Kattelin netistä kännyköitä, kun vanha Nokia 6700 alkaa vedellä viimesiä päiviään. Silmään sattui HTC Desire S älypuhelin, jonka hinta ei ollut kovin paha verrattuna muihin. Kännykkä olisi lähinnä viihdekäyttöön (selailu, musiikin kuuntelu, pelaaminen) joten sähköposteilla sun muilla työpuhelimiin liittyvillä sovelluksilla voidaan heittää vesilintua.
Lähinnä ajattelin, että onko nyt liian myöhäistä, kun ko. puhelin on julkaistu jo toukokuussa? Ja kokemuksia tästä mallista (miten pelit pyörii?, musiikkisoitin?, selain?, ) sun muu.
Kiitos jo etukäteen vastanneille!
Lähinnä ajattelin, että onko nyt liian myöhäistä, kun ko. puhelin on julkaistu jo toukokuussa? Ja kokemuksia tästä mallista (miten pelit pyörii?, musiikkisoitin?, selain?, ) sun muu.
Kiitos jo etukäteen vastanneille!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Samaa mäkin katon äiti vaan ei oikein oo innostunut. :(
Vaikea sanoa kannattaako hankkia Desire S nyt, mutta itse olen ollut tyytyväinen kesällä hankittuun puhelimeen. Kokemusta muista älypuhelimista on vähän, mutta kun kaupassa on muutaman tunnin testannut eri malleja ja käyttöjärjestelmiä, on Android kyllä hyvä valinta. Ei sekään täydellinen ole, mutta hakkaa Symbianin yhdellä kädellä ja on muokattavissa verratuuna Applen IOS:ään. Kuriositeettina, jos nyt hankkisin puhelinta, harkitsisin vakavasti N9:ä, vaikka se viimeiseksi Meegoksi jäisikin.
Uusi päivitys pisti koneeseen Android 2.3.5 ja Sense 3.0:n. En oikein tykännyt kaikista uudistuksista, mm. se ruudunvaihtokaruselli on aika kypsä.
Muutenkin olen todennut että Androidia saa yleisesti tuunana aika paljon ennen kuin se toimii niin kuin pitää. Välillä on vaikea sanoa mikä on Googlen ja mikä HTC:n oma "feature", mutta yleensä useimmat on saanut korjattua.
Mm. Launcher Pro:n hain Android marketista heti HTC Sense homescreenin tilalle. Näppäimistö (touch keyboard) on parhaimmillaan välttävä, Smart Keyboard toimii niin kuin pitäisi.
Vakioalenteri on lelu, itse käytän Business calendar:ia. Sense 3.0 päivitys teki vakiosähköpostista siedettävän, mutta Gmail-sovellus on parempi.
Webbiselain ja musasoitin on minulla vakiokamaa. Selain on vähintään kelvollinen ja toimii loogisesti. Marketista saa tilalle mm. Operan. Musasoitin on sekin hyvä, tosin olisin kaivannut dynaamista soittolistaa (Sellaista jossa uuden kappaleen valinta lisää sen soitettavien kappaleiden listaan automaattisesti, eikä ala heti soittamaan sitä).
Peleistä en tiedä muuta kuin että Angry Birds toimii hyvin.
Yleisesti ottaen käytettävyys on hyvä, ja vaikka Senseä haukuinkin, niin lyhyellä kokeilulla olen todennut esim. Samsungissakin on "featurensa".
Enempää en osaa auttaa. Käy vain kokeilemassa kaupassa.
Oma nyrkkisääntöni on, että en itse osta puhelinta tai tietokonetta jos se ei "tunnu hyvälle". Se on puhtaasti subjektiivinen kokemus, mutta jos laitetta käyttää päivittäin, on sen parempi olla suht miellyttävä kokemus.
Olen tätä Desire ässää käyttänyt kesäkuusta asti ja hyvin on toiminut. Kaikki sovellukset pyörii sulavasti, nettiselailu on sujuvaa ja muutenkin olen ollut tyytyväinen. Tämänkin viestin kirjoitin kyseisellä puhelimella.
olen hankkimassa uutta, puhelinta, kun entinen HTC Desire tippui kesällä järveen, ja on siellä vieläkin. Käytössä vanha Nokia.
Soneran sivulla lukee, että Desire S'ssä on käyttöjärjestelmä Android 2.3, ja siinä takakannessa (kuvia) "with HTC Sense".
Eli siis sensellä mennään?
HTC Sensation olisi kiva, isommalla näytöllään, mutta hinta yli 400 :/
Ilman muuta! Pääset ihan eri mailmaan ton kautta!
etkä varmasti kadu :)
HTC menestyksen tae on se Sense..
Jolla voi muutaa helposti puhelimen ulkoasun mieleisekseen!
Samsungilla tai SonyEriksonilla ei sellaista ole!
Myös HTC ei mokaa, eikä hidastele päivityksissä!