutta veriklönttiä.... Voinko käydä yksin testeissä ilman miestäni tai että hän saa tietää aivan oman mielenrauhani vuoksi? En halua vielä 50v miettiä että mitä jos se sittenkin olisi ollut mahdollista...kiitos.
4 vuotta
1
190
Vastaukset
Kiitos kysymyksestäsi!
Voin heti alkuun huojentaa sinua ja todeta, että onneksi elämme yhteiskunnassa, jossa jokaisella on vapaus ja mahdollisuus hakeutua ilman kenenkään toisen lupaa selvittämään omaan terveydentilaansa liittyviä asioita. Käynnistä ei informoida puolisoasi.
Kerroit, että kuukautiskiertosi on epäsäännöllinen, minkä vuoksi munasolun kehittyminen ja irtoaminen on todennäköisesti satunnaista tai ei tapahtu. Vaikka mitään lapsettomuushoitoja ei edes aloitettaisi, on tärkeää, että hakeudut gynekologin vastaanotolle, jotta voidaan sulkea pois muutamia hormonaalisia häiriöitä ja tehdä kohdun ja munasarjojen ultraäänitutkimus. Hoitamatta jättäminen voi vaikuttaa myös muuhun terveydentilaasi.
Mikäli kuitenkin mielenne muuttuu ja toivottekin lasta, saattaa tilanne olla hyvinkin helposti hoidettavissa. On tärkeää selvittää asia nyt kun olet 35-vuotias. Kuten itsekin totesit, 50-vuotiaana tekemättä jääneet asiat voivat aiheuttaa turhaa surua.
Terveisin
Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614428KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523291Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?552560Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492554- 1102285
- 241893
- 241681
- 301626
- 1691540
- 361275