Jos joutuu ostamaan osakkeensa pankissa, niin kuinka paljon palvelua toimitukseen sisältyy? Eli kai työntekijä kertoo kurssin senhetkisen tilanteen ja suunnan, jotta ostohinnan voi määrittää tiskillä eikä tarvitse laittaa sitä miten asian arvioi tunti aikaisemmin kotoaan lähtiessä?
Entä täytyisikö aika olla varattuna etukäteen, vai hoituuko osto sillä että vaan kävelee pankiin, odottaa vuoroaan, ja asioi?
Ostaminen pankissa
7
240
Vastaukset 7
- välistäveto kantsii
Ei se pankkivirkailija tee sitä kauppaa just ja heti, ne menee pankin meklareille.
Itsellä ainakin pas..t kokemukset, jos laittaa koko päivän aikaa ja ehdoksi päivän hinnalla, niin osaavat ostaa päivän kalleimmalla hintaa ja myydä halvimmalla, tulee mieleen, että pelaavat pankin omaa peliä rinnalla.- Toimeksiannon
toteutuminen ei nykyaikaan montaa sekuntia kestä. Kannattaa kuitenkin hoitaa ostot pankkitunnuksien avulla kotoa tai töistä käsin. On huomattavasti halvempaa kuin pankissa.
- Tanan meklarit
Toimeksiannon kirjoitti:
toteutuminen ei nykyaikaan montaa sekuntia kestä. Kannattaa kuitenkin hoitaa ostot pankkitunnuksien avulla kotoa tai töistä käsin. On huomattavasti halvempaa kuin pankissa.
Pankkitunnuksilla tehty aamupäivällä, niin kaupat näkyy vasta joskus loppuiltapäivästä...., eli todellakaan hoida sekunneissa piensijoittajan ostoja/myyntejä.
Ja kauppaa on tehty osakkeilla joilla on pörssissä hyvä vaihto, eli ei ole siitä kiinni, ettei olisi ko. osakkeen ostajia tai myyjiä.
- Ahaa, kiitos
Kertooko virkailija kuitenkin senhetkisen kurssitilanteen?
- Vakuusvaje
Miksei kertoisi, sillä sehän on näytöllä näkyvissä. Ainakin joissakin pankeissa määräys myös menee heti pörssiin ja toteutuu saman tien.
Suosittelen kyllä vakavasti, että hankit verkkotunnukset ja hoidat osakekaupat kotoa käsin. Tiskillä palvelu maksaa yleensä rutkasti enemmän, ja onhan se aika paljon helpompaa hoitaa muutkin pankkiasiat omalla koneella.
- free capital
Kovin vanhanaikainen ja kankea tapa hoitaa ko. toimeksianto. Ylipäätään: miksi käyttää kivijalkapankkia? Pankkia kiinnostaa oma hyöty, ei niinkään asiakkaan. Kipinkapin pois pankin marmoripalatsista ja arvo-osuustilin avaus Nordnetissä tai vastaavassa.
- jorma6
paljonkohan on eroa pankin ja nordnetin maksuissa jos pelailee jollakin 50000 euron sijoitussummalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3471287- 54763
2 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk55748- 38735
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä152653- 46621
Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa59616Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma26611- 57608
- 44566