Verenpainelääke ja Propral.

Vereprop

Aloitettiin paripäivää sitten verenpainelääke. Nyt kuitenkin ollut ahdistusta, niin pulssi on korkea. Kysynkin voiko Propraalia käyttää vaikka on tuo verenpainelääke. Unohdin kysyä lääkäriltä.

6

5362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysy lääkäriltä

      Niin, siis Propralhan on beta-salpaaja eli toimii myös verenpainelääkkeenä (ja normisti laskee pulssia). Kait lääkärisi tiesi tuosta toisesta käyttämästäsi lääkkeestä?

      Itse käytin betasalpaajaa ja toista verenpainelääkettä samanaikaisesti, siis verenpaineeseen molempia. Eli ihan yleisellä tasolla kyllä betasalpaajaa voi käyttää myös ainakin joidenkin muun ryhmän verenpainelääkkeiden kanssa samanaikaisesti, mutta tietenkin lääkärin valvonnassa.

      Aina pitäisi muistaa lääkärissä kertoa kaikista käyttämistään lääkkeistä, vitamiineista, hivenaineista, luontaistuotteista,... Näin lääkäri voi valita oikeat lääkkeet käyttöön, koska vaihtoehtoja on...

    • huhuh1

      No älä nyt hemmetissä suomi24:ssa kysy lääkkeiden yhteisvaikutuksista!!!!!

      SOITA lääkärille!!!


      Erikoista toimintaa...

    • Et edes kerro, minkä verenpainelääkkeen sait. Se olisi aika tärkeä lähtötieto.

    • Varmempaa on kysyä lääkäriltä. Yleensä lääkäri itse kysyy, käytätkö mitään lääkkeitä. Ihmettelen kyllä suuresti, mikäli hän ei ole tätä Sinulta kysynyt.

      Tuolta voit alustavasti katsoa vaikuttavan aineen mukaan:
      http://www.laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=1855&d=19420&i=ORION PHARMA_PROPRAL_PROPRAL 10 mg, 40 mg ja 80 mg tabletit


      Itselläni menee verenpaineeseen ACE-estäjä enalapriili 10 mg 1 x 1 ja lisäksi käytän vapinaan Propralia 40 mg 1 x 1-3(-4). Tämän lääkärini tietää ja hyväksyy.

      Älä tee ratkaisuja itsenäisesti ilman, että lääkärisi on lääkeyhdistelmistäsi tietoinen.

      • Anonyymi

        Itsellä ainakin sama lääkäri määräsi ensin propraalin ja pari päivää sen jälkeen enalapriilin. Ei kertonut pitäisikö propraali jättää käytöstä kokonaan pois.

        Eli lääkäri kyllä nämä asiat itse tietää useimmiten, mutta ohjeistus saattaa usein unohtua, mikäli itse ei heti tajua kysyä.

        Joskus pitää etsiä tieto itse. Lääkärille soittoajankin saa tällä hetkellä vasta kahden tai kolmen viikon päähän, mikä ei ratkaise mitään. Lääkäriin ei siis yksinkertaisesti saa yhteyttä, vaikka tarvitsisi. Tällaista hoito kunnallisella.

        Usein pätevää tietoa lähdetietoineen osataan antaa keskustelufoorumeilla. Varmempaa tietenkin soittaa apteekkiin, jossa henkilökunta on koulutettu juuri tätä varten.


    • Kokem....

      Beta salpaajat ovat "myrkkyä" toisille. Pulssi laskee liikaa ja alkaa "heikottaan"...vaihdata ihmeessä johonkin toiseen llääkk......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      129
      6441
    2. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      72
      6328
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6225
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      347
      4016
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2452
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2379
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1466
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1359
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      190
      1156
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      980
    Aihe