Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia paraatipaikalta uuden naisen kanssa. Mihin Masa muuttaa välissä? Kartsan vai Tompan luokse? Vai Ääneseudun asuntojen työsuhdeasuntoon? Go könsikäs, kovaa suorittamista.
Masan touhut etenee
26
1306
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kyllä minä luulen, että Masa nostaa kytkintä ja vie vero euronsa muualle, tästä voisi melkein pienen äänestyksen järjestää, Jaa=Masa nostaa kytkintä ja Ei=Masa jää
- Anonyymi00002
Äkissä ei ole muuta hyvää kuin hautaustoimisto
- Anonyymi00016
Anonyymi00002 kirjoitti:
Äkissä ei ole muuta hyvää kuin hautaustoimisto
Ja äitis aasi
Meehän pilipalipoika laskemaan pulkalla mäkeä ja jätä aikuisten asiat aikuisille
- Anonyymi00003
Onko löytänyt nuoren nsisen joka sitten viosien päästä on omaishoitaja. Kaupunginjohtajan tittelillä vielä onnistuu mutta eläkeläispappana arvo laskee.
- Anonyymi00004
Tietysti muuttaa muualle Jyväskylässä (kin ) säästää jo veroissa yli kymmitonnin.
- Anonyymi00006
Pysykää äkissä reppanat
- Anonyymi00005
https://www.kuntarekry.fi/fi/tyopaikat/henkilostopaallikko-aane-01-5-26/
Nyt siellä on punatiilitalossa taas paikka auki.- Anonyymi00007
Jännää kääkk
- Anonyymi00008
Joku on yhtynyt tiilitalossa kun pervovapaatha pukhaa.
- Anonyymi00009
Henkilökuntaa 850 julkinen sektori on oikeasti pöhöttynyt.Veronmaksajat maksavat. näiden kaikkien palkat.Säästöjä tulisi helposti ,noilla on pari viikkoa pitemmät lomatkin kun yksityisellä puolella.
- Anonyymi00010
YTt päälle vaan ja turha klanipäät klaanineen pellolle. Masa voi kaavottaa itelleen sitten vaikka kaavottajan kanssa tuolakoirankopin hevon kuuseen.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
YTt päälle vaan ja turha klanipäät klaanineen pellolle. Masa voi kaavottaa itelleen sitten vaikka kaavottajan kanssa tuolakoirankopin hevon kuuseen.
opettelisit kirjoittamaan.
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
opettelisit kirjoittamaan.
Ei pysthy näin työmiehen pikkulauantaina, nyt kännit ja huomenna tehtaallle taas. Nääs
- Anonyymi00013
Minkä uuden naisen? Eikös tuo naimisissa oo ollut vai viisastuiko vaimo?
- Anonyymi00015
Akkahan otti lähöt jo aikoja pari-kolme vuotta sitten. Onko tuo nyt ihme.....
- Anonyymi00017
Anonyymi00015 kirjoitti:
Akkahan otti lähöt jo aikoja pari-kolme vuotta sitten. Onko tuo nyt ihme.....
Oho. Mutta en kyllä ihmettele tuots eroa. Sen sijaan ihmettelen että kuka nainen nyt tuon kelkkaan on lähtenyt? Joku tiilitalon naisista kenties?
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Oho. Mutta en kyllä ihmettele tuots eroa. Sen sijaan ihmettelen että kuka nainen nyt tuon kelkkaan on lähtenyt? Joku tiilitalon naisista kenties?
Äksän toimittelija ehkä?
- Anonyymi00014
Nyt on oikein maksettu Äänekosken kehumisesta, ja uuden kaavoituksen kehumisesta. On se jännä miten ukko pystyy kaavoittamaan itelleen ja kavereilleen uudet tontit keiteleen rannasta. Varmaan myydään vielä tiskinalta totuttuun demaritapaan 🤣.
- Anonyymi00019
Kuka osais laskea paljonko on eroa tilipusseilla jos johtaja muuttaisi vaikka Muurameen ja kävisi sieltä käsin täällä töissä.
- Anonyymi00020
Eihän talo edes menny kaupaksi. Kaikkea tekin mietitte. Onko tylsä elämä
- Anonyymi00021
Jokainen osaa sen verran matematiikkaa, että laskee 6,9% ja 9,40 % veroprosentin mukaan.
100 000 euron vuosituloilla tuloilla jää noin 210 € enemmän käteen , sitten tarkemman luvun saa jos laskee kiinteistöverot ja muut . Kiinteistövero vakituiset asunnot Muurame 0,49 Äki 0,65.
Muuramessa maksetaan noin. 320 e vähemmän kuin Äki kiinteistöveroa esim. 200 000 euron verotusarvolla..Kokonaisetua Muuramessa on n. 3000 euroa edullisempi.
Sillä voi hyvin tehdä vaikka noita etelänmatkoja kuin rahoittaa demarien verottomaa kriisi kuntaa.- Anonyymi00022
Hiukan on alakanttiin mutta tuohon kun tuohon laskee välinkulun niin verotus pienenee siltäkin osin.
- Anonyymi00025
Anonyymi00022 kirjoitti:
Hiukan on alakanttiin mutta tuohon kun tuohon laskee välinkulun niin verotus pienenee siltäkin osin.
Mazallaha on autoetu ja pyöräetu kuten kunnon johtajalla konsanaan niinei paina työmatkanajo. Mitä kauemmaksi emawn enemmän saa vähentää vapaassa autoedussa.
- Anonyymi00023
Päätelmä on oikein ,mutta kaupunginjohtajan vuosipalkkaa on kyllä enemmän olisiko 130 000€ vuodessa ,joten säästöä tulee enemmän.
- Anonyymi00024
200 000 euron kiinteistöstä kiinteistövero menee niinkuin on laskettu.Ainoa ero Muuramessa asunnon arvo pysyy ,mutta Äänekoskella se laskee.Siitä tulee Äänekoskelle lisää miinusta.Äänekoski ei pysty kilpailemaan missään voittajana.
Muurameen rakennetaan parastaikaa kerrostaloja 2 Päijänteen rannalle.- Anonyymi00026
Silti kaupunki vetelee kärkihankkeitaan: aivan täyttä sekoilua. https://web28.aanekoski.fi/dynasty10/kokous/2026667-6-41403.PDF?fbclid=IwRlRTSAQOuKFleHRuA2FlbQIxMQBzcnRjBmFwcF9pZAo2NjI4NTY4Mzc5AAEeQ8_AAqvPEViYVbpb5raQY2a0IY3aBkWT0qn0PB3jR10lAEzWox_tSe0MKlA_aem_o2t_yR4SLJVir1_z8-DZfQ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi413040Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs452867100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es492491Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo462265Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks252074Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa581830- 451749
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä371590- 451513
- 261361