Miehelläni (alle 30v ja ei ole koskaan tupakoinut) näkyi röntgenissä nestettä toisessa keuhkossa. Päivystykseen meni ku yskän mukana tuli verta. Ei ole enää kuitenkaan tullut ja ei ole muita oireita, yskääkään ei sinällää ole, yskäs vain limaa pois kurkusta ja vähä voimakkaammin.
Verikoearvot oli kaikki normaalit ja keuhkojen röntgenkuva oli muuten (nestettä lukuunottamatta) samanlainen kuulemma kuin joskus 10v sitten kun kuvattii keuhkokuumeen takia.
Googlettamalla noilla oireilla löytyy vain keuhkosyöpää, onko aina näin?
Keuhkopolille mies sai lähetteen. Pelottaa hirveesti. :(
Verikoearvot oli kaikki normaalit ja keuhkojen röntgenkuva oli muuten (nestettä lukuunottamatta) samanlainen kuulemma kuin joskus 10v sitten kun kuvattii keuhkokuumeen takia.
Googlettamalla noilla oireilla löytyy vain keuhkosyöpää, onko aina näin?
Keuhkopolille mies sai lähetteen. Pelottaa hirveesti. :(
Vastaukset 12
Vanhimmat
No tämähän vaikuttaa tuberkuloosilta!
Sehän on olemassa ja aina, minullakin oli vuonna 1993.
Samat oireet, se on yleensä perintö altistus sairaus, mutt virusperäisenä oiva tarttumaan, mikäli ihmisellä immuniteetti on sitä luokkaa.
Tuberkuloosi, mikäli sun miehelläs on, se on hoidettavissa..paraninhan minäkin kun tarpeeks kauan ramppasin lääkäreissä!
-elikkäs vaatisitte tubitestiin!
Pleuranesteen ilmestymiselle voi olla monta syytä, keuhkosyöpä tai mesoteliooma kylläkin joukossa mukana. Myös sydämen vajaatoiminta voinee tuollaista aiheuttaa. Tubista en osaa sanoa, mutta ehkä jokin keuhkon alueen fyysinen vammakin voisi tuollaista tehdä. Lääkäri osaa varmasti sanoa paremmin.
Yleensä jos jokin oire häviää itsestään, se viittaisi johonkin muuhun kuin syöpään. Syöpäkasvaimet eivät näet itsekseen häviä mihinkään. Kasvain voi aiheuttaa mekaanista puristusta tai sitten yleisoireita (esim. kuume). Minä en ole sairastanut keuhkosyöpää, mutta yleisoireena oli jatkuva useamman kuukauden kestänyt kuume, joka hävisi välittömästi kun sytostaattihoidot aloitettiin.
Eikös tuberkuloosissa olis muitaki oireita (esim jatkuva/pitkittynyt yskä yms)? kun ei tosiaa oo yskää tai mitää muitakaa oireita.. Vertakaa ei oo enää tullut ku on tahallaa yskähdelly et näkee tuleeko sitä enää. Eilen aamulla siis tuli vaa muutaman yskähdyksen mukana.
Verikokeet oli kaikki ok paitsi leukosyytit ihan pikkasen koholla.
Lääkäri oli kuulemma meinannu antaa antibiootit keuhkopussin tulehdukseen (voi olla kuulemma steriiliki et ei näy tulehdusarvoissa jne) mut keuhkolääkäri pyysi sen lähetteen laittamaa tonne tarkempiin tutkimuksiin. Et ei nyt oo antibioottia sitten.
Ei missään nimessä kannata ruveta maalaamaan piruja seinille ja ottamaan todesta täällä netssä maallikkokirjoittelijoiden juttuja. Luota sinä vaan lääkäreihin, kyllä se syy aikanaan löytyy. Täällä sinulle on jo tarjoitul syövät ja tubit ja vielä mitähän muuta on tulossa...? Hulluksi tulee, jos näitä liikaa lukee ja uskoo.
onhan se niinki ettei netistä ja lääkärikirjasta pitäs mitää alkaa lukeen joo. Koska sit on aina nii et "Joo se on ihan varmaan tuo nyt sit" tyyliin... Aina sitä vaa "sortuu" täältä katselemaa.. ja googlellaki ku löytyy ihan asiasivujaki (lääkärisivustot ym) missä noi oireet kuuluu just syöpään... Toki niitä muutki sairaudet aiheuttaa vaikkei google sitä kerro.
Toisaalta mietin tota syöpääki et sen ensimmäiset oireet tuskin on mikään veriyskös, luulis alkuun olevan muita oireita ja et tuollane vasta sit myöhemmässä vaiheessa? Ja kun ei oo verta yskösten mukana enää edes tullu.
Mies sano et se oli vaa joku yskäkohtaus, ei tiedä mikä sen aiheutti tai mitää, aiemmi oli syöny karkkia joka oli menny väärään kurkkuun nii mietin sitäki vaihtoehtoo olisko se vaa tehnyt jonku haavauman jonneki limakalvolle sinne mikä sit verille menny ku kovemmin yskinyt. Karkin syömisestä toho yskäkohtauksee oli kyl aikaa mutta kai tuoki silti ihan mahdollista. Ja varmaa tollane haavauma, kerta se on verta vuotanu jonku verran, aiheuttanu leukosyyttienki kohoamisen? Nesteestä ei sit tosin tiedetä, tuskin tollane karkin väärää kurkkuu meno sitä aiheuttais..
Nyt tuli miehelle sit aika...ensin verikokeisiin, sit ct-kuvaus (ja vielä paikkaan missä tutkitaa erityisesti syöpää) ja joku virtaustilavuus juttu katsovat kans yhtenä päivänä jonka jälkee onkin sit keuhkolääkäri.
Ei tiedetä epäileekö ne nyt sit jotai syöpää vai miks tuo ct-kuvauskin on laitettu paikkaan jossa erityisesti syöpää tutkitaan ja hoidetaan (kun muuallakin tuolla sairaalassa vois kuvata ct-kuvat)? :(
Pari viikkoa joudutaa odottelee kun noi kuvaukset ym siis silloin...
Korjaan, siis HRCT-kuviin on menossa...
Kuvauslaitteet ovat kalliita, joten kuvauksiin mennään sinne, missä vekotin sattuu olemaan saatavilla. Itse kävin kerran kuvauksessa Lastenklinikalla, vaikka en sairaalan kohderyhmään todellakaan kuulu.
Huom. tuberkuloosi eli tubi ei ole virusperäinen eikä periytyvä, vaan on ihan bakteeritauti ja siihen on hyvät lääkkeet.
Yksi vastaaja siellä alkupuolella on varmaan vähän väärillä jäljillä.
tubi näkyy myös ihan tav röngenlaitteella ellei ole syytä epäillä muuta.
toki ruokatorvessa voi olla suonikohjuja ja kovan yskäisyn myötä voivat vuotaa verta, etttä jäitä hattuun ennen kuin alat hautapaikkaa varaamaan.
Tutkin sen verran tosta kuvauspaikasta tietoa et siel ei pelkkiä syöpäjuttuja hoideta niinku mies luuli.. Luki että tavanomaisia potilaita on siel keuhko, -reuma, -syöpä ja joku muu -potilaat... Toisessa yksikös (mistä mies ihmetteli et miksei sinne laitettu sit ennemmin) hoidetaa vaa radiologisia tutkimuksia tarvivat potilaat... Eli tuskin nyt sit syöpää epäilevätkää välttämättä...
Kai tuolla HRCT kuvalla muutaki näkee kun keuhkosyövän? Haluavat toivottavasti sillä (etteivät siis epäile jo jotain) vain pois sulkea kaikki mitä sillä pystyy näkemää.
Mies ei oo oireillu mitenkä (veriysköksiäkään siis), sen viikon takaisen parin veriysköksen jälkeen...
HRCT-kuvauksessa näkyy erittäin monia erilaisia keuhkosairauksia, kasvaimet, abskessit, tuberkuloosi jne jne. Ei siis ole välttämättä epäilyä juuri syövästä, vaan kuvauksella voidaan todeta monta muuta keuhkovaivaa.
Veriyskös voi tulla myös ylempää keuhkoputkesta tai nielusta, ei välttämättä keuhkosta. Yskin itse verta kun sairastin erittäin pahan keuhkoputken tulehduksen.
Odotelkaa rauhassa, ei kannata maalata piruja seinille! Tsemppiä ja tukekaa toinen toisianne, odottaminen on pahinta, tiedän :- / .
Sen verran on "edetty" et mies kävi verikokeissa alkuviikosta,eosinofiilit ja lymfosyytit koholla, käsittääkseni viittaa useimmiten tulehdukseen tai allergiaan. Allergiaa miehel onki taustalla, pölypunkkiallergia, hevosallergia ja joku heinäallergia todettu pienenä. Meillä on kissa ja marsuja (joiden heinät ei oo kyllä aiemmi oireilua aiheuttanu), että vois olla ehkä herkistyny kissalle tai marsuille/niiden heinille...
Muut veriarvot (maksa, munuaiset, yms) oli kaikki normaalit viitearvojen sisäpuolella siis.
Hrct oli eilen mutta sen tuloksista nyt ei vielä tiedä ennen sitä ens viikkosta lääkäriä.
Olivat siinä pyytäny vetää loppuvaiheessa keuhkot täyteen ilmaan, tuota ei kai yleensä pyydetä keuhkokuvissa tekemää? Et epäilisivätkö astmaa sitten... Tai et tolla kuvauksellaki hakis astmaa... ens viikol on ennen sitä lääkäriä se spirometriakin..