Aloitettiin paripäivää sitten verenpainelääke. Nyt kuitenkin ollut ahdistusta, niin pulssi on korkea. Kysynkin voiko Propraalia käyttää vaikka on tuo verenpainelääke. Unohdin kysyä lääkäriltä.
Verenpainelääke ja Propral.
6
5151
Vastaukset
- kysy lääkäriltä
Niin, siis Propralhan on beta-salpaaja eli toimii myös verenpainelääkkeenä (ja normisti laskee pulssia). Kait lääkärisi tiesi tuosta toisesta käyttämästäsi lääkkeestä?
Itse käytin betasalpaajaa ja toista verenpainelääkettä samanaikaisesti, siis verenpaineeseen molempia. Eli ihan yleisellä tasolla kyllä betasalpaajaa voi käyttää myös ainakin joidenkin muun ryhmän verenpainelääkkeiden kanssa samanaikaisesti, mutta tietenkin lääkärin valvonnassa.
Aina pitäisi muistaa lääkärissä kertoa kaikista käyttämistään lääkkeistä, vitamiineista, hivenaineista, luontaistuotteista,... Näin lääkäri voi valita oikeat lääkkeet käyttöön, koska vaihtoehtoja on... - huhuh1
No älä nyt hemmetissä suomi24:ssa kysy lääkkeiden yhteisvaikutuksista!!!!!
SOITA lääkärille!!!
Erikoista toimintaa... Et edes kerro, minkä verenpainelääkkeen sait. Se olisi aika tärkeä lähtötieto.
Varmempaa on kysyä lääkäriltä. Yleensä lääkäri itse kysyy, käytätkö mitään lääkkeitä. Ihmettelen kyllä suuresti, mikäli hän ei ole tätä Sinulta kysynyt.
Tuolta voit alustavasti katsoa vaikuttavan aineen mukaan:
http://www.laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=1855&d=19420&i=ORION PHARMA_PROPRAL_PROPRAL 10 mg, 40 mg ja 80 mg tabletit
Itselläni menee verenpaineeseen ACE-estäjä enalapriili 10 mg 1 x 1 ja lisäksi käytän vapinaan Propralia 40 mg 1 x 1-3(-4). Tämän lääkärini tietää ja hyväksyy.
Älä tee ratkaisuja itsenäisesti ilman, että lääkärisi on lääkeyhdistelmistäsi tietoinen.- Anonyymi
Itsellä ainakin sama lääkäri määräsi ensin propraalin ja pari päivää sen jälkeen enalapriilin. Ei kertonut pitäisikö propraali jättää käytöstä kokonaan pois.
Eli lääkäri kyllä nämä asiat itse tietää useimmiten, mutta ohjeistus saattaa usein unohtua, mikäli itse ei heti tajua kysyä.
Joskus pitää etsiä tieto itse. Lääkärille soittoajankin saa tällä hetkellä vasta kahden tai kolmen viikon päähän, mikä ei ratkaise mitään. Lääkäriin ei siis yksinkertaisesti saa yhteyttä, vaikka tarvitsisi. Tällaista hoito kunnallisella.
Usein pätevää tietoa lähdetietoineen osataan antaa keskustelufoorumeilla. Varmempaa tietenkin soittaa apteekkiin, jossa henkilökunta on koulutettu juuri tätä varten.
- Kokem....
Beta salpaajat ovat "myrkkyä" toisille. Pulssi laskee liikaa ja alkaa "heikottaan"...vaihdata ihmeessä johonkin toiseen llääkk......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M266977Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1614705Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1033726Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v453693Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12473KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2481900Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331790Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j3441784Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e371731Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1831406